Štítky

auta (18) běh (34) beskydy (13) brusle (34) cukroví (11) divadlo (1) DIY (2) filmy (17) golf (1) hory (37) IT (68) jednokolka (1) kola (109) kolce (10) koloběžky (4) koncert (4) koně (1) létání (20) lezení (22) literatura (8) lodě (2) lyže (130) motorky (61) osobni (1) osobní (102) plavání (4) posilování (2) potraviny (27) příroda (8) recenze (3) recepty (62) sauna (1) squash (3) tanec (3) telefony (19) turistika (60) USA (58) vlaky (4) vysocina (3) wakeboarding (1) závod (1) závody (84) ZLM (66)

úterý 20. února 2018

Trocha klasiky v NMNM a to rovnou opožděně aneb Tříkrálový koncert TiKO (Tišnovského komorního orchestru)

No ne že bychom došli pozdě, byť to také bylo na hraně, ale myslel jsem spíše, že o tom pozdě referuji. A vlastně jsem toho ani nechtěl mnoho říct, jen že jsem si ten koncert užil a že velký dík patří Magdičce, která nás vytáhla. A co že se hrálo?

Tříkrálový koncert TiKO (Tišnovský komorní orchestr)

  • J. Pachelbel - Kánon D-dur
  • H. Purcell - Abdelazer suite aneb Mouřenínova pomsta 
    • Ouvertura, Air, Jig, Hornpipe, Air, Rondeau, Air, Menuet, Air
  • A. Vivaldi - Concerto per flautino in C op. 44, č. 11, RV 443
    • Allegro, Largo, Allegro molto
  • K. Suchánek - Simfonia pastoralis in C
    • Allegro, Largo, Presto
  • G. Torelli - Christmas Concerto grosso, Op. 8/6
    • Grave-Vivace, Largo, Vivace
  • A. Trkan - Moravské vánoce
    • Pásmo moravských vánočních koled a písní


pondělí 19. února 2018

Děkovat a nebo kroutit hlavou aneb o běžkování a bruslení v Praze

Není všechno zlato, co se třpytí...


Začneme tím mnohem méně skandálním, umělými ledovými plochami v Praze (popř. kdekoliv jinde ve městech). Na jednu stranu by tu mohla zaznít pochvala magistrátu resp. představitelům té či oné městské čtvrti, že něco dělají pro své občany, v některých případech (jako letenská lední plocha) dokonce i zdarma. Jenže vzhledem k velikosti (spíše malosti) 40m x 20m (a to jde prý o největší plochu svého druhu v Praze) a velkému počtu návštěvníků, bych se nebál srovnání s klecových chovem slípek. Takže to první, co bych od bruslení očekával, jakože si zabruslím, tak to tu nejde. To druhé, že budu mít radost z pohybu..., nedostavila se. Ale na druhou stranu jsem se mačkal mezi desítkami lidí, neustále dával pozor, aby mi pod brusle napadlo nějaké dítě, kterému se rodiče zapomněli věnovat (možná dokonce u stánku s nepitným grogem vedle), byl otráven cigaretovým smradem od ignorantů hulících hned vedle kluziště a mohl si užívat vydatného automobilového provozu na nedaleké rušné silnici. Ale abych jim nekřivdil, dostalo se mi možnosti okusit vzácný jev, černý led... Když jsem odcházel přezutý z kluziště, stoupl jsem na očividně mokrý asfalt (který ve skutečnosti nebyl mokrý a BTW díky za vhodně odstavenou rolbu, ze které to možná vyteklo) a jen tak tak nehodil záda. Ale co vím, třeba to za to stojí. Mně těch 6km přišlo poněkud útrpných a krom recese bych se k tomu raději už nikdy nevracel :-)


Druhá o něco skandálnější záležitost se jmenuje SKIPARK PRAHA. Pokud by vám to aspoň vzdáleně připomínalo SKIPARK VELKÁ CHUCHLE, kde jsem zažil nejbizarnější běžkařský závod ever (samozřejmě jsem o tom v roce 2013 napsal nějakou tu poznámku), tak se nemýlíte. Jenže tu to dovedli k dokonalosti. 8.2.2018 otevřeli provoz tohoto úchvatného běžkařského okruhu, který, pravda, je co by kamenem dohodil vzdálen Oboře Hvězda, ale také tak trochu sousedí s extrémně rušnou silnicí Bělohorskou, tj. o přísun čerstvého horského vzduchu tu nebude nouze. V tomto kontextu vás možná ani nepřekvapí, že se údajně otevřel okruh s 20cm sněhu. Pravda, na jednom místě ho bylo snad i půl metru, jenže na jiném možná ani těch 10cm... Ale to všechno by bylo pořád cajk, kdyby kolečko nemělo délku 200m. WTF? Si děláte pr... Néééé. Jóóó. Ne! Ve skutečnosti jsem naměřil v průměru 162m a to už je číslo. Možná, že jsou čísla ti, které celá tahle komická záležitost napadla. Možná je číslem každý, kdo se tam objevil. U mě šlo o recesi, která skončila po 11 kolech a necelých 2km tak zatočenou hlavou, až se mi dělalo lehce zle. Vskutku nedostižný nápad, vzít do "centra" sněhové dělo, obrovskou rolbu a vytvořit ani ne 200m kolečko s jednou stopou.

No a kdybyste si náhodou mysleli, že tohle už snad nejde trumfnout, zdá se mi, že by bylo možné domnívat se, že vám chybí fantazie. Pověstnou třešničku na dortu tomu totiž přilepí skutečnost, že se zde chystají uspořádat Pražský pohár v běhu na lyžích. Chápal bych to v té dětské kategorii, kde se běží třeba 100m, ale prosím vás, jak se bude startovat v kategorii muži na 5km? Tj. minimálně 25 kol... LOL. WTGRS! Praha rulezz!


GPS záznamy by také plakaly



No ještěže jsem se ve středu večer a ve čtvrtek ráno mohl uklidnit krátkou procházkou po historickém centru Prahy, téměř bez lidí...


Jo a v práci bylo také krásně...

Oldschoolový běh na lyžích oldschoolovou Vysočinou s luxusními jahodovými knedlíky

Původně tu měl být článek o zdolání Jizerské 50 na dřevěných lyžích s dřevěnou skluznicí a předbíhání šampónků na RCSkách... No a není, vděčím za to nepovedenému vystoupení na ZLM 2018, tomu, že jsem dal přednost běhu na lyžích v NMNM před Jizerskou 50, což mě zachránilo od pravděpodobného kolapsu.

Vezmeme to klasicky od Adama. I dřevěné běžky vyžadují úpravu, bohužel tradiční kaše různě fluorovaných parafínů se dřevem až zas tak nekamarádí, takže na to musíte jinak... Ještě před nedávnem to "jinak" nabízel i Swix v podobě SWIX I21 Base Tar, obecně tomu v anglofonních zemích říkají Pine Tar, což není nic jiného než borovicový dehet. Když mě před lety uhranuly celodřevěné lyže, ještě jsem byl dalek poznání, jakže to bude s jejich údržbou, a pak... Jednoho krásného dne se však dvoumetrová skluznice stala lepidlem na mokrý sníh a já rychle pochopil, že to takhle dál nepůjde. No a tehdy jsem objevil kouzlo borovicového dehtu, tedy jen hypoteticky, od koupě mě stále dělily roky. Přeci jenom objednávka někde ze severu už tak předraženého Swixu mě zase tak neučarovala. Roky plynou (no aspoň měsíce) a já zjistil, že v Decathlonu lze koupit přesně to, co hledám: "Určeno pro koně na ochranu střelek a chodidel před vlhkostí. Perfektní na zimu." No co, nezní to jako na lyže, ale určitě je to na lyže... Plechovka (plastovka) pak ležela další rok doma, než jsem ji před týdnem rozdělal, s tím, že konečně ošetřím své nádherné sovětské dřevěné běžky, kterým se mělo dostat ocenění v podobě účasti na slavné Jizerské 50. Bohužel se také brzy ukázalo, že lyžím chybí nezanedbatelné části těla (no ta jízda po hluboké orbě posypané popraškem sněhu jim dala asi požrat), navíc by jim jejich šířka neumožnila vtěsnat se do klasické stopy apod. Finální stopku jim však vystavil až můj první pokus o impregnaci borovicovým dehtem. Bojím se, že ten humus sundá až synergie sekery a plamenů... Naštěstí v tu chvíli přišel táta s nápadem, ať si půjčím jeho staré běžky, překrásné Artis Favorit Hickory vyrobené v Novém Městě na Moravě, jak příznačné... Jen pro doplnění, slovo hickory/hikora pochází z jazyků nějakých severoamerických indiánů a označuje dřevo ořechovce bílého, který disponuje vlastnostmi hojně využívanými (aspoň kdysi) tvůrci kouzelných prkýnek. To objasňuje název lyží, popř. jeho odvození. Bohužel se z názvu nedočteme nic o tom, že lyže byly vybaveny moderními umělými hranami, to asi pro ochranu dřevěné skluznice... Ale v klidu, o týden později jsem je stejně během první vyjížďky značně očesal :-) Po krátké historické vložce zpět k impregnaci, již nikdy více... Aneb po aplikaci toho nechutného (a údajně i karcinogenního) sajrajtu u mě značně ovadnul zájem o dřevěnou klasiku. Je to jako byste vlezli do desítky let nečištěného průlezáku a ten pak vyčistili vlastním tělem. Dehet páchne a nedá se ho zbavit. Po uplatnění horkovzdušné pistole je ještě hůř. Kupodivu výsledek byl značně koukatelný. A naštěstí až po týdnu od aplikace jsem zjistil, že jen a pouze výhradně koukatelný, poněvadž se na tom nedalo lyžovat.

