V kontextu mých chabých výsledků na lize lze mluvit o "mé parádní disciplíně", kde jsem schopný zajíždět časy v první desítce. Z velké části za to můžou speedové inliny, byť již postarší. No a za to, že nevyhrávám, nebo aspoň nestávám na bedně může absence techniky a sil, no kdo by to čekal, že?
No a jak to šlo s přípravou letos? No bídně, nejprve jsem vymáchal ložiska svých závoďaček na Sázavě, pak pro změnu vůbec nebruslil a teď se to snažil dohnat pravidelnými vyjížďkami s kluky z práce. Jenže co si budeme namlouvat, na mě je třeba často vzít bič, takže jsem se spíše snažil dohnat chybějící rovnováhu a sám se dostat do techniky, kterou jsem letos nestihl pořádně prozkoumat ani na YT, natož, abych se konečně spojil s lidmi, kteří to umí...
No a jinak klasika, v den závodu shon, ale aspoň se mi podařilo odmastit kolečka smývačem na vosky (njn. ta zima mi nějak chybí), jen jestli mi je to tak trochu nerozežralo :-) Naložil jsem Janičku, Máju a Láďu a honem do ZNS, kde se podle všeho schylovalo k bouřce, což by naše ambice (jakékoliv) asi pohřbilo, protože na mokrou dráhu bych nevlezl :-)
Kupodivu jsme na místě byli vcelku včas a kupodivu několik trojic až čtveřic svůj závod již dávno dokončilo. Zapsaní na startovní listině, několikrát vyvolávaní a přesto nestojíme na startu. Co se děje? Janička potřebuje pro dostání se do provozní teploty dobrých 15 okruhů, což ovšem moc dobře nejde, protože se okolo motá hromada lidí. Já zase chtěl trochu vycukat nohy a pořádně si dotáhnout brusle, přeci jenom se moje výsledná průměrná rychlost přiblížila k 37km/h a to vážně nechcete zažít jakoukoliv volnost brusle, která by mohla hrdě stát na počátku nějakého karambolu (BTW raději nezmiňovat, že jsem před týdnem poprvé lehl se speedovými inliny a přestože jsem měl více štěstí než rozumu, nebylo to nic, co bych si rád zopakoval).
Mezi tím a díky tomu nám ujel Láďa s Májou, takže jsme nakonec nastoupili do závodu spolu s Janičkou s neznámou dvojicí, takže další komplikace... Start! No jo, že jsem si nevyzkoušel více startů, příliš brzy jsem přešel z běhu do jízdy, ale aspoň mi nijak zvlášť neklouzaly brusle. To stejné se ovšem jen stěží dá říct o první, druhé, ... zkrátka všech zatáčkách. Zvláštní, tentokrát mi nechyběly ani tolik síly jako ta technika, prostě jsem v každé zatáčce spíše driftoval než jel... Vystrašený, ale nepolevuji. Dupu co mi síly stačí a to je po zásluze potrestáno, v druhém kole předjíždím ty dva, kteří se k nám postavili na start... Dráhu si tak prodlužuji o metry, které mě budou stát drahocenný čas. V cílové rovince dostihuji dokonce i Janičku, která to tam poslala tak na 70%... Ale co, hlavně, že jsme v cíli a celí.
Tak nějak jsem si vzpomněl, že jsem zapomněl zmínit nový asfaltový povrch, kterým se pyšní žďárský okruh, podle Marka nám mohl sundat z výsledného času dobré 4s. No a to zase znamená, že další 2s jsem si o proti loňsku polepšil já sám. Hmmm, vzhledem ke zhoršujícímu se stavu ložisek a koleček... Not bad! Výsledný čas 1:37,40 by bez znalosti výše popsaného kontextu ve srovnání s loňským 1:43,52, působil značně supermanovsky, což by však hrubo neodpovídalo realitě. No a s tímto přespříliš málo šokujícím závěrem se s vámi rozloučím. Své umístění doplním, jakmile mi bude známo :-)
[edit] Konečné druhé místo je příjemným překvapením. A ještě lepší je skutečnost, že jsem skončil za Markem, legendou Žďárské ligy mistrů, který konečně vybojoval svoje první vítězství v nějaké jednotlivé disciplíně. Je to sranda, kdyby zvítězil kdokoliv jiný, tak by mě to druhé místo luxusně štvalo :-)
Štítky
auta
(18)
běh
(34)
beskydy
(13)
brusle
(34)
cukroví
(11)
divadlo
(1)
DIY
(2)
filmy
(17)
golf
(1)
hory
(37)
IT
(68)
jednokolka
(1)
kola
(109)
kolce
(10)
koloběžky
(4)
koncert
(4)
koně
(1)
létání
(20)
lezení
(22)
literatura
(8)
lodě
(2)
lyže
(130)
motorky
(61)
osobni
(1)
osobní
(102)
plavání
(4)
posilování
(2)
potraviny
(27)
příroda
(8)
recenze
(3)
recepty
(62)
sauna
(1)
squash
(3)
tanec
(3)
telefony
(19)
turistika
(60)
USA
(58)
vlaky
(4)
vysocina
(3)
wakeboarding
(1)
závod
(1)
závody
(84)
ZLM
(66)
neděle 25. června 2017
středa 14. června 2017
Ferraty v Nationalpark Gesäuse
4:45, sobota, děsivě brzké probuzení, za nepříjemného klapání prvních kapek dopadajících na zem usedáme do auta. Opouštíme Brno a prší, děkujeme silničářům za uzavřený průtah na Vídeň, prší, projíždíme Vídní, prší. Až někde mezi Niedere Tauern a Eisenerzer Alpen ukazuje rakouské počasí přívětivější tvář, už neprší a postupně se začalo i vyjasňovat. O nějakou hodinu později a dobré dvě hodiny oproti původnímu plánu přijíždíme do Campingplatz Forstgarten. Tím my myslím Andrejku, Janičku, Jardu, Peťu a mě.
Kemp na řece Enns jsme kupodivu trefili na první dobrou a to bylo jen dobře. Ještě se nám podařilo stihnout správkyni, která nám poskytla klíče od společné ubytovny. Tu jsme s holkami hodlali využít, na rozdíl od Jardy s Peťou, kteří zvolili osvědčenou klasiku v podobě stanu. Zázemí kempu nám přišlo vhod. Nad vysoko čnějícími vrcholy začalo vypalovat slunce a tak jsem se usadili okolo stolů a v klidu poobědvali. Pak bohužel :-) nezbylo než vyrazit na cestu.
Sobotním cílem byla "horská ferrata" Südwandband Klettersteig Buchstein. A přestože šlo "pouze" o B, tak nám dala dosti zabrat. Celková doba 6:30 se měla skládat z 2:30 nástupu, 1:30 lezení a 2:00 sestupu, přičemž jištěná cesta překonávala 250 výškových metrů z celkových 1.650. Ve výsledku z toho byl celodenní pochod na 9:30. Ano zastavili jsem se na vrcholu hory, zastavili jsem se pod ferratou a dva krát v horské chatě na úbočí, ale ani tak nám tyto zastávky nejspíše nevzaly více než jednu hodinu. O další hodinu jsme přišli při sestupu díky značné únavě dolních končetin. Ale kam se poděla ta třetí chybějící a nebo spíše přebývající hodina, tak o tom nemám žádné potuchy. Asi nebudu sám, který si myslí, že jsme šli poměrně svižným tempem a to až takovým, že bych si myslel, že papírovým hodnotám natrhneme p.. papír :-) Na stranu druhou turistický ukazatel u mostu přes řeku Enns (jen 200m od kempu) mluvil o 5h výšlapu na 2224m vysoký vrchol Großer Buchstein, tak si vyberte. Kdybyste netušili proč ta nikam nevedoucí úvaha, tak snad jen proto, abych vás případně uchránil před podestimováním časové náročnosti takového výletu.
Cesta samotná byla výživná nejen převýšením (obecně náročností), ale i tím, co můžete spatřit. Když přeskočím zmiňovaný kemp, tak nelze neobdivovat horskou řeku Enns, která přes mnohé kameny nechává proudit kvanta silné vody v korytu zařízlém do skalních stěn. V její těsné blízkosti probíhá železnice, která tak svým klientům nabízí jistě často až pitoreskní podívanou. Kousek za kolejemi se poměrně prudce zdvíhá cesta skrze běžné lesy, takové ty nám známé, smrkové monokultury a různé jiné smíšené. Kupodivu bych se nebál nazvat nejnižší nadmořské výšky tropickým pásem, slunce se postaralo o mohutné odpařování z nebe spadlé vody a my se tak dusili potem... Naštěstí brzy přešel les v o něco otevřenější formu, kde zavládl lehčí vánek, který všechnu vlhkost rozfoukal.
Zhruba v polovině cesty pak narazíte na horskou chatu Buchsteinhaus poskytující nejen ubytování a naprosto luxusní výhled ze zahrádky, ale nepřekvapivě i občerstvení. Ve stejné nadmořské výšce (okolo 1550mnm) končí les a začíná pásmo kosodřevin. Nejen, že jde o vítanou změnu z pohledu prostředí, kterým pochodujete, ale zejména vytváří prostor pro nejeden svůdný pohled do údolí popř. po okolních horách.
