Štítky

auta (18) běh (34) beskydy (13) brusle (34) cukroví (11) divadlo (1) DIY (2) filmy (17) golf (1) hory (37) IT (68) jednokolka (1) kola (109) kolce (10) koloběžky (4) koncert (4) koně (1) létání (20) lezení (22) literatura (8) lodě (2) lyže (130) motorky (61) osobni (1) osobní (102) plavání (4) posilování (2) potraviny (27) příroda (8) recenze (3) recepty (62) sauna (1) squash (3) tanec (3) telefony (19) turistika (60) USA (58) vlaky (4) vysocina (3) wakeboarding (1) závod (1) závody (84) ZLM (66)

čtvrtek 29. září 2016

Slovinské nákupy, jezera, hory, můstky a rakouské ferraty na útěku

Když kupovat nové kolo, tak jedině ve Slovinsku a zvlášť, když jde o kolo na dojíždění do práce... Nedává to smysl? Já a kupovat si kolo do práce? Já a nestavět si kolo? Kupovat ve Slovinsku? Dojíždět do práce? Aha, tak to snad :-)


Sobota, 17.9.2016

Sobotní ráno, no ráno, 2h po půlnoci nasedáme do auta našich a vyjíždíme směrem Slovinsko. Cesta je krutá, jak už to tak u těch nočních a ranních cest bývá... Oproti plánu/odhadu dojíždíme s nemalým zpožděním, snad někdy mezi 9-10h. Prvním cílem byl Šenčur a místní cykloobchod, ve kterém se stávám prvním českým zákazníkem... Musím říct, že jsem byl poměrně nadšený, bezproblémová domluva po mailu, bezproblémová domluva osobně v angličtině, platilo vše, co jsem si dopředu domluvili. Paráda, tedy až na skutečnost, že jsem nějak nemohl rozložit kolo do kufru tak, abychom se tam všichni čtyři vešli (ne do kufru, do auta myslím ;-))

Po nákupech přišly na řadu další záležitosti. Plánovaný výstup na Triglav se však začal rozpadat ještě dříve, než jsem se ocitli ve Slovinsku, mohl za to náš pozdní příjezd následovaný deštivým počasím, které nás přivítalo hned, jak jsme opustili Rakousko...

Záložních plánů však bylo dost :-)

Vodopády/pramen Savici

Krásné místo a špatné počasí, nemalé parkovné a nemalý vstup k vodopádu. Trochu mi to přišlo jako rýžování aneb za hodně peněz nemnoho muziky. Vodopády a Savica za vidění asi i tak stojí stejně jako možnost napít se Savice :-) Neméně zajímavý je les v okolí, barva stromů, kamenů, prameny potůčku, vývěry, skály, prostě luxus.


Bohinjsko jezero

Jen kousíček od výše zmiňovaných vodopádů leží Bohinjsko jezero. Z jeho průzračné hladiny vyrůstají skály, okolní lesy jsou plné hub a lískových oříšků... Paráda.


Kostel Sveti Janez

Na břehu Bohinjského jezera naleznete i nenápadný kostelík Sveti Janez, který mě okouzlil svojí útulností, která nejspíše pramení z jeho úchvatné malířské výzdoby. Rozhodně doporučuji neopomenout jeho návštěvu při potulkách zdejším krajem.



Jezero Bled

Jezerní Mekka Slovinska se snovou (pravda, poněkud kýčovitou) vizáží, kterou utváří kostel na ostrově, hrad na skále a to vše lemováno horským masivem. Není ostudou, když vám ukápne slina nad HDR forografiemi s PS tunningem... A co si budeme povídat, skutečnost není natolik vzdálená... Luxus! Bohužel jde o jednu stranu mince, tou druhou je město ve švech praskající, turisté pomalu přepadávají z přeplněných oken všudepřítomných hotelů, kolony aut... Nenechte se však odradit, BTW kdybyste nevěděli, kde zaparkovat zdarma, zajeďte k vlakové zastávce "Bled jezero", odkud vede chodníček až k samotnému jezeru, které si tak můžete prohlédnout ze všech stran. Stejně tak vám třeba neuteče nějaký trénink a nebo i závod různých veslařů a pádlařů, kteří tu jsou jak doma.