Jak jsem na to přišel? Po nepovedené lize a zkouknutí krásné Jizerské 50 v televizi a snězení asi 10 naprosto špičkových domácích knedlíků ze spařeného těsta s jahodami a mákem jsme spolu s Janičkou sedli do auta a vyšplhali do Rokytna. Tam jsem obul nádherné avšak šíleně smradlavé běžky místní provenience, ano, přesně ty, o kterých se zmiňuji výše. Nadšeně jsem skočil do stopy od lidí, nikoliv od rolby, a chtěl jsem vyrazit, jenže to nešlo. Po 20m jsem se obrátil a skoro neměl sílu doplazit se zpět. Navíc jsem za sebou nechával žlutou stopu, skoro jako by do ní někdo čůral. Ach, že jsem si nevzal s sebou nějaké další kameňačky, na které bych naskočil a vesele jel. Takhle nezbylo než bojovat a že to bolelo. Skvělé jest, že celé lyže fungují jako odrazová zóna, no a špatné je, že celé lyže fungují jako odrazová zóna. Chybí totiž skluz. Skutečnost asi nebude tak dramatická, je třeba vzít v úvahu skutečnost, že jde o první pokus přípravy dřevěných lyží, který se očividně neobešel bez minel. No doplácat se na Studnice znamenalo vyvinout nadlidské úsilí. Avšak tam se to začalo lepšit, nejvýše položená obec na Žďársku disponovala nejmrazivějším sněhem, kde jsem poprvé okusil trochu skluzu. No a také jsem několikrát přejel před kovové dráty ohrad, kde jsem zcela záměrně brousil skluznici, s tím jsem pokračoval na makadamu na žluté turistické do Kuklíku. Sem tam jsem vjel do lesa na kořeny, popadané větve, zkrátka cokoliv, co by sundalo dehet z běžek. :-) No a celkem to pomalu, ale jistě začínalo jít. Tedy pokud tak budeme označovat skutečnost, že tam, kde bych jel na normálních běžkách už pět minut ve vajíčku, tak tady jsem stále jel střídák, protože soupaž byla nemyslitelně náročná. Ale co je hlavní, měl jsem chvílemi skluz a k tomu tutový odraz jako nikdy v životě.

Jen Janička se trochu nudila, stále na mě čekala, no a ještě když jsem se po cestě zakecal s Jendou Benešem... A to už měla času na oběd. :-) Po vyčištění skluznice na posypané silnici z Rokytna na Kuklík, jsme už de facto sedlal normální běžky a při maximálním nasazení stíhal Janiččinu pohodovému tempu na jejích kameňačkách.

BTW jsem se zapomněl zmínit o tom, kterak dělali toho dne stopy na Vysočině. Čtyřkolka, která za sebou zanechávala mizerný manžestr (to protože bez přítlaku) a za ní frčel skútr s jedním stopovačem, který zanechával mizernou potrhanou stopu (to protože bez přítlaku)... Prostě celkem hovadina. Záhy se ukázalo, že je mnohem lepší jet ve stopách vyšlápnutých lidmi, byly rychlejší a hezčí.

No a tu se dostávám k tomu pocitu oldschoolovému. V neděli jsme ujeli 24km téměř čistě střídákem, soupaž jsem mohl dát za celou dobu tak 30 temp a to možná přeháním. Naše trasa vedla z Rokytna na Studnice, Kuklík, nad Kadovem, Krátkou, Blatiny, Samotín, Fryšavské Blatky, Fryšavské hájenky, ledovec, Tři Studně, Sykovec zpět do Rokytna. Více než polovinu nádherné vyjížďky jsem strávili v lidmi vyšlapaných stopách. Intenzita prožitku ležela někde úplně mimo hodnotící stupnici. Co na tom, že to bylo pomalé, co na tom, že jsem se sedřel jako kůň ve Farmě zvířat. Bylo to zkrátka tak jiné... Jinými slovy, pokud to máte podobně jako já/my, že se rádi pohybujete upravenou pevnou stopou na závodních lyžích, které jedou téměř samy, zkuste se někdy vrátit ke kořenům... Možná vám to také učaruje.



ZLM 2018 - běh na lyžích aneb jak mě debakl na lize uchránil od pobytu v nemocnici


Tentokrát si to asi zaslouží obšírnější komentář. Ještě týden a kousek před nedělí to vypadalo náramně, 18.2.2018 Jizerská 50 a 25.2.2018 ZLM, běh na lyžích. Jenže osud tomu chtěl jinak, nebo aspoň bafuňáři z NMNM, kteří ligařům nabídli termín zapůjčení Vysočina Areny kryjící se s nejslavnějším českým běžkařským závodem. A co teď? Já měl jasno, sice smutné, ale pořád jasno. Liga má přednost, přeci jenom jsem obhajoval vítězství z minulé sezóny. No a tím jsem byl zachráněn. Před čím? No asi před tou nemocnicí. Pro účast na Jizerské 50 totiž hovořily jen takové prazvláštní motivace, jako třeba objet to na dřevěných lyžích s dřevěnou skluznicí a ještě neskončit poslední... No a v tom právě vězel kámen úrazu. K detailům se vrátí zápisek z odpoledního nedělního běžkování po Vysočině. Ale aspoň ve zkratce vězte, že i dřevěné běžky vyžadují úpravu, bohužel tradiční kaše různě fluorovaných parafínů se dřevem až zas tak nekamarádí, takže na to musíte jinak... Ještě před nedávnem to "jinak" nabízel i Swix v podobě SWIX I21 Base Tar, obecně tomu v anglofonních zemích říkají Pine Tar, což není nic jiného než borovicový dehet. Když mě před lety uhranuly celodřevěné lyže, ještě jsem byl dalek poznání, jakže to bude s jejich údržbou, a pak... Jednoho krásného dne se však dvoumetrová skluznice stala lepidlem na mokrý sníh a já rychle pochopil, že to takhle dál nepůjde. No a tehdy jsem objevil kouzlo borovicového dehtu, tedy jen hypoteticky, od koupě mě stále dělily roky. Přeci jenom objednávka někde ze severu už tak předraženého Swixu mě zase tak neučarovala. Roky plynou (no aspoň měsíce) a já zjistil, že v Decathlonu lze koupit přesně to, co hledám: "Určeno pro koně na ochranu střelek a chodidel před vlhkostí. Perfektní na zimu." No co, nezní to jako na lyže, ale určitě je to na lyže... Plechovka (plastovka) pak ležela další rok doma, než jsem ji před týdnem rozdělal, s tím, že konečně ošetřím své nádherné sovětské dřevěné běžky, kterým se mělo dostat ocenění v podobě účasti na slavné Jizerské 50. Bohužel se také brzy ukázalo, že lyžím chybí nezanedbatelné části těla (no ta jízda po hluboké orbě posypané popraškem sněhu jim dala asi požrat), navíc by jim jejich šířka neumožnila vtěsnat se do klasické stopy apod. Finální stopku jim však vystavil až můj první pokus o impregnaci borovicovým dehtem. Bojím se, že ten humus sundá až synergie sekery a plamenů... Naštěstí v tu chvíli přišel táta s nápadem, ať si půjčím jeho staré běžky, překrásné Artis Favorit Hickory vyrobené v Novém Městě na Moravě, jak příznačné... Jen pro doplnění, slovo hickory/hikora pochází z jazyků nějakých severoamerických indiánů a označuje dřevo ořechovce bílého, který disponuje vlastnostmi hojně využívanými (aspoň kdysi) tvůrci kouzelných prkýnek. To objasňuje název lyží, popř. jeho odvození. Bohužel se z názvu nedočteme nic o tom, že lyže byly vybaveny moderními umělými hranami, to asi pro ochranu dřevěné skluznice... Ale v klidu, o týden později jsem je stejně během první vyjížďky značně očesal :-) Po krátké historické vložce zpět k impregnaci, již nikdy více... Aneb po aplikaci toho nechutného (a údajně i karcinogenního) sajrajtu u mě značně ovadnul zájem o dřevěnou klasiku. Je to jako byste vlezli do desítky let nečištěného průlezáku a ten pak vyčistili vlastním tělem. Dehet páchne a nedá se ho zbavit. Po uplatnění horkovzdušné pistole je ještě hůř. Kupodivu výsledek byl značně koukatelný. A naštěstí až po týdnu od aplikace jsem zjistil, že jen a pouze výhradně koukatelný, poněvadž se na tom nedalo lyžovat. V podstatě jsem ujel 20m, které mi stačily k nabití poznání, že stejnou vzdálenost zpět už nezvládnu. Ano, přesně tak skvěle mi lyže jely. Představa, že bych se s tímto Danajským darem rozhodl absolvovat Jizerskou 50, mi zpětně přišla jako jeden z nejhorších životních nápadů... Díky ZLM, že jsi se jela právě tehdy a ne jindy!

No a teď k té lize. Půjčené závoďačky plus moje troje skaty plus závodní klasičky, k tomu všemu asi 4h práce spolu s Mirkem, testování v sobotu, testování v neděli před závodem a pak katastrofa. Tak nějak vypadal závod ve zkratce. To že jsem z LF parafínů přešel na drahé (pro mě) HF parafíny raději snad ani nezmiňovat. Veškerá práce okolo lyží stála ve výsledku za pěkný kulový. No a aby toho nebylo málo, v pátek večer na mě dolehla lehká virózka, kterou se mi v průběhu páteční noci a sobotního dne podařilo ubezdušit natolik, že jsem o ní v neděli již nevěděl. Pln odhodlání a sil jsem se pár minut před startem jako jeden z prvních postavil do první řady, hned vedle Janičky, která to dostala za úkol. :-) No, jestli jsem si ještě asi hodinu před závody dělal zálusk na obhajobu, tak chvíli po startu mě to rychle přešlo. No a ne že bych již před startem netušil, že tentokráte půjde o mission impossible. Nešlo si nevšimnout, že vedle mě v první řadě stojí borci jako Martin Veselský, Marek Papušek, Viktor Beneš či Martin Bořil. To byla skupina těch, o nichž jsem se domníval, že se s nimi mohu poměřovat. Jenže do startovního pole se po letech vrátil poněkud letitý Josef Kučera, bývalý člen ČR repre, servisman ČR A a mnohé další. Kombinace slušné fyzičky, expertízy v mazání lyží a vytříbená technika, byly jednoduše devízy, které nešly zrovna bagatelizovat. No a možná bych neměl zapomenout, že v první řadě krom mé favoritky, Janičky, stála loňská vítězka Anita Benešová a mi neznámá děvčata Eliška Srnská a Monika Pokorná. Dobře, jestli Eliška a také nezmíněná Pavla Marečková stály v první řadě, to nevím, ale rozhodně tam patřily.