O dalších 300 výškových metrů výše přijdete i o poslední zbytky kosodřevin a už je to jen mezi vámi a bělostným masivem. Béčková ferrata byla opravdu choďákem, ale nemohu se nepřiznat, že jsem se několikrát celkem bál. Přes svůj převážně horizontální charakter nezapře jistou dávku děsivosti spočívající v několika exponovaných místech, kde máte báječný výhled na kolmou skalní stěnu přímo pod nohama :-) Je fajn, že cestu natáhli jižním svahem, poněvadž ten severní byl z nemalé části pod sněhovým příkrovem.
Po vrcholové fotografii a vrcholové Anglické slanině přišel na řadu sestup. Nádherné výhledy zmiňovat nebudu, to je nošení kamenů na skálu, ale rád zmíním báječnou skupinu lidí, se kterou jsem měl tu radost cestovat skrze nádherné úchvatné kopce národního parku Gesäuse. Krom rakouských kopců jsem zažil kopec srandy, slyšel poutavá vypravování a sám přespříliš mluvil, jak je mým špatným zvykem...
Ale zpět zpět. Sestup dolů okořeněný lezeckou zkratkou II- jsme se týmově rozhodli oželet, zejména gumové nohy a ještě ne tak gumový mozek byl zásadně proti. A tak došlo na klasický sestup skrze Wanderweg 641, který nebyl extra lehčí a už vůbec ne kratší :-)
Terasu Buchsteinhaus s posledními slunečními paprsky jsem stihli na poslední chvíli a tak mohlo padnou pivo. Těžké, přetěžké, když vám padá tělo únavou a to před námi stála dvouhodinová sestupovka, která dala pěkně požrat našim kolenům a svalům dolních končetin, které mě proklínají ještě dva dny po návratu domů :-)
Do kempu jsem se doplazili nádherně zničení v devět večer. Ještěže jsme potkali správkyni již ráno, jinak by naše trojice spala pod širákem, což by si s ohledem na naše spacáky říkalo o zápis do nějaké knihy rekordů... Takto jsem jen vytáhl klíč od Lageru č. 1 a mohli jsme padnou na tři skutečné matrace. Jaká krása, navíc okořeněné skutečností, že další 17 nocležníků chybělo, takže jsem to měli vše jen pro sebe.
Po teplé sprše přišla na řadu večeře a nebo to bylo v opačném pořadí, na tom asi zvlášť nesejde. Příjemné posezení nad jídlem ve společnosti báječných lidí, co více si přát. Pochvalu si také zaslouží kemp, který nejenže pěkně vypadal, nacházel se na povedeném místě, ale hlavně tam vše fungovalo, včetně teplé vody v deset večer, prostě paráda. Plápolající plameny ohňů a zpěv podbarvený kytarou dotvářeli téměř idilickou atmosféru večera, tedy nebýt ožralých Čechů, kteří patřili nepřekvapivě k nejhlučnějším v celém kempu, stydím se...
Noc na skutečné matraci ve skutečném domě, dřevěném smrkovém domě... Jaká nádhera probudit se ráno odpočatý a nechodící :-) Za svalovici však nemohl spánek, ale náročný sobotní program. Ještěže kluci kolegiálně souhlasili se zmírněním nároků na nedělní cesty. Díky tomu vypadala ze hry další horská ferrata a místo ní jsme si naplánovali dvě jednoduché bez nástupové. Ale ještě než k tomu došlo, bylo třeba zaplatit za ubytování a pořádně se posilnit, což nebylo tak těžké díky mamutím zásobám potravin. Navíc nám přálo počasí, přesně dle předpovědi, jasná slunečná obloha téměř bez mráčků. Co vám budu povídat, venkovní snídaně pod horským masivem... Nakonec jsme si to pěkně užívali a vyrazili někdy mezi 9-10 ranní.
Ještěže první nedělní via ferrata ležela za kopcem (8km a 9min jízdy) pod vesnicí Johnsbach. Jde o malou "cvičnou" skalku s cestou obtížnosti C/D. Johnsbach Klettersteige ukojila naše lenošné potřeby časem nástupu 5min a sestupovou dobou v délce 25min. Přestože sama ferrata nebyla obtížná ani silově natož technicky, byl jsem lehce předposr... Svým dílem za tím stála skutečnost, že šlo o soukromou skalku, za kterou se údajně platí poplatky. Bohužel na Internetu nešlo dohledat bližší informace, většina lidí se v diskuzích shodovala na neplacení poplatků, zmiňovaný hostinec (výběrčí místo) jsme zvlášť nehledali a tudíž ani nenašli, zvlášť po té, co mi skupina rakouských lezců na parkovišti oznámila, že je to blbost, neboť je ferrata free of charge... Přesto všechno vidina policejní hlídky a jakýchkoliv problémů mě optimismem nenaplňovala. Ještě horší aspekt však spatřuji v síle mého strachu, cesta vedla po velmi exponovaných částech skály a to mi vážně nedělá ani trochu dobře. Na druhou stranu mohu být rád, že jsem nebyli nuceni využít lanového skluzu bez jistícího lana skvícího se mezi dvěma skalami na vzdálenost minimálně 60m, strach mnou rezonoval jen při představě jízdy, BTW všichni kromě mě aspoň viděli borce, co tam právě projížděl, když jsme stoupali, ještě že jsem to jen slyšel schovaný za rohem :-) No a druhé štěstí spatřuji ve skutečnosti, že jsme díky špatné TOPO neviděli/nehledali těžší cesty D/E a E... to už by bylo vážně nad mé síly, ale otázkou zůstává, zda bych to nechtěl zkusit :-) Když nad tím tak přemýšlím, tak mi značení této cesty přijde v některých místech trochu podstřelené, zvlášť lehce převislý sestup po kramlích (na TOPO značen jako B/C), který bych známkoval jistě o stupeň vyšší známkou. Ale co, vylezli to všichni bez problémů, jen já trochu brblal a co si budeme povídat, i tady bylo extrémně krásně.
Po návratu k autu mi už začínalo kručet v hlavě :-) Vzhledem k absenci protestů jsme naplánovali brzký oběd s jasnými požadavky na prostředí, ve kterém by k němu mělo dojít. A povedlo se, krásně posečená a podmáčená ;-) louka vedle zámku Kaiserau bei Adomnt. Ideální nedělní oběd/piknik... Na dosah vlaštovkou zámek, vůkol krásně zelené lesy, za zády dvoutisícové vrcholy skalisek a v dálce jim podobné se sněhovou čepicí... Nádhera, zvlášť když nebe křižují větroně a paraglidy...
Ale i odpočinku se dá zajíst, takže vzhůru na cestu domů. Úmorné okamžiky strávené v autě nedokázala mírnit ani klimatizace natož pití s jídlem. Jediné co tomu mohlo učinit přítrž byla další ferrata a ta v plánu rozhodně byla. Janičce a mně důvěrně známá Mödlinger Klettersteig. Přespříliš jednoduchá, ale zároveň krásná v neméně krásném prostředí, jen pár kilometrů od Vídně... Občas si říkám, kde že vzala svoje B/C, ale ono to je jedno. Pobyt v borovicových hájích okolo potoku Mödlingbach má takové kouzlo, že jen stěží mu lze odolat.
Krásná víkendovka na ferratách s partou skvělých lidí, co více říct či chtít? No možná lepší kondici, abychom příště zvládli náročnější program? :-)
Kemp na řece Enns jsme kupodivu trefili na první dobrou a to bylo jen dobře. Ještě se nám podařilo stihnout správkyni, která nám poskytla klíče od společné ubytovny. Tu jsme s holkami hodlali využít, na rozdíl od Jardy s Peťou, kteří zvolili osvědčenou klasiku v podobě stanu. Zázemí kempu nám přišlo vhod. Nad vysoko čnějícími vrcholy začalo vypalovat slunce a tak jsem se usadili okolo stolů a v klidu poobědvali. Pak bohužel :-) nezbylo než vyrazit na cestu.
Sobotním cílem byla "horská ferrata" Südwandband Klettersteig Buchstein. A přestože šlo "pouze" o B, tak nám dala dosti zabrat. Celková doba 6:30 se měla skládat z 2:30 nástupu, 1:30 lezení a 2:00 sestupu, přičemž jištěná cesta překonávala 250 výškových metrů z celkových 1.650. Ve výsledku z toho byl celodenní pochod na 9:30. Ano zastavili jsem se na vrcholu hory, zastavili jsem se pod ferratou a dva krát v horské chatě na úbočí, ale ani tak nám tyto zastávky nejspíše nevzaly více než jednu hodinu. O další hodinu jsme přišli při sestupu díky značné únavě dolních končetin. Ale kam se poděla ta třetí chybějící a nebo spíše přebývající hodina, tak o tom nemám žádné potuchy. Asi nebudu sám, který si myslí, že jsme šli poměrně svižným tempem a to až takovým, že bych si myslel, že papírovým hodnotám natrhneme p.. papír :-) Na stranu druhou turistický ukazatel u mostu přes řeku Enns (jen 200m od kempu) mluvil o 5h výšlapu na 2224m vysoký vrchol Großer Buchstein, tak si vyberte. Kdybyste netušili proč ta nikam nevedoucí úvaha, tak snad jen proto, abych vás případně uchránil před podestimováním časové náročnosti takového výletu.
Cesta samotná byla výživná nejen převýšením (obecně náročností), ale i tím, co můžete spatřit. Když přeskočím zmiňovaný kemp, tak nelze neobdivovat horskou řeku Enns, která přes mnohé kameny nechává proudit kvanta silné vody v korytu zařízlém do skalních stěn. V její těsné blízkosti probíhá železnice, která tak svým klientům nabízí jistě často až pitoreskní podívanou. Kousek za kolejemi se poměrně prudce zdvíhá cesta skrze běžné lesy, takové ty nám známé, smrkové monokultury a různé jiné smíšené. Kupodivu bych se nebál nazvat nejnižší nadmořské výšky tropickým pásem, slunce se postaralo o mohutné odpařování z nebe spadlé vody a my se tak dusili potem... Naštěstí brzy přešel les v o něco otevřenější formu, kde zavládl lehčí vánek, který všechnu vlhkost rozfoukal.
Zhruba v polovině cesty pak narazíte na horskou chatu Buchsteinhaus poskytující nejen ubytování a naprosto luxusní výhled ze zahrádky, ale nepřekvapivě i občerstvení. Ve stejné nadmořské výšce (okolo 1550mnm) končí les a začíná pásmo kosodřevin. Nejen, že jde o vítanou změnu z pohledu prostředí, kterým pochodujete, ale zejména vytváří prostor pro nejeden svůdný pohled do údolí popř. po okolních horách.
O dalších 300 výškových metrů výše přijdete i o poslední zbytky kosodřevin a už je to jen mezi vámi a bělostným masivem. Béčková ferrata byla opravdu choďákem, ale nemohu se nepřiznat, že jsem se několikrát celkem bál. Přes svůj převážně horizontální charakter nezapře jistou dávku děsivosti spočívající v několika exponovaných místech, kde máte báječný výhled na kolmou skalní stěnu přímo pod nohama :-) Je fajn, že cestu natáhli jižním svahem, poněvadž ten severní byl z nemalé části pod sněhovým příkrovem.
Po vrcholové fotografii a vrcholové Anglické slanině přišel na řadu sestup. Nádherné výhledy zmiňovat nebudu, to je nošení kamenů na skálu, ale rád zmíním báječnou skupinu lidí, se kterou jsem měl tu radost cestovat skrze nádherné úchvatné kopce národního parku Gesäuse. Krom rakouských kopců jsem zažil kopec srandy, slyšel poutavá vypravování a sám přespříliš mluvil, jak je mým špatným zvykem...
Ale zpět zpět. Sestup dolů okořeněný lezeckou zkratkou II- jsme se týmově rozhodli oželet, zejména gumové nohy a ještě ne tak gumový mozek byl zásadně proti. A tak došlo na klasický sestup skrze Wanderweg 641, který nebyl extra lehčí a už vůbec ne kratší :-)
Terasu Buchsteinhaus s posledními slunečními paprsky jsem stihli na poslední chvíli a tak mohlo padnou pivo. Těžké, přetěžké, když vám padá tělo únavou a to před námi stála dvouhodinová sestupovka, která dala pěkně požrat našim kolenům a svalům dolních končetin, které mě proklínají ještě dva dny po návratu domů :-)
Do kempu jsem se doplazili nádherně zničení v devět večer. Ještěže jsme potkali správkyni již ráno, jinak by naše trojice spala pod širákem, což by si s ohledem na naše spacáky říkalo o zápis do nějaké knihy rekordů... Takto jsem jen vytáhl klíč od Lageru č. 1 a mohli jsme padnou na tři skutečné matrace. Jaká krása, navíc okořeněné skutečností, že další 17 nocležníků chybělo, takže jsem to měli vše jen pro sebe.
Po teplé sprše přišla na řadu večeře a nebo to bylo v opačném pořadí, na tom asi zvlášť nesejde. Příjemné posezení nad jídlem ve společnosti báječných lidí, co více si přát. Pochvalu si také zaslouží kemp, který nejenže pěkně vypadal, nacházel se na povedeném místě, ale hlavně tam vše fungovalo, včetně teplé vody v deset večer, prostě paráda. Plápolající plameny ohňů a zpěv podbarvený kytarou dotvářeli téměř idilickou atmosféru večera, tedy nebýt ožralých Čechů, kteří patřili nepřekvapivě k nejhlučnějším v celém kempu, stydím se...
Noc na skutečné matraci ve skutečném domě, dřevěném smrkovém domě... Jaká nádhera probudit se ráno odpočatý a nechodící :-) Za svalovici však nemohl spánek, ale náročný sobotní program. Ještěže kluci kolegiálně souhlasili se zmírněním nároků na nedělní cesty. Díky tomu vypadala ze hry další horská ferrata a místo ní jsme si naplánovali dvě jednoduché bez nástupové. Ale ještě než k tomu došlo, bylo třeba zaplatit za ubytování a pořádně se posilnit, což nebylo tak těžké díky mamutím zásobám potravin. Navíc nám přálo počasí, přesně dle předpovědi, jasná slunečná obloha téměř bez mráčků. Co vám budu povídat, venkovní snídaně pod horským masivem... Nakonec jsme si to pěkně užívali a vyrazili někdy mezi 9-10 ranní.
Ještěže první nedělní via ferrata ležela za kopcem (8km a 9min jízdy) pod vesnicí Johnsbach. Jde o malou "cvičnou" skalku s cestou obtížnosti C/D. Johnsbach Klettersteige ukojila naše lenošné potřeby časem nástupu 5min a sestupovou dobou v délce 25min. Přestože sama ferrata nebyla obtížná ani silově natož technicky, byl jsem lehce předposr... Svým dílem za tím stála skutečnost, že šlo o soukromou skalku, za kterou se údajně platí poplatky. Bohužel na Internetu nešlo dohledat bližší informace, většina lidí se v diskuzích shodovala na neplacení poplatků, zmiňovaný hostinec (výběrčí místo) jsme zvlášť nehledali a tudíž ani nenašli, zvlášť po té, co mi skupina rakouských lezců na parkovišti oznámila, že je to blbost, neboť je ferrata free of charge... Přesto všechno vidina policejní hlídky a jakýchkoliv problémů mě optimismem nenaplňovala. Ještě horší aspekt však spatřuji v síle mého strachu, cesta vedla po velmi exponovaných částech skály a to mi vážně nedělá ani trochu dobře. Na druhou stranu mohu být rád, že jsem nebyli nuceni využít lanového skluzu bez jistícího lana skvícího se mezi dvěma skalami na vzdálenost minimálně 60m, strach mnou rezonoval jen při představě jízdy, BTW všichni kromě mě aspoň viděli borce, co tam právě projížděl, když jsme stoupali, ještě že jsem to jen slyšel schovaný za rohem :-) No a druhé štěstí spatřuji ve skutečnosti, že jsme díky špatné TOPO neviděli/nehledali těžší cesty D/E a E... to už by bylo vážně nad mé síly, ale otázkou zůstává, zda bych to nechtěl zkusit :-) Když nad tím tak přemýšlím, tak mi značení této cesty přijde v některých místech trochu podstřelené, zvlášť lehce převislý sestup po kramlích (na TOPO značen jako B/C), který bych známkoval jistě o stupeň vyšší známkou. Ale co, vylezli to všichni bez problémů, jen já trochu brblal a co si budeme povídat, i tady bylo extrémně krásně.
Po návratu k autu mi už začínalo kručet v hlavě :-) Vzhledem k absenci protestů jsme naplánovali brzký oběd s jasnými požadavky na prostředí, ve kterém by k němu mělo dojít. A povedlo se, krásně posečená a podmáčená ;-) louka vedle zámku Kaiserau bei Adomnt. Ideální nedělní oběd/piknik... Na dosah vlaštovkou zámek, vůkol krásně zelené lesy, za zády dvoutisícové vrcholy skalisek a v dálce jim podobné se sněhovou čepicí... Nádhera, zvlášť když nebe křižují větroně a paraglidy...
Ale i odpočinku se dá zajíst, takže vzhůru na cestu domů. Úmorné okamžiky strávené v autě nedokázala mírnit ani klimatizace natož pití s jídlem. Jediné co tomu mohlo učinit přítrž byla další ferrata a ta v plánu rozhodně byla. Janičce a mně důvěrně známá Mödlinger Klettersteig. Přespříliš jednoduchá, ale zároveň krásná v neméně krásném prostředí, jen pár kilometrů od Vídně... Občas si říkám, kde že vzala svoje B/C, ale ono to je jedno. Pobyt v borovicových hájích okolo potoku Mödlingbach má takové kouzlo, že jen stěží mu lze odolat.