Jo a start. No, Pepu jsem ani nezahlídl a byl pryč, zároveň jsem si tak říkal, proč jde přede mě tolik lidí už na startovní rovince, když se do těch holí opřu, tak nejsem přeci až zase tak pomalej. Končí rovinka, dochází mi dech a sakra, to brzo... První kopeček v Plačkovci před tunelem, předjíždím jednoho borce, další borci, konkrétně Marek Papoušek mě brzdí, tak ho jdu předjet také, když vedle něj píchám divoce soupaž, tak abych neohrozil hole svoje či jeho, tak si to rozmýšlím, závod je na začátku, není třeba spěchat. Navíc tempo je pro mě příliš vysoké. Za tunely točíme vratku a skáču do vymrzlé stopy, akua!!! Celá skupina na konci s Markem mi metr po metru odjíždí... První pořádný kopec, tady zase kluky stahuji, ale mám toho již plné zuby. Kopec dolů a skupina mi mizí definitivně! Pod kopcem na louce slyším holčičí hlas: "jedu zprava." Uskakuji vlevo, a začnu makat naplno, naplno 2:1, trapas, celý kopec jsem měl jet 1:1 a já jedu 2:1 na rovince, periferně vidím na své úrovni holčinu, to ještě netuším, že jde o BĚŽKAŘKU, Moniku Pokornou. Zvýšená rychlost a kopec před námi oddaluje trapas o nějakou stovku metrů... Na vrcholu Modříňáku točím 180 a z mírného kopce se mi lyže vzápětí téměř zastavují, zase 2:1, ale na Moniku, která bez zjevného úsilí kolem mě jen prosviští to nestačí, ani na rovince jí nestačím. Lyže drtím, seč mi síly stačí, ale nestačí. Druhý závod po týdnu a já jsem opět krutě rezignovaný, k čemu mi je, že mi to jede do kopce, když na rovinkách a z kopečka nestačím holce s 50kg? Ještě se to pokouším držet, ale postupně mi všichni mizí v nenávratnu a mi je smutno. Tolik úsilí stála příprava těch mizerných prken a takhle si mi odvděčila... Druhé kolo je ještě pomalejší, slintám jako bernardýn a začínám se třást, aby mě někdo nedorazil zezadu. Po cílové rovince jedu už raději soupaž ve stopě, protože je to rychlejší. Děsný pocit, nemoci utlačit po rovině s větrem v zádech běžky na 1:1. Peklo. Ale houby, na peklo došlo ve třetím kole, kdy jsem začal dojíždět odpadlíky o kolo. Jsem takhle na vrcholu Plačkovce a už mě do cíle mnoho nezbývá, na zádech si nikoho nevezu, Monika někde v dáli přede mnou předjela i Marka (ani jemu ty běžky moc nejely) a já si prožívám peklo. Těsně přede mnou skáče jeden z posledních závodníků do stopy, v Plačkovci dolů, že je na tom místě mě nepřekvapuje, na nohách má historické Artis Rubín, prkna, která nejela ani nová, jenže já ho nejsem schopný na svých závodních skatech připravených na HFkách předjet při maximální soupaži z kopce, vyděšen tím co vidím, potupně skáču do stopy za něj. Vyvrcholení zápletky! Tento lyžařský děs mi ve vymrzlé stopě pomalu mizí. Kua!!! Ve vajíčku ve vzduchovém pytli za tímto člověkem a on mi mizí.... Co? Mám chuť rozsekat svoje běžky, byť vím, že viníkem nejsou ony, ale ten kdo je tak mizerně nachystal. V duchu se omlouvám Janičce, že jsem jí také zkazil závod a smutně naprosto rezignovaně jedu trapně pomalou jízdou do kopce. No dobře, takhle ztrápený v cíli nechci vypadat. V tu chvíli rezignuji i na výsledek a drahocenné body, za mnou je malá díra, takže rapidně zpomaluji, abych se vydýchal, to tempo na mě bylo vážně moc... Před velbloudem mi lyže opět zastavují z kopce, pomalý skate na hranu a rychle ke straně do stopy. Na efekt tam nasazuji soupaž, no, chtěl jsem napsat jak z laufů, jenže technicky to bylo tak zlé, že škoda mluvit, navíc je to zaznamenané na videu, takže bych se z toho nevylhal. Nicméně to vypadalo, jako kdybych vážně jel, byť mi ty běžky velkou část doby spíše letěly nad sněhem...

To, že mě předjela holka mi až zase tolik nevadí, takových na světě je... Spíše mě štve to promarněné úsilí, které jednoznačně ukazuje na to, že moje příprava lyží je naprosto looserovská, hlavně že na to mám profi vybavení, že. Takže jsem si hořce užil své nejhorší umístění na lize, aspoň co se běhu na lyžích týče a už spřádám plány na odvedu příští rok. :-)

Nakonec nemohu nepochválit skvělou práci Janičky, která se neztratila ani mezi holkami, specialistkami. Dojela hned za Monikou (ta sbírá první a druhá místa na polovičních distancích lyžařských maratonů SkiTour) a Eliškou, týmovou kolegyní z TJ Žďár nad Sázavou, která na tom nebude o moc hůř. Zkrátka naprosto luxusní výkon, dorazit za těmito expresy. Co bych dal za takové umístění. A to raději nemluvím o tom, že musela tlačit podobně špatně namazané lyže s váhou o 50% větší. LOL. Ještě jsem si vzpomněl, kterak mi po závodě říkala, že se nestihla zadýchat a jestli se prý půjdeme pořádně projet na lyžích (jakože hned po závodě)... Jak jen to ta holka dělá?

A nakonec zmiňované video, které vážně stojí za to. Skol!






pondělí 12. února 2018

Českomoravský pohár v běhu na lyžích, zastavení 3. v roce 2018

Generálka na ZLM 2018, nerozum, špatný nápad, troufalost, kdo ví... Jak jsem se k tomu vůbec dostal? O závodech ČMP (Českomoravský pohár v běhu na lyžích) jsem slyšel již mnohokrát, vždy zejména ve spojení se Štěpánskými závody, které jsem chtěl zkusit již tolikrát, jenže vždy se jejich termín kryl s našimi silvestrovskými výjezdy za sněhem...

Až tento opožděný, plánovaný osmý, ve skutečnosti třetí, díl ČMP 2017/2018 vyšel. Přestože mě mnozí upozorňovali na skutečnost, že nejde o párkové závody dětí a že se potkám se skutečnými běžníky, neodradilo mě to a vyrazil jsem. Přiznávám, že jsem se lehce obával toho, že by konečně mohlo dojít na dlouho očekávané poslední místo. Jak by to bylo tragikomické, kdyby se tak stalo právě v této disciplíně, mé nejoblíbenější, běžeckém lyžování. Ale co už, kostky jsou vrženy.

Již ráno to začalo poněkud vtipně, z Brna do NMNM utekla cesta jako voda a rázem jsem stepoval u pultu v administrativní části Vysočina Areny, kde jsem nikdy nebyl. Tiše jsem vyslovil své jméno, načež následovala otázka: "Za koho jste tady?" Lehce zmaten odpovídám: "Za sebe!" Pak mi došlo, že čísla asi vyzvedávají činovníci sportovních a běžkařských klubů zvlášť. Jenže já jedu jen za sebe sama...

Pak následovala cesta k rodičům a vydatná snídaně. Bohužel jsem se nějak pozdržel a tak jsem se nestíhal vrátit na závodiště s dostatečným předstihem, ale co, startovat jsem měl v 11:15 a to bylo ještě v toleranci.

U závodní dráhy došlo na výběr běžek, postupně jsem otestoval tři páry připravených lyží (každé jinak), abych zjistil, že žádné z nich nejedou. Jak typické. Jsem přesvědčený (možná špatně), že technicky připravuji lyže dobře, radost se na ně podívat, jen nikdy nejedou... No pěkný, takže jsem klasicky sáhl po nejlepších lyžích, které mám. Njn. 12 let starý model od Salomonu není zrovna tím nejlepším konkurentem posledních modelů Fischeru, Rossignolu či Madshus, ale co naplat. Projel jsem si během již probíhajících závodů trať, abych byl případně připraven na nečekané a vzhůru na start.

Tam jsem dorazil tak tři minuty před ostrým startem. Teprve v tu chvíli jsem zjistil, že se startuje intervalově po 30s ve dvojicích, hmmmm, zajímavé. Sotva jsem si přivázal oldschoolové číslo na hruď, šel jsem na řadu. Málem jsem si nestihl zapnout poutka holí, natož se vysmrkat. Trochu mě překvapilo, že chyběl borec právě z mé dvojice (za Třech Studní to měl asi příliš daleko :-)) a nikde nebylo ani vidu ani slechu po posledním startujícím, který měl vyrazit půl minuty po mně.

10, 5, 4, 3, 2, 1... Jedu, start jsem napálil, co to šlo, jakože to nešlo a hned začal bojovat s myšlenkou, že bych měl zvolnit. Tělo na toto tempo nebylo připravené. Jenže bylo třeba aspoň v dáli vidět před sebou nějakého závodníka, to pro případ, kdyby trať vedla jinudy než jsem očekával. Ano, vím, hloupé, ale nestihl jsem se před startem informovat, kudy že to vede...