Krásná víkendovka na ferratách s partou skvělých lidí, co více říct či chtít? No možná lepší kondici, abychom příště zvládli náročnější program? :-)
Zajímavé odkazy:
- http://www.landesforste.at/index.php?id=29
- http://www.gesaeuse.at/aktivitaet/buchsteinhaus/
- http://www.bergsteigen.com/klettersteig/steiermark/ennstaler-alpen/suedwandband-klettersteig-buchstein
- http://www.bergsteigen.com/klettersteig/steiermark/ennstaler-alpen/johnsbach-klettersteige
- http://www.bergsteigen.com/klettersteig/niederoesterreich/wienerwald/moedlinger-klettersteig
úterý 13. června 2017
Sabelell a Indian Roadmaster Classic aneb tomu říkám pravá Amerika
Loni jsem s překvapením zjistil, že HD nejsou vůbec špatné motorky a Road King zvlášť ne. Potom asi nikoho nepřekvapí, že jsem zatoužil po svezení na další americké legendě - Indianovi, abych měl srovnání. A když Indian, tak rovnou ten nejcestovnější - Roadmaster Classic aneb říkejte mi pane Ameriko. Zkrátka nic většího a ani těžšího jsem si už vybrat nemohl.
A proto se rovnou podívejme na technickou specifikaci. Barevná kombinace Indian red/ivory cream se prodává v ČR za nemalých 838.750Kč a co že za tyto peníze dostaneme? Cestovní křižník inspirovaný streamlinery padesátých let minulého století vypadá poněkud "klasicky" což již praví jeho název, ale zároveň se jedná o moderní motocykl s nevyhnutelnou zásobou moderních záležitostí. V prvé řadě je třeba upozornit případné zájemce na váhu 406kg a celkovou přípustnou hmotnost 628kg, které jasně říkají o jakou lokomotivu jde. Asi vás však nepřekvapí, že pocitově to nebude tak zlé, rozvor 1668mm, světlá výška 140mm a výška sedla 673mm naznačují, že na zem dosáhnete v pohodě a i z pohledu na motocykl se zdá být jeho těžiště rozumně nízko na to, aby s vámi stroj nezacvičil hned po usednutí za jeho široká řidítka.
Srdcem motorky je nepřekvapivě jeho obrovský vzduchem/olejem chlazený V dvouválec Thunder Stroke 111 s objemem 1811ccm (111 cu in) disponující mamutím krouťákem 161,6Nm při 3.000rpm. Tomu sekunduje 6-ti stupňová převodovka se sekundárním pohonem řemenem.
O brzdění se starají dvojité přední čytřpísty a jednoduchý zadní dvoupíst s kotouči o průměru 300mm podporované ABS.
Za povšimnutí stojí i hliníkový rám, který, zdá se, nijak nepřispívá k ohromné hmotnosti stroje :-)
Klasický vhled nijak nestojí v protikladu s moderními technologiemi, ABS jsem již zmiňoval, takže pokračujme dál. Asi nejvíce upoutá pozornost 7" barevný dotykový display na řidítkách, který nepřekvapivě nabízí GPS navigaci, rádio a slušný počet položek palubní telemetrie - rychloměr, otáčkoměr, ukazatel paliva, ujeté km, okamžitá/průměrná spotřeba, hodiny, kompas, teploměr, zařazená rychlost, tlak v pneumatikách, motohodiny, procentuální životnost oleje, průměrná rychlost, napětí baterie, dojezd, nastavení tempomatu, kontrolky, ...
Pokud se vrátíme ke standardnímu vybavení nelze opomenout featury jako vyhřívání řidítek, vyhřívané sedlo z pravé buvolí kůže, bezklíčové zapalování, elektronicky stavitelný přední štít, 200W stereo s možnosti připojení BT zařízení, tempomat, LED světla, dálkové zamykání kufrů, nastavitelné plotny stupaček a v neposlední řadě 170l v kufrech a pouze 20,8l v palivové nádrži :-)
Dost však bylo technických záležitostí, vraťme se k tomu nejzajímavějšímu, k tomu jak se na tom jezdí. Odpověď je jednoduchá, báječně! Velkou hmotnost stroje poznáte po usednutí, ale ani tak to není nic neřešitelného, první task, který mě čekal, bylo otočení stroje ve slepé silnici do kopce v jediném jízdním pruhu (ten druhý tam nebyl) a nebylo to vůbec tak těžké, jediné, co mě svazovalo, byl respekt a případné odškodnění, kdybych stroji něco provedl.
Startování proběhlo nepřekvapivě bez jakýchkoliv problémů a výjezd na silnici jak by smet. Svůj podíl na tom nese povedený motor, skvěle fungující převodovka se spojkou. Přičteme-li vyladěnou geometrii, úžasně pohodlný vzpřímený posed, široká řidítka s masivními hefty, které dobře padly do ruky, tak není divu, že vše šlo jak po másle i při nízké rychlosti. A je nutné suše konstatovat, že to stejné se koná i za všech vyšších legálních rychlostí, více než 130km/h jsem nejel, takže dál nemohu sloužit, ale pochybuji, že by si tento stroj někdo kupoval pro superrychlé přesuny :-) Je pravdou, že při vyšších rychlostech poznáte jistou citlivost na boční vítr, což je dáno ohromným profilem motocyklu, ale ve snesitelné porci, takže cajk. Indiana je třeba také pochválit za lehkost, jakou se řídí, za to, jak ochotně zatáčí, jak skvěle se ovládá spojka a švýcarskou preciznost jeho převodovky, která mě vzhledem k potřebě přenášet obrovský krouťák příjemně překvapila. Brzdy jsem extra nevyužíval, takže vám je úplně nepopíši, hmotnost stroje sice neokecáte, ale jistě fungují :-) No a ještě jsem se nezmínil o motoru, který mě bavil, přestože jde o moderní přímostřik a nebo možná právě proto. Nebude vás otravovat šíleným rámusem ani vibracemi, za to nabídne slušnou sílu v celém spektru otáček a hlavně nepostrádá charakter "poctivého mechanického stroje". Zkrátka je svůj a mně se líbí.
A co negativa? Jo, přišel jsem na pár věcí, které se mi nelíbily, ale všechny jsou poměrně lehce řešitelné, první je měkké plexi, které se v nejvyšší poloze poměrně deformuje větrem a špatně se mi přes něj dívalo (ano, není problém stáhnout ho do nejnižší polohy a nebo si koupit jiné). Druhou věcí, kterou bych vyměnil jsou zrcátka, která mi přišla poněkud malá vzhledem k určení stroje (plavba krajinou). No a jejich výměna je nepřekvapivě otázkou chvíle, takže žádná velká bolest.
Závěrem mohu říct, že osobitější a pohodlnější cestovní stroj jsem nepotkal a že má sakra něco do sebe.
A proto se rovnou podívejme na technickou specifikaci. Barevná kombinace Indian red/ivory cream se prodává v ČR za nemalých 838.750Kč a co že za tyto peníze dostaneme? Cestovní křižník inspirovaný streamlinery padesátých let minulého století vypadá poněkud "klasicky" což již praví jeho název, ale zároveň se jedná o moderní motocykl s nevyhnutelnou zásobou moderních záležitostí. V prvé řadě je třeba upozornit případné zájemce na váhu 406kg a celkovou přípustnou hmotnost 628kg, které jasně říkají o jakou lokomotivu jde. Asi vás však nepřekvapí, že pocitově to nebude tak zlé, rozvor 1668mm, světlá výška 140mm a výška sedla 673mm naznačují, že na zem dosáhnete v pohodě a i z pohledu na motocykl se zdá být jeho těžiště rozumně nízko na to, aby s vámi stroj nezacvičil hned po usednutí za jeho široká řidítka.
Srdcem motorky je nepřekvapivě jeho obrovský vzduchem/olejem chlazený V dvouválec Thunder Stroke 111 s objemem 1811ccm (111 cu in) disponující mamutím krouťákem 161,6Nm při 3.000rpm. Tomu sekunduje 6-ti stupňová převodovka se sekundárním pohonem řemenem.
O brzdění se starají dvojité přední čytřpísty a jednoduchý zadní dvoupíst s kotouči o průměru 300mm podporované ABS.
Za povšimnutí stojí i hliníkový rám, který, zdá se, nijak nepřispívá k ohromné hmotnosti stroje :-)
Klasický vhled nijak nestojí v protikladu s moderními technologiemi, ABS jsem již zmiňoval, takže pokračujme dál. Asi nejvíce upoutá pozornost 7" barevný dotykový display na řidítkách, který nepřekvapivě nabízí GPS navigaci, rádio a slušný počet položek palubní telemetrie - rychloměr, otáčkoměr, ukazatel paliva, ujeté km, okamžitá/průměrná spotřeba, hodiny, kompas, teploměr, zařazená rychlost, tlak v pneumatikách, motohodiny, procentuální životnost oleje, průměrná rychlost, napětí baterie, dojezd, nastavení tempomatu, kontrolky, ...
Pokud se vrátíme ke standardnímu vybavení nelze opomenout featury jako vyhřívání řidítek, vyhřívané sedlo z pravé buvolí kůže, bezklíčové zapalování, elektronicky stavitelný přední štít, 200W stereo s možnosti připojení BT zařízení, tempomat, LED světla, dálkové zamykání kufrů, nastavitelné plotny stupaček a v neposlední řadě 170l v kufrech a pouze 20,8l v palivové nádrži :-)
Dost však bylo technických záležitostí, vraťme se k tomu nejzajímavějšímu, k tomu jak se na tom jezdí. Odpověď je jednoduchá, báječně! Velkou hmotnost stroje poznáte po usednutí, ale ani tak to není nic neřešitelného, první task, který mě čekal, bylo otočení stroje ve slepé silnici do kopce v jediném jízdním pruhu (ten druhý tam nebyl) a nebylo to vůbec tak těžké, jediné, co mě svazovalo, byl respekt a případné odškodnění, kdybych stroji něco provedl.
Startování proběhlo nepřekvapivě bez jakýchkoliv problémů a výjezd na silnici jak by smet. Svůj podíl na tom nese povedený motor, skvěle fungující převodovka se spojkou. Přičteme-li vyladěnou geometrii, úžasně pohodlný vzpřímený posed, široká řidítka s masivními hefty, které dobře padly do ruky, tak není divu, že vše šlo jak po másle i při nízké rychlosti. A je nutné suše konstatovat, že to stejné se koná i za všech vyšších legálních rychlostí, více než 130km/h jsem nejel, takže dál nemohu sloužit, ale pochybuji, že by si tento stroj někdo kupoval pro superrychlé přesuny :-) Je pravdou, že při vyšších rychlostech poznáte jistou citlivost na boční vítr, což je dáno ohromným profilem motocyklu, ale ve snesitelné porci, takže cajk. Indiana je třeba také pochválit za lehkost, jakou se řídí, za to, jak ochotně zatáčí, jak skvěle se ovládá spojka a švýcarskou preciznost jeho převodovky, která mě vzhledem k potřebě přenášet obrovský krouťák příjemně překvapila. Brzdy jsem extra nevyužíval, takže vám je úplně nepopíši, hmotnost stroje sice neokecáte, ale jistě fungují :-) No a ještě jsem se nezmínil o motoru, který mě bavil, přestože jde o moderní přímostřik a nebo možná právě proto. Nebude vás otravovat šíleným rámusem ani vibracemi, za to nabídne slušnou sílu v celém spektru otáček a hlavně nepostrádá charakter "poctivého mechanického stroje". Zkrátka je svůj a mně se líbí.
A co negativa? Jo, přišel jsem na pár věcí, které se mi nelíbily, ale všechny jsou poměrně lehce řešitelné, první je měkké plexi, které se v nejvyšší poloze poměrně deformuje větrem a špatně se mi přes něj dívalo (ano, není problém stáhnout ho do nejnižší polohy a nebo si koupit jiné). Druhou věcí, kterou bych vyměnil jsou zrcátka, která mi přišla poněkud malá vzhledem k určení stroje (plavba krajinou). No a jejich výměna je nepřekvapivě otázkou chvíle, takže žádná velká bolest.
Závěrem mohu říct, že osobitější a pohodlnější cestovní stroj jsem nepotkal a že má sakra něco do sebe.
pondělí 12. června 2017
Sabelell a Yamaha MT-09 aneb povedený tříhrnek bez hávu
Pominuli pitomý ovladač blinkrů, skoro nemám, co bych vytkl. Ale jo, pardon, vzpomněl jsem si :-) Skvělej laďák od Akrapoviče. Kdo to prosím vás vymyslel, v nízkých otáčkách by člověku praskla hlava. Pryč s tím, nechápu, proč bych měl otravovat ostatní zbytečným rámusem, proč bych si koledoval o migrénu... Ne a povedený zvuk ve vyšších otáčkách to vážně nezachrání, věřte mi!
Toliko slov by vážně stačilo, ale mi nestačí. Překvapivě povedený naháč od Yamahy mě hodně překvapil. Ptáte se proč? Zkrátka, může za to flotila jeho derivátů - XSR 900 a Tracer 900, dvou krásných motorek s mnoha nešvary, které jsem měl možnost projet jen chvíli před MT-09. Tady však za 254.900Kč dostanete opravdu vyladěnou mašinu, kde se mi líbilo téměř všechno - motor, podvozek, posed, ovládání, jízdní vlastnosti i vzhled aneb konečně u mě Yamaha boduje...
Toliko slov by vážně stačilo, ale mi nestačí. Překvapivě povedený naháč od Yamahy mě hodně překvapil. Ptáte se proč? Zkrátka, může za to flotila jeho derivátů - XSR 900 a Tracer 900, dvou krásných motorek s mnoha nešvary, které jsem měl možnost projet jen chvíli před MT-09. Tady však za 254.900Kč dostanete opravdu vyladěnou mašinu, kde se mi líbilo téměř všechno - motor, podvozek, posed, ovládání, jízdní vlastnosti i vzhled aneb konečně u mě Yamaha boduje...
Sabelell a Yamaha Tracer 900 aneb vzhledný nezdařilý klon MT-09 v kabátu sport touring
Pocity z jakékoliv motorky jsou neodvratně svázány s předešlým kontextem, no a pokud je tím kontextem MT-10 SP, tak možná tušíte, jakým směrem budou následující věty zkreslené... Jestliže PR Yamahy mluví prostřednictvím svého webu o tříválci s vysokým točivým momentem, lehkém hliníkovém rámu, který vám zajistí úchvatné okamžiky, vzpřímené jízdní poloze a sportovní kapotáži, která vám usnadní překonávání velkých vzdáleností, tak je to jenom půlka pravdy. Jak moc se na všem podílí lehký hliníkový rám, to opravdu nevím. Ano, samozřejmě z pohledu celkové váhy je méně více, o tom žádná. To čeho si však nemůžete nevšimnou je překvapivá úzkost rámu/motorky, která je po roztahovačce na MT-10 až nepříjemná, osobně mi chyběl kontakt stehny se strojem, musel jsem nohy tisknout nepřirozeně k sobě a ani tak jsem nedosáhl stabilního posedu. První mínus... Sportovní kapotáže jsem si moc nevšímal, asi mě ničím neurážela, ale jsem přesvědčený o tom, že by mi překonávání velkých vzdáleností ulehčil lepší posed a hlavně odpružení, které po svezení na MT-10 nelze nepovažovat jednoduše za tragické. Na zaplátované silnici jsem opravdu neměl ani trošku dobrý pocit, poměrně silné rázy od předního kola spolu s nejistotou projevující se odskakováním... Nabyl jsem zkrátka pocitu, že je podvozek nastaven velice nedobře. A co ten vysoký točivý moment? 87,5Nm v 8.500rpm, no tak ve srovnání se skútrem... Možná, že ve své třídě disponuje "vysokým" krouťákem, ale jinak to není nic povšimnutí hodného. Co za pozornost stojí, jsou rozhodně šílené vibrace snad v celém spektru otáček, když vezmete za plynový heft ostřeji. To tu 850ccm potvoru začnete i proklínat... A bohužel se nejedná o poslední nepěknou zlou věc. Například tu máme jednu společnou nectnost řady MT-09 a to ovladače na levé straně řidítek. Skoro nevím, jak to říct kulantně, jsou na h... Nejen že stupidně vypadají, skoro jako odpad z nějaké čínské továrny pro neprodukované shitové skútry, ale hlavně se blbě ovládají, malá vyviklaná páčka bez zpětné vazby. Borci z Yamahy, vážně jste na tom někdy jeli? Pokud jo, tak jste se určitě nedívali na řidítka a blinkry jste stěží mohli použít, jinak byste to nepustili do světa... Jenže tlačítkem blinkrů to bohužel nekončí, celá palubovka, kontrolky blinkrů a navazující štít vypadají přespříliš lacině, škoda!
Špatné pocity z motorky pak nezachránila ani odvaha a lehkost, s jakou se stroj sklání do zatáček. Ve srovnání s MT-10 nebylo nutné jezdit po městě na jedničku, motor si nechal líbit trojku i čtyřku, pružnost a využitelné rozpětí otáček tohoto motoru jsou fajn. Nebýt těch vibrací (které jsem nepociťoval ani na MT-09 ani na XSR 900), tak bych nemohl motor nepochválit. BTW pochvalu si ještě zaslouží (aspoň ve srovnání s MT-10) zrcátka, ve kterých jsem přeci jenom něco viděl. Vezmeme-li v potaz cenu 289.900Kč, tak mám pocit, že jde o vyhozených 35.000Kč (o tolik je dražší ve srovnání s MT-09), za vyložené pokažení povedené motorky. Aneb líbivý kabátek není zkrátka všechno. Nevím do jaké pozice Yamaha tuto mašinu staví, jestli ji zamýšlela jako konkurenci strojům Ducati Multistrada nebo BMW S1000XR, tak bychom se mohli jenom zasmát a jít rovnou do salonu BMW. Ale pozor, mnou vypsaná pseudokonkurence nosí cenovku o 150.000Kč vyšší (plus mínus) a že to není málo... Tj. skončíme jako vždy, udělejte si vlastní názor, projeďte dle mého soudu krásný a nepovedený stroj.