Překvapivě již první kopec Plačkovce naznačil, že by to poslední místo nemuselo klapnout, protože jsem začal sjíždět borce přede mnou. Na vrcholu Plačkovce jsem ho už měl. Bohužel z kopce mi to vůbec nejelo a tak jsem měl další práci v dalším kopci, Modříňáku. Když jsem projížděl cílem prvního kola, měl jsem dost! Představa, že mě čekají další tři dvoukilometrové okruhy mě dosti děsila, nu což, budeme muset zvolnit ještě více. Nosem jsem vůbec nemohl dýchat, takže ústy, u toho jsem slintal jako bernardýn a cítil jak mi studený vzduch spaluje vnitřnosti. Také jsem si vzpomněl na Jirku, trenéra, přeci jenom absence běžkařských sprintů, které jsem s ním mnohokráte (téměř vždy prohrávajíc) absolvoval, mi teď chybí. Přestože mám na běžkách naběháno mnoho kilometrů, tak většinu v naprosto pohodovém turistickém tempu, které je na hony vzdálené tomuto úprku.

Druhé kolo, vedle mě právě odstartovala dvojice veteránů (od 79. ročníku, no už se mi to také blíží), která byla netypická tím, že jsem znal jednoho ze startujících. Jirka Šťastný z VODÁK sportu na krásných Redlinech kolem mě proletěl jako šíp, až jsem se cítil zahanben. V mysli mi vytanul obraz starý asi 15 mnut. Jak jsem tak testoval běžky a kroužil po okruhu, nemohl jsem si nevšimnout laufařské špičky naší země, Adély Boudíkové a Jirky Ročárka. No a byla by škoda, kdybych vás ochudil o ten obraz, kdy Modříňákem jede v pohodovém tempu právě Jirka Ročárek vedle na trati závodících děvčat a zrovna to vyšlo tak, že v okamžiku míjení zařadil sprint... V takovém okamžiku pochopíte častý komentář Zuzany Kocůmové na laufech, že chlapská elita kolem nich proletí vždy jako rychlík. Prostě úžasný pohled na neskutečnou výbušnost a rychlost. Kéž by mi to jelo z kopce jako Jirkovi do kopce...

Třetí kolo, krize se prohlubuje, ale překvapivě dojíždím nižší a nižší čísla a říkám si, že je tu něco špatně. Buď tu opravdu chybí skuteční lyžaři a nebo pořád jedu nad svými schopnostmi a možnostmi. No a nebo obojí. Přestože mé neučené lyžování nevypadá a hlavně není správné, tak to podobné bych mohl říct o soupeřích před sebou. Překvapivě ani jejich styl nevypadá zrovna profesorsky (z mého pohledu :-)). A ještě více překvapivě, stále někoho sjíždím právě v kopcích. Jen škoda, že borci jako Jirka Šťastný, kterého jsem kupodivu dojel mi to vrací ve sjezdech, třeba z Plačkovce mi nadělili několik desítek metrů, děs. Co jsem to zase namazal?

Čtvrté kolo přináší rozuzlení této malé krátké zápletky, předjíždí mě někdo s číslem 199, takže mě nadělil 30s, to je jeden z účastníků, který ve správnou chvíli chyběl na startu, aspoň se zdálo. Teď se mi zdá, že si mě dal jako malého kluka. Jen nevím, proč mě předjíždí z kopce, když do kopce mě zase brzdil. Ale bohužel přišla nečekaná a netypická rezignace, uvědomil jsem si, že přes několik skalpů nejedu tak dobře a že na cílové rovince ho se svými běžkami nedám, takže jsem to už vypustil. Hrůza, bez boje do posledních metrů? Ano. Potupně jsem zůstal za 199 celý Modříňák, byť mě brzdil a pak se stalo, co jsem čekal, na přechodu se dvakrát odrazil a v místech, kde mi lyže jely úplně nejhůře mi odskočil třeba o pět metrů a bylo i po myšlenkách na sprint do cíle.

Konec, spálené průdušky, kašel, ale i Tatranky a teplý čaj, odevzdat číslo a domů. No, ale ne zas tak rychle. Přestože zklamaný z toho, jak tělo v režimu vyšší intenzity příliš nefungovalo, doufal jsem aspoň v bramborovou medaili, přeci jenom pár skalpů jsem na trati získal a účastníků zas tolik nebylo.

Mezi tím jsem pokecal s přesně dvěma závodníky, které jsem znal, již zmiňovaným Jirkou a Martinem Veselským, novoměstským sportovním všeumělem, kterému ještě dlužím oplacení prohry z ligy před třemi lety, kdy mi na sedmi kilometrech ve Žďáru nad Sázavou naděli jeden a půl minuty :-) Ale to nebude tak hned, i na těchto závodech byl rychlejší než já. BTW v kategorii veteránů by mi to na bednu nestačilo... Čas na sobě začít makat!

Po asi 15 minutách došlo na vyhlášení a trochu mé radosti, nakonec to cinklo a já si odvezl třetí místo. LOL na medaili a diplom nejsem zrovna zvyklý, takže, jupí.


S kiji na Sucháči hubu nesušili, přesto suší variantou Brod nešli aneb poprvé na běžkách na Bukové hoře a Suchém vrchu

Jak typické, snad abych prvně vysvětlil název, kdyby snad někoho (ne)napadlo, že jsem sepisoval vzpomínky pod vlivem.

Začněme jazykovým koutkem, který snad objasní ty "kije" s měkkým "I".  Mnozí víte a mnozí třeba ne, ale běžecké hole v různých slovanských jazycích nabývají poněkud nečekaných podob:
  • palice/paličky - slovenština
  • palice - slovinština
  • palochki - ruština
  • štapovi - chorvatšina
  • kije - polština

Vysvětlení "na Sucháči hubu nesušili" se nabízí dosti přímočaré, lyžovali jsme na Suchém vrchu, kde nás také čekal oběd, i já jedl, takže jsem hubu nesušil.

Ani skutečnost "přesto suší variantou Brod nešli" nebude obtížné vysvětlit. Nečekaně se tu odkazuji na hru Divadla Járy Cimrmana, Vražda v salónním kupé, kde Prof. Ladislav Smoljak diskutuje podobu sochy Járy Cimrmana určenou pro Prahu. Ovšemže "varianta Brod" je pouhým oslím můstkem, který nás přenesl přes jeden z pramenů Černovického potoku. Asi bych si na to nevzpomněl, kdybych tam kvůli lenosti sundávat běžky málem nezahučel, nepodřel běžky při skoku a zároveň se trochu škodolibě nebavil tím, co tam předváděla jedna slečna, chudák dotlučená. Takže přesto suší... No a to že jsem ji nešli je jen pravdy půl, vždyť jsem přeci právě napsal, že jsme brod zdolali, ale jen jednou. Na zpáteční cestě dostaly holky možnost vracet se opět přes brod, cestou delší zato mírnější, avšak rozhodly se raději pro 1,5km dlouhý kopec se 100m převýšením...

Tak úvod bychom měli a rychle k prvnímu dějství. Neděle 7:00 (to když pominu moje malé zpoždění), parkoviště Billy, kde jsme byli (Janička, Pája, Kuba a já). Cesta kratší zato lepší, jak nečekané ode mě. Za 1:20 vystupujeme na Červenovodském sedle (neplést si s Červenohorským). Platíme parkovné ve výši 60Kč... Já a platit za parkování? Ale fuj... A přeci jo, údajně jde o příspěvek na úpravu běžeckých tratí.

Začínáme, plán byl předem daný a dle mého soudu i rozumný, prvně projezdíme co půjde okolo Bukové hory a pak se vyškrábeme na Suchý vrch, kde dáme obědovou pauzu. No a tak se také stalo. Okolo Bukové hory to byla vážně příjemná projížďka, nenáročný profil, vcelku slušně upravené avšak poněkud úzké tratě (dvě stopy na krajích nedávaly příliš prostoru pro bruslení mezi nimi). Většina tratí vedla skrze smíšené lesy, tedy až na výjimky, které nikomu radost na tváři nenastřelovaly, zkrátka ani nám, natož pak sjezdařům na čtyřech pistách, které jsem křižovali (a to velkodušně zatajuji skutečnost, že jedna další sjezdovka sdílí asi 100m s běžeckou trasou). No co, trocha adrenalinu... Návrat na Červenovodské sedlo, přeběhnout silnici a rovnou za nosem na Suchý vrch...

Ajajaj... To se trochu nepovedlo, 10:55 jsme stanuli u Kramářovy chaty. Pět minut jsme okukovali buffet a nemohli se dočkat otevření restaurace. Bingo! Jedenáctá hodina odbila. Po schodech jsme vyběhli do, v roce 2012 po požáru znovu otevřené, restaurace a těšili se na hostinu, jakožto první hosté, nepřekvapivě, jenže...
  • Polovina stolů nebyla prostřena a jedna ze dvou servírek se věnovala na 95% této činnosti
  • Přestože jsme seděli v restauraci sami, tak krom jídelníčků se nám nedostávalo pozornosti
  • Byli jsme posazeni ke stolu s ubrusem plným drobků (po půl hodině se nám jedna ze servírek omluvila)
  • Po objednávce trvalo nekonečně dlouho, než se jídlo stejně nezjevilo, z pokladny neodešla objednávka do kuchyně...
  • Jupí, je tu polévka, jen je škoda, že studená, v Kubově kaši pro změnu stála lžíce
  • Servírce padá příbor, pak tužka a nakonec plná sklenice pití u vedlejšího stolu
  • Knedlíky s jahodami a meruňkami byly celkem fajn, ale malinké, nekynuté 
  • Při placení kartou neočekávali, že bych jim dal spropitné, zvláštní
No, ale těchto pár drobností nemohlo zkazit jinak povedený dojem. Polévka i knedlíky mi, přes zveřejněné drobnosti, chutnaly. Jo a abych nezapomněl, ani cena nebyla děsivá, 40Kč za kuřecí vývar a 135Kč za knedlíky. Když k tomu přičtete velmi útulné prostředí restaurace a chaty jako celku, tak nemohu neříct, že bych neodešel spokojený.