Špatné pocity z motorky pak nezachránila ani odvaha a lehkost, s jakou se stroj sklání do zatáček. Ve srovnání s MT-10 nebylo nutné jezdit po městě na jedničku, motor si nechal líbit trojku i čtyřku, pružnost a využitelné rozpětí otáček tohoto motoru jsou fajn. Nebýt těch vibrací (které jsem nepociťoval ani na MT-09 ani na XSR 900), tak bych nemohl motor nepochválit. BTW pochvalu si ještě zaslouží (aspoň ve srovnání s MT-10) zrcátka, ve kterých jsem přeci jenom něco viděl. Vezmeme-li v potaz cenu 289.900Kč, tak mám pocit, že jde o vyhozených 35.000Kč (o tolik je dražší ve srovnání s MT-09), za vyložené pokažení povedené motorky. Aneb líbivý kabátek není zkrátka všechno. Nevím do jaké pozice Yamaha tuto mašinu staví, jestli ji zamýšlela jako konkurenci strojům Ducati Multistrada nebo BMW S1000XR, tak bychom se mohli jenom zasmát a jít rovnou do salonu BMW. Ale pozor, mnou vypsaná pseudokonkurence nosí cenovku o 150.000Kč vyšší (plus mínus) a že to není málo... Tj. skončíme jako vždy, udělejte si vlastní názor, projeďte dle mého soudu krásný a nepovedený stroj.
Sabelell a Yamaha XSR 900 aneb retroderivát MT-09
Abychom měli rodinku MT-09 a jejich derivátů kompletní, bylo třeba podívat se na zoubek vcelku povedenému retru od Yamahy. Odhlédneme-li od detailů, už první pohled odhalí MT-09 - rám, kyvka, motor, vidle. Na retro přestavbu stačilo málo, jiná nádrž, sedlo, přední a zadní světlo a budíky. Po usednutí za řidítka XSR 900 jsem se cítil vcelku dobře, vzpřímenou pozici za vcelku širokými řidítky nelze nepochválit. V zápěti je však nutné vyreklamovat nádrž, ano, tu krásnou kovovou nádrž s parádně designovanými prolisy na kolena. Přestože nejsem nijak nadměrečněj, kolena mi tam nepadla snad o 10-15cm, což ve výsledku zabilo dobré pocity z motorky. Nejenže kovová nádrž z boku odporně studila do stehen, ale navíc ostrý kraj prolisu z boku tlačil kus za kolenem, takže ve výsledku tragédie. Tu ještě umocňuje retro sedlo, které bych nebyl býval byl považoval za špatné, kdybych o chvíli později neseděl na samotné MT-09. Bohužel se ukázalo, že za příplatek 20.000Kč (274.900Kč oproti 254.900Kč) dostane opět pohlednou, ale zmršenou motorku. Stále si kladu tu stejnou otázku, proč bych si měl koupit XSR 900 nebo Tracer 900, když tu mám o 20k/35k levnější stroj, ze kterého obě vzešly a hlavně o hodně lepší. Na stranu druhou proti gustu žádný dišputát. Celou testovací jízdu jsem si říkal, že nebýt nešťastné nádrže, nebylo by to vůbec špatné. Motor pracoval na rozdíl od Tracera 900 bez vibrací, krásně plynule a vůbec tak nějak to odpovídalo charakteru retra, bohužel až na konci jízdy mi bylo řečeno, že jsem měl zvolenu standardní palivovou mapu, která motor značně brzdí. Jízdní vlastnosti považuji za hodně povedené, jen škoda, že mě zpomalovala dvojka - hlava a retro stín. Retro stín? Pocit, že sedlám starou Jawu nebo ČZetu, zkrátka vidíte jen řidítka a kulaté světlo a podvědomě si říkáte, nesmím to do té zatáčky poslat příliš rychle, protože vám před očima probíhají obrazy profilu pneumatik z éry dvoutaktů, zkrátka nic na čem byste to chtěli zvlášť klopit... Případné hlasy, které by se vzpouzely nechám klidně promluvit, přeci jenom jsem v té éře nenajezdil tolik, abych mohl relevantně soudit. Říkám, šlo o pocit, třeba i mylný. Jo a ještě se mi nelíbil ten plastový budík, který mi do nastoleného stylu vážně nezapadal. A to je tak si vše, co mohu říct.
pátek 9. června 2017
Sabelell a Yamaha MT-10 SP Tourer Edition aneb na temné straně síly
Nasedám na hyper-naháče od Yamahy a je mi lhostejno, zda nese podtitulek cesta napříč temnotou. Vlastně to moc nechápu, na hyper-naháče někdo přidělal podivné boční kufry, blastry a plexi... Stejně vyšinutý koncept třeba jako v případě KTM 1290 Super Duke GT. Na druhou stranu musím říct, že ani jednoho jsem si nevšiml, dokud jsem si neprohlídl fotografie z testování. Takže mě v praxi jen stěží nějak mohly otravovat boční kufry, když jsem o nich vůbec nevěděl :-) Nicméně pokud by to někdo s tím cestováním myslel aspoň trochu vážně, tak by stěží mohl na řidítka namontovat tu šílenou atrapu zpětných zrcátek, ve kterých jsem si mohl poctivě prohlédnou pouze detaily mých ramen a to nejsem chlap jak hora. Pokud to chlapci v Yamaze mysleli takto, pokud to není omyl, tak je to stroj maximálně pro chlapce a nebo útlé ženy. Jenže to by zas jeho čtyřválcové vnitřnosti nesměly dávat k dispozici nějakých 160,4PS/11.500rpm a 111Nm/9.000rpm. Povídačky o zátahu v nízkých a středních otáčkách mají něco do sebe, ale stále v tom vidím trochu ojeb. Jakmile se motor roztočí odhadem ke čtyřem tisícům otáčkám, tak z vás vyklepe duši, to je tak ohavný zátah, že ještě půl dne po svezení se mi chce zvracet. No ano, jsem slečinka, o tom žádná, ale ta skutečnost nestojí nijak v rozporu se skutečností, že brutalitou svého zátahu patří MT-10 k tomu nejlepšímu, co si můžete koupit. A také mi věřte, že motor jen tak nevadne, o tom konec konců svědčí zmiňovaná maxima výkonu a krouťáku. Ale zpět k tomu ojebu, v opravdu nízkých otáčkách (z mého pohledu) motor nejede vůbec... A jak se to projevuje? Na trojku ve městě? Blázníte? Tak na dvojku, ne? Pokud máte rádi drkotající zuby, možná... Jediný plynulý pohyb obcí vám totiž zajistí pouze první rychlostní stupeň. Nemohu si pomoc, ale charakterem mi to připomíná véčka od Ducati nebo KTM. A to ať už neschopností plynulé jízdy v malé rychlosti, tak brutálním útokem na solar plexus po zatažení za heft. Když k tomu přičteme nepříliš zdařilý mechanický projev motoru v nízkých rychlostech, kdy jste schopní věnovat se něčemu jinému než ovládání temné strany síly, tak možná nabudete pocitu, že se mi svezení asi nelíbilo. Pokud bych si ještě přisadil a zkritizoval nepříliš povedené, lehce nevzhledné a neergonomické ovladače, tak by o mé averzi asi pochyboval málokdo. No a to stále mám za kloboukem trumfy v podobě příliš roztaženého posedu, kdy vám fouká přímo na... a cenu, cenu 480.000Kč. Takže všechno špatně? Ale kde že. Pokud vám nevadí nic z toho, co jsem vyjmenoval, tak by to klidně mohl být váš ideální stroj. Zbytek totiž považuji za téměř dokonalý.
Odkud začít s chválou? Jízdní vlastnosti! Motorka drží jako přišitá, celkem ochotně se vrhá do zatáček a zároveň nepřichází o jistotu ve větších rychlostech. O zpomalení se starají radiální třmeny povedených kotoučovek s ABS. To vše nemálo souvisí s nízkou hmotností (210kg s náplněmi), lehkým hliníkovým rámem Deltabox, krátkým rozvorem (1400mm) a elektronickým závodním odpružením Öhlins. V úvahu musíme brát i anti-hoppingovou spojku, quick-shifter a hromadu elektroniky, která o vás vzorně pečuje. Krom příliš roztažených dolních končetin, je i posed povedený, vzpřímený, přes plexi na vás nijak zvlášť nefouká a ty fórové blastry jsou možná také k něčemu dobré. No a ten zvuk motoru, když už se rozběhne v pravidelném tempu...