Po hodině opět ve stopě, tentokráte okolo Suchého vrchu místo Bukové hory. A nešlo nepocítit rozdíl, trať byla širší a logičtější, převážně jedna klasická stopa a dostatečně rozlehlý pás pro bruslení. No a také převýšení, nejedno převýšení. Srdce v krku, možná i výš. Ale pěkné a čím dále od Suchého vrchu, tím méně lidí, chvílemi jsme až nepotkávali nikoho. Aby toho nebylo málo, tak se i někdy odpoledne na chvíli roztáhla nízká oblačnost a svojí přítomností nás oblažilo slunce. Najednou vynikla zimní krása zdejší krajiny, paráda.

Po necelých šesti hodinách (včetně obědu) jsem odstavili naše běžky o 43km starší zpátky na parkovišti u auta. Opět se nám dostalo příležitosti použít toalety na informacích u parkoviště, kde běžně platíte zmiňovaných poplatek a pak hurá domů. Ve výsledku lze místní tratě pochválit, přestože jsme nezažili žádný z nemnoha výhledů a přestože se ve stopě motaly desítky až stovky turistů nám podobných. Jo, to je asi třeba zmínit, že se nemusíte obávat mnoha lyžařských es, přeci jenom se zdá toto místo býti zaslíbené spíše svátečním běžkařům... Jo když pominu jeden makadamový úsek, na který jsme vážně nenamazali a běžky to odskákaly, tak se musím zmínit ještě o jedné nepěkné zlý věc, chcete-li projet všechny trasy, tak se připravte na opakování. Jak tomu rozumět? V lese naleznete hromadu spojek, které znamenají, že jeden a týž úsek trati projedete několikrát. Třeba na rozcestí U tří pánů jsme se vyskytli čtyři krát. :-)

Po cestě zpět nás potkal Lidl v Lanškrouně, což mi nepřekvapivě udělalo velkou radost. Stejně jako Pája se svým fórkem, když se ptala Kuby (zkoumajícího aktuální výsledky OH 2018), jaký Bé 13, znělo to jako dotaz na vitamín B13, kdežto Kuba měl na mysli 13. místo norského Biatlonisty Tarjei Bö... Aneb další povedený výlet s vyvedenými lyžníky!



středa 7. února 2018

Italské běžkobraní 2018 aneb Marcialonga (Val di Fassa, Val di Fiemme), Seiser Alm, Gröden-Wolkenstein, Toblach-Cortina, Passo di Lavazé a Passo San Pellegrino

Letošní sjezdařskou (pro Janičku a mě přirozeně spíše běžkařskou) dovolenou jsme prožili v Itálii. Volba ne náhodou padla na Čechy oblíbenou oblast Val di Fassa, konkrétně na městečko Pozza di Fassa, které skýtalo mnoho možností sportovního vyžití, jako např. dvě sjezdovky (jedna je spojkou na Sella Rondu) a jen tak  mimochodem leží na trati slavné Maricalongy, tj. jde o staré známé místo, kudy jsem musel v roce 2013 projíždět (aniž bych si to pamatoval).

Ani letos nelze označit naši výpravu za úplně malou, rodiče mí, táta Janičky, bratranec, Lukáš s Renatou, Janička a já. No nalezení ubytování pro 8 lidí a ještě za rozumnou cenu v týdnu končícím právě zmiňovanou Marcialongou (kde startuje řádově 7.000 lidí) nelze neoznačit za husarský kousek, ale i to se nakonec povedlo. Takže v neděli 21.1. ráno jsme mohli vyrazit ve dvou autech směrem jih. Co pamatuji, bylo to snad poprvé, kdy jsme si naplánovali obě cesty na den, čímž jsme se efektivně připravili o dva dny dovolené, ale zase za cenu mnohem menší devastace řidičů. Jako vždy něco za něco... Cesta nestojí za mnoho zmínek, prostě 10h života v pr... Co ovšem za poznamenání stojí, je přebrání ubytování - 3 ložnice, 3 koupelny a společenský pokoj s kuchyní. Italský dobrodiní na nás již čekal, takže jsme na něj kupodivu nemuseli čekat my, ale abychom se snad nenudili, rozhodl se (nebo skutečně to neuměl) nemluvit jiným jazykem než italským. No a když ještě vyžadoval více peněz, než jsem měl zaplatit, začal jsem být typicky nasr. na borce i na celý národ, národ, se kterým to jde od dob zániku starověkého Říma z kopce. Nešlo si nevzpomenout na parafrázi kolegovy zmínky o Itálii, něco jako: "tak krásná země a tak ... obyvatelstvo" (za tři tečky si dosaďte cokoliv pejorativního dle vaší libovůle). Nelze si nevšimnou, že se netajím neoblibou jižanských národů, zkrátka nejde o moji krevní skupinu. Borec nakonec odešel s tím, že přijde druhého dne z večera...

No a mi nezbylo než po 20h chňapnout běžky s čelovkou a jít okusit trať Marcialongy, nepřekvapivě jsem si vybral cestu Pozza - Canazei - Pozza (tj. otočný bod závodu). Rozladění mě zakrátko přešlo, technický sníh poskytoval tolik důležitý skluz, že mi skateové běžky jely i do kopce samy. Zkrátka nádhera, co si budeme povídat. Kupodivu nebylo třeba nijak zvlášť řešit osvětlení, přeci jenom Marča prochází tolika obcemi, které zvládnout vyprodukovat toliko světelného smogu, že lze celkem úspěšně a bezpečně valit bez čelovky, což jsem si znovu a znovu potvrzoval celý týden. Nádherných 20km, které jsem zakončil opulentní žranicí a spánkem v úzké krátké posteli neskýtající vytoužený komfort, tak nutný pro kvalitní spánek.



Den 1, pondělí 2018-01-22, ve stopě Marcialongy (Val di Fassa, Val di Fiemme)

První den nemohl nepatřit domácí trati, skočili jsme s Janičkou do auta a svezli se do Moeny, místa, kde slavná Marča startuje. Cílem dne se stal stadion Val di Fiemme (Lago di Tesero), provařené místo, kde se konají mistrovství světa, světové poháry, Tour de Ski a kdo ví, co ještě. Už od začátku pondělní cesty nešlo neocenit tvrdou práci sněhových děl, ne že bych to mohl říct s jistotou, ale nemálo se zdálo, že většina trati je tvořena technickým sněhem. Je pravdou, že v době našeho příjezdu zdobil obě údolí (Fassa i Fiemme) přírodní sní (což je v tomto období poslední roky nevídané), ale nebylo ho zdaleka tolik, aby se zvlášť ve spodních partiích trati dalo jezdit rolbou, která by se nedostala až na podklad... Takže klobouk dolů za hromady technického sněhu a poměrně slušnou úpravu (k dokonalosti a konec konců, jak se časem ukázalo, i k jiným místem v Itálii měla celkem daleko). Janičku zarazilo, co už jsem poznal na vlastní kůži já i dalších 5.000 lidi (zkrátka všichni, které jsem dosti nevybíravě předjel během oné Maricalongy v roce 2013), jak je závodní trať úzká a mnohdy vcelku nebezpečná. Poznávačka byla úspěšná, v průběhu dne vylezlo slunce natolik vysoko, že jsme ho viděli i v zařízlém údolí pod Moenou a tak všechno bylo v nejlepším pořádku.

V jednu hodinu jsme to zabalili, nakoupili ve dvou supermarketech těstoviny, sýry a jiné pochutiny a spokojeně vyrazili k domovu, abychom ukojili hlad. No a kdyby náhodou měl někdo pocit, že mi přece nemohlo stačit 35km za den, tak by asi měl pravdu. Proto jsem v 19h vzal čelovku a vyrazil na krátkou projížďku Pozza - Soraga - Pozza, tj. přesně na opačnou stranu než večera předchozího. Tj. ve výsledku +15km.




Den 2, úterý 2018-01-23, krása zvaná Seiser Alm (Alpe di Siusi), Gröden-Wolkenstein

Ne že by se Val Gardena a Seiser Alm zvlášť nacházeli nějak blízko, pro normálního člověka by to znamenalo zdolat necelých 70km za 1:30 s cílovou zastávkou ve vsi Compatsch. Jenže asi nejsem úplně tak normální, vymyslel jsem plán, že pojedeme jen na sjezdovku do Santa Cristina Valgardena, tj. necelých 40km a hodinu času s tím, že na Seiser Alm dojedeme na běžkách, no a ne že by to nebyla cesta horší, zato delší (jak mám ve zvyku). Tu jsme poprvé narazili na očekávaný problém s pracovním názvem "Čekáme že zaplatíte za použití parkoviště" a záhy jsme na něj nasadili řešení "Trhněte si, já nesnáším placení za parkování a ne-bu-du to dě-lat!" Zkrátka jsme přeparkovali z placeného parkoviště na vyhrazené parkoviště pro hosty ubytování Sporthotel Monte Pana a vyrazili. Jen těsně jsme minuli běžecké a skokanské centrum Monte Pana, na sjezdovce projeli obřím slalomem (ve směru vzhůru) a pak dál na Saltriu. Po cestě jsme obdivně koukali na Langkofel (italsky Sassolungo) zatímco jsem stoupali a pak klesali až do hlubin mrazové kotliny, za kterou klidně odpočíval vytoužený Seiser Alm. Je pravdou, že nás čekala nekonečně táhlá avšak mírná stoupání. Ale co, pohled okolo byl jednoduše skvostný. Modré nebe nad hlavou, ostrá sluneční záře a nekonečné sněžné obzory zakončené daleko zjevujícími se horskými masivy. Roztroušené seníky, hotely a lesíky v rozkošně členité krajině s luxusní dohledností mě uchvacovaly. K tomu je nutné připočíst precizní stopu a obrázek na mnoha místech opěvovaného běžkařského ráje je téměř kompletní. No dobře, úplně vše nebylo naprosto skvostné, třeba příprava našich běžek nenašla porozumění místního sněhu, sem tam jsem si mohl ukroutit hlavu nad tvrdohlavostí zahořklých italských stařešin, které stále někoho buzerovaly ohledně domnělé jednosměrnosti běžeckých okruhů, protivy protivné. No a za pozitivní bych neoznačil ani setkání s výběrčím poplatků za tratě. Šel mi za zády, takže jsem ho nevnímal a s klidem jel dál, na rozdíl od Janičky. Klasický obrázek, nic co by stálo za zmínku, tedy s výjimkou skutečnosti, že borec chtěl, aby Janička zaplatila i za mě (prý "friend"). Ale ani setkání se slizkým italským pakem vám nemůže zkazit naprosto úchvatné pocity z místního lyžování. Počkat! Přeci jenom je tu něco, co vám ty pocity může lehce orašplovat. Výška, ta nadmořská... Vydáte-li se po černém okruhu, nebudete litovat, proplétá se totiž mezi horními stanicemi lanovek, takže si užijete křižovaček se sjezdaři a exluzivních výhledů. Jenže tato místa leží ve výškách okolo 2.000mnm. Pro některé žádný problém, nikoliv však pro mě, znatelně jsem pociťoval absenci kyslíku... No a nakonec po hodinách stoupání na "náhorní plošinu", si užijete zaslouženého sjezdu zpět dolů do již jednou zmiňované ledové kotliny. Škoda jen, že ten sešup trval řádově minuty na rozdíl od hodinového výjezdu, že... Během návratu jsme neopomenuli projet také již jednou zmiňované závodní tratě areálu Monte Pana. Pro tentokrát opět znatelně usměvavěji, opět totiž šlo o sjezd. Slunce nás dokonce vyzulo z lyží, usadilo na lavičku a dopřálo nám chvíle odpočinku. Dojezd k autu od skokanských můstků po sjezdovce bych ani nezmínil, nebýt toho, že před hotelem čekali karabiniéři, jeden na skútru a dva tu měli zaparkované auto. Uf, pro mě si nešli. :-) Ale přeci jen mě lehce mrazilo, to když projížděli přes vyhrazené hotelové parkoviště, zatímco jsme si pomalu uklízeli běžky do rakve na střeše. Zdá se však, že je takové blbosti nezajímají...




Divoký sjezd od hotelu Monte Pana netrval příliš dlouho, poněvadž jsme jen o chvíli později zastavili na placeném! parkovišti v Sëlva - Selva di Val Gardena- Wolkenstein in Gröden (vyberte si název, který se vám líbí) na ulici Streda Val. Vlastně šlo o první a poslední placené parkoviště, na kterém jsem zastavil a zaplatil, sice zbytečně, ale přesto. Možná tomu přispěla ta věc, že půl hodinové parkovné činilo 0,35EUR, což jsem si mohl dovolit. :-) Ano, znamená to, že jsem pod úchvatnou zřícenou Burg Wolkenstein v údolí sevřeném ještě úchvatnějšími horami šplhajícími do výšky okolo 2.500mnm, neměl příliš času, ale nevadí. I to malé vyzkoušení (snad 4km) projetých tratí ze zhruba 10km mě opravňují k vyslovení závěru, že to za to rozhodně stojí. Kulisa je jednoduše neodolatelná, zvlášť, když v sevřeném údolíčku potkáte teplé sluneční paprsky.

Rodiče jsme ze sjezdovek vyzvedli hned vzápětí u dolní stanice lanovky Piz Sella spadající administrativně nejspíše pod obec Plan. No a další plán bylo zdolat hravě i dravě sedlo (Passo Sella) a přežít. To se také povedlo, jinak bych toto asi nenapsal a vy nečetli. :-) V Canazei jsem se nechal vykopnout a potmě si zabruslil a zasoupažil lehkých 10km na trase Canazei-Pozzo. Tyhle večerní výklusové výlety mě vážně baví!



Den 3, středa 2018-01-24, Toblach-Cortina

Před rokem jsme zažili běžkařky povedený Silvestr v Rakouském městečku Sillian ležícím téměř na hranicích s Itálií a nepřekvapivě se většina zábavy odehrávala právě na italském území. Jen jedno nás mrzelo, že při akutním nedostatku sněhu nevykouzlili italští sněhoví kouzelníci trať z Toblachu do Cortiny. No ano, tušíte správně, přeci bychom si nenechali ujít další z tratí proslulé série Visma Ski Classics, zvlášť když opulentní klasika Cortina d'Ampezzo ležela jen 70km daleko, pravda za dvěma horskými sedly nad 2.000mnm (ale na to se nikdo neptal). Díky této skutečnosti nám cesta autem přeci jenom chvíli zabrala, ale výsledek stál za to. Auto jsem po nedlouhém okounění na parkovišti naproti běžeckému stadionu v Fiames zanechali o 1,5km blíže Cortině na malém parkovišti pod lesem, odkud to bylo do stopy co by holí dohodil. Za zmínku stojí i to okounění před Fiames, primárním důvodem byl tahač, ze kterého tu vyložili 3 Ferrati (FF nebo GTC) a navíc 3 Masserati, takže bylo na co koukat, skoro jsem zapomněl na lyžování. :-) Ale od aut zpět do stopy. Za krátkou chvíli lyžování nám začalo docházet, že nejedeme po normální cestě, a že to nejspíše byla kdysi železnice, to jsme ještě zhola nic nevěděli o Dolomitské dráze (Ferrovia delle Dolomiti). První nápovědou byla pozvolnost stoupání, druhou, ještě větší, budovy uprostřed lesů a kopců připomínající ty drážní (bodejť byt ne, když skutečně byly). Postupem času se objevily další drážní stavby, třeba tunely. Ty jsou konkrétně na cestě dva, oběma projíždíte a třeba to pro vás bude stejně nezapomenutelné jako pro nás, chlad jako když vlezete do mrazáku, sníh okouzlující svou rychlostí, v obou tunelech lehce děsivé krápníky, jednou žárovkové osvětlení, po druhé tma. Zkrátka nádhera. Krom tunelů si jistě všimnete i několika mostů přes hluboká údolí a titěrné říčky. Představa jaké by to tu bylo, prohánět se ve vagónu historické lokálky, mi nepřijde ani trochu nepříjemná. Nepříjemné nakonec není ani 11km stoupání, to protože běžná železnice zkrátka příliš stoupat nemůže a navíc mě těšila myšlenka, že při cestě zpět to bude z kopce. :-) Stoupání učiní přítrž až sedlo Passo Cimabanche, s nadmořskou výškou 1.529mnnm, což mě trochu zaráží, přeci jenom jsme začali na 1.300mnm a já si pochvaloval, že tentokrát nebudu trpět příliš vysokou nadmořskou výškou a tady... však vidíte. V podzimním období bych nemohl nezmínit fotogeničnost až kýčovitost jezera Dürrensee (Lago di Landro), v zimě to mohu opomenout, zdáli působí jako klidná sněžná pláň, zastávku doporučuji až za ním, na vyhlídce Drei Zinnen Blick. Asi nepřekvapí, že uvidíte Drei Zinnen (Tre Cime di Lavaredo), úchvatné horské masivy obklopené z mnoha stran via ferratami (už se těším až se tam nějaké léto vypravíme). Odtud jsme si to namířili do Toblachu, konkrétně na Toblacher See (Lago di Dobbiaco), které se stalo díky naší únavě cílem, pardon středem našeho výletu. Ideální místo na svačinu, nebo spíše oběd. Široce rozevřené údolí se směrem zpět ke Cortině zužuje a prohlubuje, spolu se sluncem, které dopadalo na zasněženou krajinu, lákalo na dokonalé výhledy, zkrátka zvalo ke zpáteční cestě. Nejprve však přišel na řadu igelitový pytlík plný lehce zmrzlých penne (staré časy jsou zpět). Po příjemně stráveném okamžiku uprostřed dvou stop a rozloučení se s místem, kam jsme zhruba dorazili před rokem na Silvestra, jsme se už už chystali vyrazit. Když tu se objevil, jak kouzelný stařeček, stařeček italský neitalsky fešný v reflexní vestě. Janička mě upozorňovala, že půjde o výběrčího daní nebo aspoň poplatků za používání tratí. No a já při pohledu na něj (sotva se držel na nohách a běžky měl snad po druhé v životě na svých chatrných údech) tvrdil, že jde o stařešinu se strachem o svůj život a že to nemůže být přeci "revizor"... No a co si myslíte? No ano, Janička pravdu měla. No, jak to dopadlo, to si nechám pro sebe nebo snad i pro vás, ale jen prostřednictvím ústní lidové tradice. A jedeme zpět! Naštěstí jsme se, jak po cestě sem, nepotkali s mnoha zdatnými lyžaři (rozuměj muži), které Janička svou rychlostí přiváděla k ..., nevím, ale ješitnost jim nedovolovala polevit, byť nakonec stejně všichni odpadli, ha, ha! Takže zpět to bylo (nebo spíše bylo by) pohodovější, kdybych nezvolil jinou stopu, kopcovitější a to jen proto, abychom to viděli z druhé strany silnice... No po návratu na původní stranu jsme pro změnu projížděli všechny laloky tratí, abych náhodou o něco nepřišel. Jakože bych jistě přišel, poněvadž okolo bylo krásy k rozdávání a bylo by chybou se jí nenabažit. Rozumějte, tady může brát každý a neubude, taková solnička z Werichovy pohádky... Neskutečný relax, který je zkrátka třeba prožít. Zpátky na Passo Cimabanche a před námi 11km sjezd, který ve skutečnosti byl tak mírný, že bych ho neměl označovat sjezdem, ale co, jelo se lehce a mile. Za Fiames na nás čekalo pod lesem sluncem vyhřáté auto, pití a několik pochutin, které nám zpříjemnily cestu přes horská sedla zpět.