Ve výsledku bych stroj rozhodně nebral, ale jen stěží mu lze upírat jeho kvality. Celkem úspěšně boří mýty v mé hlavě o excelentním chodu řadových čtyřválců. Díky němu začínám nabývat pocit, že motory jsou zkrátka takové, jak je ušijí vývojáři, téměř bez ohledu na jejich fyzické uspořádání (počet válců a typ)...
Odkud začít s chválou? Jízdní vlastnosti! Motorka drží jako přišitá, celkem ochotně se vrhá do zatáček a zároveň nepřichází o jistotu ve větších rychlostech. O zpomalení se starají radiální třmeny povedených kotoučovek s ABS. To vše nemálo souvisí s nízkou hmotností (210kg s náplněmi), lehkým hliníkovým rámem Deltabox, krátkým rozvorem (1400mm) a elektronickým závodním odpružením Öhlins. V úvahu musíme brát i anti-hoppingovou spojku, quick-shifter a hromadu elektroniky, která o vás vzorně pečuje. Krom příliš roztažených dolních končetin, je i posed povedený, vzpřímený, přes plexi na vás nijak zvlášť nefouká a ty fórové blastry jsou možná také k něčemu dobré. No a ten zvuk motoru, když už se rozběhne v pravidelném tempu...
Ve výsledku bych stroj rozhodně nebral, ale jen stěží mu lze upírat jeho kvality. Celkem úspěšně boří mýty v mé hlavě o excelentním chodu řadových čtyřválců. Díky němu začínám nabývat pocit, že motory jsou zkrátka takové, jak je ušijí vývojáři, téměř bez ohledu na jejich fyzické uspořádání (počet válců a typ)...
neděle 4. června 2017
ZLM 2017 - cyklistická časovka aneb jak mi to nepřekvapivě nejelo a Janičce jo
Na časovce se mi několikrát (rozuměj dva krát) podařilo dosáhnout jedněch ze svých nejlepších ligařských výsledků. Reálně se na ta dvě sedmá místa dívejme tak, že jsem tolik neztratil na leadery ligy, přičemž na specialisty cyklisty to zase jako jo. Hledám vhodný termín, který by vyjádřil, jak moc jsem dostal na prdel, když mi někdo v osmikilometrovém kopci nadělil 3min :-)
Ale tyto časy jsou... no jsou především minulostí :-) Můj současný pohyb postrádá pro mě tak typické prvky extrémismu, díky čemuž jsem pomalejší a neodolnější. Ne že by to však nutně muselo být špatně, ve výsledku to do mého sportování přináší nové aspekty. Jestliže jsem dřív až zas tak neřešil okolnosti, teď je tomu naopak. Už týden před ligou sleduji předpovědi počasí, splétám strategie, kdy se jet přihlásit a kdy jet závod, tak aby nám foukal co nejlepší vítr, aby byl co nejvhodnější tlak, teplota, rosný bod a bio zátěž. Stejnou péči pak věnuji předzávodní přípravě kola a stravě. Tentokrát se mi dokonce podařilo absolvovat firemní párty, aniž bych něco sežral, nedej bože těžko stravitelné maso :-)
No a to kolo je kapitola sama pro sebe. Odmontoval jsem z něj skoro vše, no dobře, košíky jsem tam nechal, ale třeba i držák na světlo hmotnosti několika gramů šel pryč, tachometr jsem nechal ležet doma atd. Jako by mě snad mohlo spasit těch pár gramů, když já sám přibral 8kg :-) Ale odtučňovací kůra byla prvním krokem, tím druhým bylo celkové seštelování, včetně povolení kónusů slibující o trochu větší setrvačnost na úkor životnosti ;-) Finálním krokem bylo nahuštění lehce zteřelých plášťů na jejich maximum. Resp. večer před závody jsem do nich švihnul osmičku a ráno před závody jejich maximum, někde okolo 9ATM.
Podobné procedury čekaly i Janiččino kolo. Jenže to kladlo odpor. Asi hodinu po nahuštění ji doma vybuchlo zadní kolo, takže v noci po návratu z Vlachovic, kde jsme po době zase pokecali s Magdičkou, jsem ještě měnil duši v zadním kole. Původní předpoklad, že to nevydržela záplata vzala rychle za své. Duše se prostě roztrhla bez zjevné příčiny na jiném místě. Naštěstí jsem doma měl nový kousek. Do rána vydrželo kolo ve sklepě se 7ATM a před závody jsem to zvedl na 8,5ATM.
V rámci úspory sil jsme se nechali zavézt autem kousek před Žďár, tam jsme teprve naskočili na kola a spěchali se přihlásit. Bohužel na nás vyšla řada stejně až 18 resp. 19 minut po 10hod. No co, aspoň bude čas na další přípravu jako strečink nebo důkladné vyprázdnění, už asi po... (jo to si mohu nechat pro sebe :-)) No, ale to jsem se poněkud zmýlil. Okolo čtvrt na deset se totiž ozvala nepěkná rána a Janiččino zadní kolo opět disponovalo dírou v duši. Přes ohromný počet závodníků zde nebylo k dispozici příliš mnoho lepení natož pumpiček, ale nakonec se dobrá věc podařila, prostě jsem to na místě zalepil - údajně do prdlo na sváru duše jen kvůli tomu, že dostala větší tlak než snesla :-( Huštění byl problém nejproblematičtější, poněvadž malé pumpičky ve spojení s krátkým ventilkem jaksi nedovolovaly přitvrdit muziku. BTW proti tomu byla i sama duše u níž se dalo očekávat, že tak velká očekávání nesnese ani podruhé.
Pět minut před startem prvního závodníka jsem měl za sebou rozhovor pro místní televizi a Janička kolo připravené na start. Je pravdou, že z mých tlakových optimalizací se stalo huštění vhodné asi tak na cyklokros, ale pořád lepší uštvat Janičku na měkkém zadním kole, než se jí postarat o třetí výbuch zadního kola ve dvanácti hodinách :-)
No a já si konečně mohl znovu zaběhnou odběhnout do nedalekého nonstopu :-)
Vrátil jsem se snad pět minut před startem Janičky, kopl jsem do sebe zbytek oldschoolového ionťáku - černý čaj se solí oslazený cukrem (med doma nebyl), vyhodil jsem všechny lahve a hurá na start. Jo teď si uvědomuji, že jsme se moc neprotáhli a k zahřátí svalů došlo až během závodů :-)
Minutu po Janičce jsem vyrazil na trať já. BTW díky těm chodcům co šli po silnici právě při mém startu, jsem trochu uvažoval, zda budu muset startovat přes mrtvoly ;-) No a co říct k závodu? Bolelo to, tak to asi nikdo nečekal, že? Janičku jsem sjel o minutu ve Vysokém, vypadalo to, že to rozjela dost slušně, bohužel jsem ji předjížděl z kopce, takže se nemohla ani chvíli vyvézt v háku... No a ten vítr, který nám dělal při příjezdu do Žďáru radost, tak přesně ten mi už radost nedělal. Foukal nějak blbě... Jo a taky to dusno před slibovanými bouřkami, ach jo, proč jen jsem více nejezdil na kole, teď bych se tu nemusel vymlouvat na špatné okolnosti. Jinak to celkem šlo, postupně jsem na trati sjel asi 5 závodníků, takže cajk. Ve skutečnosti to byly s výjimkou Janičky slabší kusy a ještě na horských kolech, nicméně to jste neslyšeli...
Největší problém překvapivě spatřuji ve své hlavě. Do teď to nemohu pochopit, ale nechtělo se mi zmáčknout se a jet. Kdyby mě díky špatnému dýchání nebodalo v boku, tak bych snad i řekl, že jsem jel na pohodu. Téměř celý kopec v sedle... Jo jasně, pro normální lidi asi cajk, ale já všechny kopce jezdím ze sedla... Celou cestu jsem si šetřil síly a říkal si, že bych to snad již mohl rozbalit... Jenže to jsem si říkal i na cílové čáře, takže zůstalo jen u zbožného přání :-)
O to překvapivější se mi zdá můj čas, který nebyl ani o půl minuty horší, než ten můj historicky nejlepší (BTW dosažený na Favoritce :-)). Zkrátka na tu bídu bych mohl být s časem 17:42 spokojený, tedy nebýt toho, že první borec to zajel asi o 4 minuty rychleji, takže konečný bodový příděl je nakonec poměrně tristní :-(
O to překvapivější se mi zdá můj čas, který je o 40s kratší než historicky osobní nejlepší (BTW dosažený na Favoritce :-)). Zkrátka na tu bídu bych měl být s mým rekordním časem 16:42 spokojený, tedy nebýt toho, že první borec to zajel asi o více než 3 minuty rychleji, takže konečný bodový příděl je nakonec poměrně tristní :-( Na drouhou stranu jde o další bednu na lize a to se počítá! Pokud si říkáte proč jsem tento odstavec přepsal, není za tím nic jiného, než neschopnost počítat s kyslíkovým deficitem. Zkrátka po dojezdu jsem si z nahlášeného času spočítal čas někde na hranici 18min a ono to bylo nakonec o minutu méně...