V Arrabě přibyl do auta pár sjezdařů (rodiče) a pak dál, domů, nepřekvapivě s krátkou zastávkou v Canazei, kde jsem už tak nějak typicky vyskočil z auta (od volantu) a posledních deset kilometrů zdolal po svých, nebo po/na běžkách. Vtipné mi přišlo, že jen málokdy jsem potřeboval čelovku a mohl si tak užívat ticha a klidu ve stopě, bez rušivých efektů umělého zdroje světla na mé hlavě.



Den 4, čtvrtek 2018-01-25, Pozza di Fassa - Buffaure (sjezdařská výjimka)

Ve čtvrtek na mě čekala výjimka, sjezdovky. Vidím pár dobrých důvodů, proč k tomu dojít mělo a i došlo. Za prvé jsem potřeboval poladit sjezdařskou formu, přeci jenom mě po příjezdu do NMNM čekal obří slalom v rámci Žďárské ligy mistrů a já snad rok nestál na sjezdových lyžích. Druhak tu byl Mirek, který si chtěl aspoň den zaběžkovat, ale měl týdenní skipas, takže jsem ho hodlal (zne/vy)užít. No a do třetice jsem vlastně měl i chuť vyzkoušet italské pisty. Trochu jsem se obával, abych nás o zmiňovaný skipas nepřipravil, přeci jenom je (ne)pochopitelně nepřenosný... Z toho důvodu jsem opustil myšlenku objet celou Sella Rondu a uchýlil jsem se k uchýlení do areálu Buffaure/Pozza di Fassa, kam jsem došel pěšky (asi 200m od ubytování).

Pravda, ještě před sjezdovkami jsem si švihl krátký ranní výlet na běžkách, to jen pro udržení formy, nic dlouhého, Pozza - Soraga - Pozza. Nemohu však neříct, že by mě nebavilo projíždět okolo restaurací a hotelů, jejichž jídelny zely prázdnotou, snad jen tu a tam jsem zahlédl kuchaře připravující snídani. Tak nějak hrozilo, že v okamžiku, kdy se většina hostů probudí, budu již mít za sebou výlet na běžkách a zřejmě budu stát na vrcholu nějakého kopce na sjezdovkách. Aneb jaký si tu uděláš, takový to máš.

Janička nakonec namísto odpočinku vyrazila ten den s Mirkem na běžky, přeci jenom ji nenechala trať Marcialongy v klidu. :-) Nejzajímavější z jejich vyprávění mi přišla událost, kterou na vlastní oči spatřili, hned za naší obcí, Pozza di Fassa. Na louce, kde lze spatřit několik kilometrů běžeckých stop, se konal závod. Asi nic proti ničemu. To co však upoutalo jejich zvědavost, byly dvě skutečnosti. Za prvé všichni závodníci byli bezesporu minimálně důchodci a druhak právě toho dne stáli poprvé na běžkách. :-) Tak nevím, vcelku to koreluje s poznáním, že Italům to, až na výjimky potvrzující pravidlo, na běžkách příliš nejde. :-)   

Ale zpět ke sjezdu. Přeci jenom jsem stihl zapomenout, jak je to náročný sport. Možná není, ale vzhledem k mým schopnostem na sjezdových lyžích to vidím právě takto. Již první jízda na téměř šestikilometrové červené znamenala naprostou destrukci stehenních svalů. Nic moc výkon a to ještě před vámi tajím tu skutečnost, že červená byla de facto zelenou až modrou s asi dvoukilometrovým červeným úsekem v první osmině. Tohle jsem si několikrát zopakoval a s každou další jízdou se síla a výdrž kosterního svalstva dolních končetin vytrácela, tj. počet vyseklých oblouků ve hranách se exponenciálně snižoval a spolu s tím se zvyšovala rychlost nad meze mých schopností. Rychlosti 100-115km/h mě však svým způsobem "bavily", a tak je celkem škoda, že jsem srab, poněvadž vedlejší černá sjezdovka nabízela mnohem více prostoru pro takovou zábavu... Na stranu druhou nemohu nepřiznat, že už při třetí cestě lanovkou mi začalo být smutno, raději bych se někde proháněl na běžkách s Janičkou... No a dál to bylo jen a jen horší, s každou další cestou vzhůru jsem přemýšlel zda to nezabalit. Na nějakou dobu zabrala zábava jménem "opusť červenou či černou a vydej se na Sella Rondu". Průzkum dalších sjezdovek mi zase vlil chuť do žil, ale k dokonalosti to mělo hodně daleko. Třeba už je protože většina sjezdovek a zvlášť černá Ciampac po obědě nedisponovaly zrovna komfortní úpravou. No a nakonec se mi podařilo to, co jsem potřeboval vlastně nejvíce, objevil jsem krátkou sjezdovku s postaveným obřákem. V budce jsem se zeptal, zda mohu beztrestně mezi branky (bylo mi divné, že tam nikdo nejezdil) a po kladné odpovědi se mezi ně vrhl. Vzápětí mi došlo jak byl zbytečný celý můj "rychlostní" trénink, zkrátka na branky je třeba trénovat v brankách. Ach, celý půl den neúčelně spotřebovaný. S radostí jsem jezdil jedno kolo za druhým a když už jsem začínal mít pocit, že by mi ten trénink prospěl, objevila se na svahu banda větších kopyt než jsem já sám a vyhodila mě. Respektive trenéři těchto umělců mi vysvětlili, že mají svah pronajatý a já tam nemám co dělat. Fajn, fajn, fajnový... O konflikty jsem zájem neměl, posílat je ke všem čertům by mi také neprospělo, tak jsem sklopil uši před vypasenými italskými prasátky a vydal se k domovu. No co, běžky čekají! :-) Návrat po rozryté sjezdovce nebyl příliš bezpečný a tak jsem si oddychl, že jsem živý a celý až pod sjezdovkou. A co, že byly teprve dvě odpoledne. Původní předpoklad, že budu chtít drahý skipas vycedit tak, jak to umí třeba Kuba, který vždycky pobaví historkou jak ho doprovázejí z uzavírané sjezdovky policajti, vůbec nevyšel, a tak k těmto výšinám budu jen vzhlížet.

Sjezdařské náčiní jsem hodil do kouta, základ budoucí vodní nádrže a se 76km nasjezdovanými kilometry jsem se vydal na běžky. Původně jsem chtěl vyrazit naproti Mirkovi, jenže toho jsem potkal už před barákem, takže mě čekalo osamocené putování Pozza - Moena - Pozza, s malými přesahy a návratem těsně před setměním jsem připsal na běžkařské konto dalších povedených 21km a co že jsem nabyl pocitu, že půlku jsem musel díky nehotové trati v Moeně a Soraze zdolat pěšky. :-)




Den 5, pátek 2018-01-26, ve stopě Marcialongy (Val di Fiemme), Passo di Lavazé

Cílem dne bylo jednoznačně poznání Passo di Lavazé, ale když k němu cesta vedla přes Tesero. Město, kde jsme zabalili poznávání tratě Marcialongy. A tak i v nepříliš povedeném počasí nebyl problém přesvědčit Janičku, že bychom měli projet ten zbytek. Zaparkovali jsem pod stadionem Lago di Tesero a přes otočný bod Molina di Fiemme pokračovali zase zpět. Ano, vynechali jsme slavný závěrečný výjezd do Cavalese, zvaný Cascata a také jsme občas putovali pěšky, protože ne všude byl sníh navezený. K tomu všemu nám místy lehce poprchalo, ale to neva, i tak jsme si to užili. Asi příliš nepřekvapí, že to v okolí spodního otočného bodu (Molina di Fiemme) není tak dechberoucí jako poblíž toho horního (Canazei). Jednoduše se tu údolí přespříliš rozkročuje a okolní hory a kopce nešplhají do tak závratných výšek, přesto za návštěvu stojí, myslím.

Passo di Lavazé. Hype? Nebo jen výsledek cílené reklamy? Poslední rok mám pocit, jako by se veškeré lyžování v Itálii odehrávalo právě zde. Místo splňující kritéria vysokohorské přípravy si, zdá se, oblíbily reprezentace klasického lyžování, biatlonu, stejně jako týmy dálkových běžců na lyžích. A tak není náhodou, když zde člověk potká zvučná jména bílé stopy. Ve výsledku jsme s Janičkou nabyli pocitu, že tyto skutečnosti přitahují lyžařské pozéry, které více než lyžování zajímá možnost potkat se a popř. i vyfotit se známou osobností, vzorem/hrdinou v případě lepším. :-) Jo a proč že tak soudíme? Přestože nádherné sněhu plné sedlo nabízí desítky kilometrů běžeckých tratí na poměrně rozsáhlém území, naprostá většina lidí se proháněla po hadovi natočeném na centrální louce u "stadionu". Při pohledu na mnohé, nejdražší výbavou ověšené borce v závodních dresech, nás přepadaly záchvaty smíchu a to i přestože sami nejsem žádní lyžaři, tohle zkrátka bylo přes čáru. No ale to už dost předbíhám. Norská předpověď nehlásila sněžení a přesto na sedle v 1.800mnm lehce chumelilo. Auto jsme zanechali na vedlejším malém parkovišti a ihned naskočili do stopy, černé stopy, tedy stopy černého značení. No tak špatně nám jely běžky naposledy při -17°C ve Švýcarsku. Neskutečné trápení však vyvažovala krajina okolo, jen minimum lidí a maximum klidu a přírody. Postupně jsme vystoupali až do 2.000mnm a nutno poznamenat, že s každým výškovým metrem přibývalo kousku skluzu, takže ve vrcholových partiích se už skoro dalo mluvit o lyžování. Tu jsem zjistili, že je otevřen navazující modrý okruh, o čemž nepřekvapivě oficiální web mlčel (moc mě to nepřekvapilo). Jo a záhy se ukázalo, že ten okruh není celý a vede nejspíš jinudy, než by měl, ale co. :-) Dlouho jsme přemýšleli zda nemáme kroužit v této výšce, kde to jelo a nikdo nebyl, ale když já měl chuť vidět i více...

A tak jsme se pustili z kopce dolů a s každým ztraceným metrem nám to zase jelo hůř a hůř, když jsme se dopracovali až k zaparkovanému autu, viděl jsem velice chmurně naše další působení na těchto tratích. Přeci jenom chůzi na sněžnicích neoceňuji jako běžky... Stal se však zázrak. Pod silnicí byl sníh takovej nějak mokřejší a stopa uklouzaná natolik, že to v ní frčelo jako na ledu. Zachráněni! Krása. No a pak tu byl ten had, prostě louka na které se stopa kroutila sem a tam, tam a sem, sem a sem a vůbec, my jezdíme na běžky pro radost z pohybu a abychom něco viděli. To druhé se značně nenaplňovalo, takže jsme odbočili dál po červené trase do lesů. Vtipné, tam nebyl de facto nikdo. Jen postupem času okolo nás prolétl jediný borec, kterého jsme viděli skutečně makat, malý muž v ruské kombinéze se soupaží par excellence. A to nepochopíte, přecpaná louka s hlavou na hlavě, zatímco naprosto skvělá lesní stopa zeje prázdnotou, pravda nebyla to modrá, ale červená, LOL. :-) Než jsme se poměrně hodně zničení navrátili k centru Passo di Lavazé, mraky se značně rozestoupily a poskytly nám příležitost užít si několika luxusních výhledů na horské masivy. Dokonalá tečka za našim putováním v italské bílé stopě.

No a asi vás nepřekvapí, že večer téhož dne dostal někdo chuť na malý zákusek v podobě již notoricky známé trasy Pozza - Canazei - Pozza. Pro tentokráte jsem si nemohl užít hvězdné oblohy nad štíty hor, protože tomu bránila oblačnost, která zakryla celou oblohu. Ale díky tomu se mi jelo bez čelovky snad ještě lépe, poněvadž mnoho světla měst se od té oblačnosti odráželo a poskytovalo mi v mnohých místech jakous takous představu o tom, kde leží stopa, resp. trať. :-) Přiznávám, že při průjezdu lesními úseky, kterých bylo třeba okolo 5km jsem mnohdy neviděl ani tu trať, takže jsem jel de facto podle pocitu a navíc jsem měl bobky u pr... Už v Canazei mě vylekaly svíčkami osvícené madony ve skalních útvarech a dál jsem se děsil okamžiku, kdy z lesní tmy vyběhne nějaká zvěř a já se potento strachy... Naštěstí nic nevyběhlo, nic jsem nesrazil a navíc má průměrná rychlost lesními úseky jistě příliš nezaostávala za závodníky, kteří se následujícího dne postavili na start slavné Marcialongy. Nádherné to bylo!




Den 6, sobota 2018-01-27, Passo San Pellegrino

Sobota, poslední den naší dovolené apriori dedikovaný pro přepravu zpět do naší milé země. A kdo by to byl řekl, že zatoužím po ještě jedné lyžovačce, zvlášť, když na TODO listu zbývala jedna jediná položka, Passo San Pellegrino. No a kdo by to byl řekl, že se tam brzy ráno vydám sám. Provázela mě jen nezvyklá zima a touha po lyžování. :-) Ještě že cesta autem zabrala čtvrt hodiny, a nezaznamenal jsem žádné problémy s provozem či parkováním, no a bodejť by jo, když všichni kromě mě ještě spali. Auto jsem zahodil na parkovišti pod restaurací Bar Ristorante Malga Negritella, kde za to kupodivu neočekávali ani cent. Přes obrovské sněhové závěje, s mobilem v ruce a odhodláním neselhat jsem to střelil podle azimutu a jen o chvíli později jsem opravdu narazil na naprosto luxusní stopu. Sice mi to moc nejelo, čemuž opět dopomáhala nadmořská výška trati v rozmezí 1.780-1.930mnm, ale neva. Vleky stály, lidi spali, klid vládl sedlu, stopě i lesu. Božské ticho narušoval jen svist mých lyží, hluboké nádechy a tlukot srdce... No dobře, i těch pár srnek, které jsem na trati vyrušil bylo nějak slyšet, ale to se nepočítá. Zkrátka a dobře naprostý luxus. Tratě se navíc v mnohém lišily, převážně vedly lesem ve svahu, což mi dělalo radost, jako mnoho jiných odlišností. Našla se tu však i jedna, vlastně dvě, které mi ji nedělaly. Tak za prvé to byl pes bez vodítka, který po mě vystartoval, skoro už jsem si přehrával strategie souboje, poněvadž vypadal dosti nasraně a ke všemu byl velký a rychlý. No a nakonec i líný, když jsem se do toho opřel a vyvinul maximální rychlost, tak to po chvíli sprintu zabalil... Jenže ouha, takové Pyrhovo vítězství. Trať se za chvíli otočila zpět a vedla stavení, odkud ten nervák utekl, ještě blíže. No nějakou chvíli jsem uvažoval, že sundám běžky a půjdu po silnici pěšky, schovával jsem se za kopečkem, zkoumal odkud vane vítr atp. Nakonec jsem v sobě našel trošku odvahy, psychicky jsem se připravil na sprint (fyzicky to po týdnu lyžování ve výšce téměř 2.000mnm vážně nešlo). Naštěstí byl pes italský... :-) Přeberte si to jak chcete a hlavně mi nevěřte. :-) Prohnal jsem se okolo něj, když už byl zády (teda asi zadkem) ke mně otočený a ani nezaregistroval událost tuto. Přežil (jako já a vy pozor na 46.3770569N, 11.7925631E)! No a druhou nepříjemnost jsem spatřoval v rolbě, kterou jsem dojel. Jednak jsem se domníval, že by po mě někdo mohl chtít zaplatit poplatek za použití tratí a druhak mě jednoduše brzdila. Z kopce mi to přeci jenom aspoň trošku jelo, tahle jsem se přehoupl přes horizont a kousek přede mnou světla, světla rolby, smrad a rachot... Takže pauza a pak odbočka. Asi není překvapující, že jsem neměl příliš času na projetí všech tratí, přeci jenom 7 lidí již čekalo nachystaných na odjezd (doufám, že spíše v tuto chvíli snídali) a já se bavil v kopcích. Tj. ve skutečnosti jsem měl v plánu zdolat pouze obálku místních tratí. Abyste tomu rozuměli, nějak tak mi přijde logické, že ve vysokých horách, v sedlech a v jiných místech, kde jsme v Itálii lyžovali, mnohdy nebylo zvláště mnoho prostoru pro běžecké tratě, třeba tak jak je tomu na mé milované Vysočině, kde rolba může jet de facto kam se jí zlíbí. Tu máte buď úzká údolí, jednu cestu popř. jednu louku, kde se dá projet a vůbec bývá území poměrně ohraničené díky geomorfologické situaci. Tak tomu bylo i zde. Černá běžecká trasa (obálka všech stop) procházela po jedné z ne mnoha možných cest lesem a pak kopírovala louku (opět jednu z nemnoha), kde byla jak had natočená běžecká stopa ostatních okruhů. No a na ty hadovité stopy jsem nakonec odbočil, abych nemusel čuchat výfukové zplodiny zmiňované rolby, nebo ji snad dokonce předjíždět. :-) No krásné to bylo, o chvíli později jsem dokončil kolečko, spíše měňavku, sedl spokojeně unavený do auta a vrátil se do Pozzy.

Na ubytovně na mě už čekala posádka obou aut, dal jsem si rychlou sprchu a společně jsme vyrazili k domovu. Byl jsem rád, že odjíždíme v sobotu, protože a ne nepřekvapitelně by to v neděli moc nešlo. Milá Marcialonga, jak možná tušíte, prochází skrze více než deset obcí/měst a mnoho z nich je po různu uzavřených díky bílé stopě, která mnohé obce přeřízne v půli. :-) Cesta samotná nestojí za zvláštní zmínku, což lze považovat za skvělé znamení skutečnosti, že se nic nestalo. Něco okolo 10-11h proložených několika zastávkami a nákupem potravin někde na jihu Čech mě neskutečně vyhladovělo ve smyslu chuti na běžky, k jejímu ukojení došlo až následujícího dne, ale to už je jiný příběh.



Závěr

Co říci závěrem? Nádherná dovolená strávená v rodinném kruhu, pohoda, klídeček, fórky a fantastické lyžování v prostředí úchvatných italských Dolomit. Jen více takových chvil...

Zdolané vzdálenosti:
  • běžky, 292km
  • sjezdovky, 76km

Ceny parkování:

Ceny běžkařských skipasů:

Běžecké tratě:

Ceny:
  • celkem, 4.457Kč (osoba na běžkách)/10.653Kč (osoba na sjezdovkách)
    • ubytování, 21696,46Kč (8 lidí)/2.712Kč (osoba)
      • 528 EUR, ubytování
        • 332,64 EUR  = 8.718,17Kč (26,21Kč/EUR), záloha
        • 195,36 EUR = 5.206,34Kč (25,65EUR/Kč), doplatek
      • 95 EUR = 2.436,75Kč (25,65EUR/Kč), úklid
      • 96 EUR = 2.462,40Kč (25,65EUR/Kč), služby
      • 112 EUR = 2.872,8Kč (25,65EUR/Kč), povlečení
    • pojištění, 107Kč/378Kč (osoba)
      • osoba, 107Kč/378Kč (běžky/sjezd)
    • doprava, 4.405Kč (4 lidi)/1.101Kč (osoba)
      • benzín, 3.857Kč, 1811km, 7,1l/100km, 30Kč/l, benzín
      • dálniční známka AT, 240Kč 
      • dálniční známka IT, 298Kč 
      • parkování, 10Kč = 0,35EUR 
    • jídlo, 1.074Kč (2lidi)/537Kč (osoba)
      • jídlo IT, 41,87EUR=1.074Kč (pro dva)
    • skipas
      • 5 dní máma, 231 EUR = 5.925Kč
      • 5 dní táta, 208 EUR = 5.335Kč
      • 1 den Standa, 53 EUR = 1.359Kč