Překvapením naopak nebyl brzký příjezd Jáni do cíle, skoro to vypadá, že jsem jí od Počítek vůbec neujel, v pohodě držela mé tempo. Po zásluze (obrovské) dojela s časem 19:40 na naprosto luxusním prvním místě. Gratuluji! Po crossu a běžkách ukázala další svoji perfektní disciplínu. A je jasné, že nechybí moc, aby byla schopná opanovat první místo i jinde - terénní duatlon, triatlon, cyklistická etapa... No a ne že bychom nebyli s Janiččiným vítězným potenciálem na polovině počítaných disciplín, respekt!
A tím by mohl být dnešní pohádky konec, ale nebyl :-) Po závodech jsme plánovali vyrazit na malou vyjížďku než dojde bouřka. Vzhledem k tomu, že podobný plán měla i Pavla s Markem (jen pro nezasvěcené doplním naprosto zřejmou informaci, že jde o historicky nejúspěšnější závodníky ligy), tak jsme vyrazili společně. Příjemnou projížďku s báječnými lidmi okořenil další defekt zadního kola, pro tentokrát Pavly. Naštěstí jsme se nacházeli ve Sněžném, ve kterém lze na náměstíčku poblíž vyhlášené cukrárny (již pár let bych ji nechal shnít v zapomnění) běžně potkat desítky cyklistů, dnes však pod temnou dekou oblak skoro nikdo.... Během deseti minut nás naštěstí potkalo štěstí v podobě staršího páru dobrodinců na kolech (z Březin), kteří nám zapůjčili komplet vybavení i lepení, které jsme využili pro snad úspěšnou opravu. V NMNM jsme se pak rozloučili, Janička přeskočila v přicházejícím dešti silnici, já promokl na kost během cesty na Holubku a Pavla s Markem snad také dobře dojeli. Tak zase na viděnou na lize, za měsíc!
Ale tyto časy jsou... no jsou především minulostí :-) Můj současný pohyb postrádá pro mě tak typické prvky extrémismu, díky čemuž jsem pomalejší a neodolnější. Ne že by to však nutně muselo být špatně, ve výsledku to do mého sportování přináší nové aspekty. Jestliže jsem dřív až zas tak neřešil okolnosti, teď je tomu naopak. Už týden před ligou sleduji předpovědi počasí, splétám strategie, kdy se jet přihlásit a kdy jet závod, tak aby nám foukal co nejlepší vítr, aby byl co nejvhodnější tlak, teplota, rosný bod a bio zátěž. Stejnou péči pak věnuji předzávodní přípravě kola a stravě. Tentokrát se mi dokonce podařilo absolvovat firemní párty, aniž bych něco sežral, nedej bože těžko stravitelné maso :-)
No a to kolo je kapitola sama pro sebe. Odmontoval jsem z něj skoro vše, no dobře, košíky jsem tam nechal, ale třeba i držák na světlo hmotnosti několika gramů šel pryč, tachometr jsem nechal ležet doma atd. Jako by mě snad mohlo spasit těch pár gramů, když já sám přibral 8kg :-) Ale odtučňovací kůra byla prvním krokem, tím druhým bylo celkové seštelování, včetně povolení kónusů slibující o trochu větší setrvačnost na úkor životnosti ;-) Finálním krokem bylo nahuštění lehce zteřelých plášťů na jejich maximum. Resp. večer před závody jsem do nich švihnul osmičku a ráno před závody jejich maximum, někde okolo 9ATM.
Podobné procedury čekaly i Janiččino kolo. Jenže to kladlo odpor. Asi hodinu po nahuštění ji doma vybuchlo zadní kolo, takže v noci po návratu z Vlachovic, kde jsme po době zase pokecali s Magdičkou, jsem ještě měnil duši v zadním kole. Původní předpoklad, že to nevydržela záplata vzala rychle za své. Duše se prostě roztrhla bez zjevné příčiny na jiném místě. Naštěstí jsem doma měl nový kousek. Do rána vydrželo kolo ve sklepě se 7ATM a před závody jsem to zvedl na 8,5ATM.
V rámci úspory sil jsme se nechali zavézt autem kousek před Žďár, tam jsme teprve naskočili na kola a spěchali se přihlásit. Bohužel na nás vyšla řada stejně až 18 resp. 19 minut po 10hod. No co, aspoň bude čas na další přípravu jako strečink nebo důkladné vyprázdnění, už asi po... (jo to si mohu nechat pro sebe :-)) No, ale to jsem se poněkud zmýlil. Okolo čtvrt na deset se totiž ozvala nepěkná rána a Janiččino zadní kolo opět disponovalo dírou v duši. Přes ohromný počet závodníků zde nebylo k dispozici příliš mnoho lepení natož pumpiček, ale nakonec se dobrá věc podařila, prostě jsem to na místě zalepil - údajně do prdlo na sváru duše jen kvůli tomu, že dostala větší tlak než snesla :-( Huštění byl problém nejproblematičtější, poněvadž malé pumpičky ve spojení s krátkým ventilkem jaksi nedovolovaly přitvrdit muziku. BTW proti tomu byla i sama duše u níž se dalo očekávat, že tak velká očekávání nesnese ani podruhé.
Pět minut před startem prvního závodníka jsem měl za sebou rozhovor pro místní televizi a Janička kolo připravené na start. Je pravdou, že z mých tlakových optimalizací se stalo huštění vhodné asi tak na cyklokros, ale pořád lepší uštvat Janičku na měkkém zadním kole, než se jí postarat o třetí výbuch zadního kola ve dvanácti hodinách :-)
No a já si konečně mohl znovu zaběhnou odběhnout do nedalekého nonstopu :-)
Vrátil jsem se snad pět minut před startem Janičky, kopl jsem do sebe zbytek oldschoolového ionťáku - černý čaj se solí oslazený cukrem (med doma nebyl), vyhodil jsem všechny lahve a hurá na start. Jo teď si uvědomuji, že jsme se moc neprotáhli a k zahřátí svalů došlo až během závodů :-)
Minutu po Janičce jsem vyrazil na trať já. BTW díky těm chodcům co šli po silnici právě při mém startu, jsem trochu uvažoval, zda budu muset startovat přes mrtvoly ;-) No a co říct k závodu? Bolelo to, tak to asi nikdo nečekal, že? Janičku jsem sjel o minutu ve Vysokém, vypadalo to, že to rozjela dost slušně, bohužel jsem ji předjížděl z kopce, takže se nemohla ani chvíli vyvézt v háku... No a ten vítr, který nám dělal při příjezdu do Žďáru radost, tak přesně ten mi už radost nedělal. Foukal nějak blbě... Jo a taky to dusno před slibovanými bouřkami, ach jo, proč jen jsem více nejezdil na kole, teď bych se tu nemusel vymlouvat na špatné okolnosti. Jinak to celkem šlo, postupně jsem na trati sjel asi 5 závodníků, takže cajk. Ve skutečnosti to byly s výjimkou Janičky slabší kusy a ještě na horských kolech, nicméně to jste neslyšeli...
Největší problém překvapivě spatřuji ve své hlavě. Do teď to nemohu pochopit, ale nechtělo se mi zmáčknout se a jet. Kdyby mě díky špatnému dýchání nebodalo v boku, tak bych snad i řekl, že jsem jel na pohodu. Téměř celý kopec v sedle... Jo jasně, pro normální lidi asi cajk, ale já všechny kopce jezdím ze sedla... Celou cestu jsem si šetřil síly a říkal si, že bych to snad již mohl rozbalit... Jenže to jsem si říkal i na cílové čáře, takže zůstalo jen u zbožného přání :-)
A tím by mohl být dnešní pohádky konec, ale nebyl :-) Po závodech jsme plánovali vyrazit na malou vyjížďku než dojde bouřka. Vzhledem k tomu, že podobný plán měla i Pavla s Markem (jen pro nezasvěcené doplním naprosto zřejmou informaci, že jde o historicky nejúspěšnější závodníky ligy), tak jsme vyrazili společně. Příjemnou projížďku s báječnými lidmi okořenil další defekt zadního kola, pro tentokrát Pavly. Naštěstí jsme se nacházeli ve Sněžném, ve kterém lze na náměstíčku poblíž vyhlášené cukrárny (již pár let bych ji nechal shnít v zapomnění) běžně potkat desítky cyklistů, dnes však pod temnou dekou oblak skoro nikdo.... Během deseti minut nás naštěstí potkalo štěstí v podobě staršího páru dobrodinců na kolech (z Březin), kteří nám zapůjčili komplet vybavení i lepení, které jsme využili pro snad úspěšnou opravu. V NMNM jsme se pak rozloučili, Janička přeskočila v přicházejícím dešti silnici, já promokl na kost během cesty na Holubku a Pavla s Markem snad také dobře dojeli. Tak zase na viděnou na lize, za měsíc!
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)