Kranjska Gora

Známe lyžařské středisko za pozornost také stojí. Pravda, my ho navštívili především kvůli ubytování, které jsme zde měli objednané, ale pohled na okolní hory, či zkouška místní gastronomie v historickém centru obce vám možná rozzáří úsměv více než postel a teplá sprcha :-)



Neděle, 17.9.2016

Planica

Brzké vstávání a luxusní snídaně formou švédských stolů, na kterých nešlo nenarazit na báječné lokální potraviny a lhostejno, zda se bavíme o medu, sýrech, či jiných mléčných a masných produktech. Po trošce obžérství následovalo sbalení se a odjezd.



Prvním cílem byly co by kamenem dohodil vzdálené skokanské můstky, resp. celý skokanský areál v Planici. Překvapivě pro mě nebyl zdaleka nejpůsobivějším zážitkem pohled na mamutí můstek, kde se poprvé na světě dolétlo na metu 200m a kde byl nejvíce krát překonán světový rekord v letech na lyžích a kde možná v budoucnu padne 250m hranice. A co že mě tedy dostalo nejvíc? Celý zrekonstruovaný areál zasazený v nádherných horách (Triglavski narodni park), zkrátka tolik krásných skokanských můstků na jednom kopečku - genius loci dýchá z pod každé šišky na stromě a že jich tu je.



Tarvisio

Že jsem měli velké plány i po zrušení plánovaného výstupu na Triglav, tak o tom nemůže být sporu, nicméně, žádná z nich, zaměříme-li se na škatulku "via ferrata" nemohl dopadnout... Předpověď počasí byla vcelku jasná, o nechutnosti shody matematických modelů různých předpovídačů snad škoda mluvit...

Ještě že jsme měli v záloze zálohu a zálohu zálohy. Nejprve jsem sáhli po tom prvním na stacku, čímž nebylo nic jiného než Tarvisio, známé lyžařské středisko, jen kousek za Italskými hranicemi. Ale ani tu nám štěstí nepřálo a Monte Lussari o jehož zdolání jsem uvažovali zakrývala mlha tak hustá, že by se dala snad i strouhat. No co, aspoň jsme si to tu trošku prohlédli a honem dál, déšť nám byl v patách.


Klammgrabensteig

Zálohou zálohy nebylo nic jiného než ferraty v Rakousko. Vybrali jsme cvičné Céčko nedaleko nádherné řeky Mur. Ideál v naší situaci, nástup a sestup měřitelný v několika málo jednotkách minut, při použití železného jištění pohodička a bez něj rozumná dřina. Ale nejprve nás čekala ukázka záchrany z ferraty... Poučné a vzhůru nahoru. Jo, jednu cestu jsme dali před deštěm a tu druhou jsem běžel s prvními kapkami vody za krkem.


Mödlinger

Příchozí  bouřka nás donutila vysloveně skočit do auta a už jsem si to hrnuli k domovu... Ale vlastně ne tak docela, v cestě nám ještě stála kousíček před Vídní zbudovaná cesta B/C Mödlinger Klettersteig. Její nalezení kvůli mé nedůsledné přípravě stálo poměrně hodně času a povídání si s Bulhary a Rakušany, nicméně výsledek se dostavil. Mimochodem v Mödlingu se zastavte, centrum města svateb je kouzelné...

Ale ještě kouzelnější je to, co objevíte za rohem. Takovou změnu rázu krajiny bych nečekal, skoro nepopsatelné. Borovicové háje ve skalnatém údolí, kde zakopáváte na každém kroku o zříceninu hradu... A do té krásy tu někdo zasadil nebezpečí prostou avšak zajímavou jištěnou cestu, kterou vám nelze nedoporučit. Nečekejte jakkoliv zásadní fyzické výkony a tato ferrata se vám odmění... Věřte mi.

A dál, dál už nic, rychle domů... S příjemným pocitem mile stráveného víkendu v přírodě.

 


Co to stálo:

  • Celkem, 4060Kč
    • Doprava, 2621Kč (auto)
      • benzín: 2336Kc, 74,12l, 1409km, 5,26l/100km
      • dálniční známka: 285Kč
    • Ubytování, 439Kč (osoba)
      • ubytování: 65,10*27,15/4=439Kč

středa 28. září 2016

Hohe Wand netradičně bez křídla a Raxalpe přídavkem k tomu

Další víkend přinesl další rakouská dobrodružství, pro tentokráte v pohodové spojenostátové sestavě čítající Janičku, Andrejku a mě. Možnost zopakovat si bivakování v autě nás dovedla k rozhodnutí vypravit se v této minimalistické sestavě.



Sobota, 24.9.2016

Währingersteig


Okolo sedmé ranní vyrážíme z Brna a ve čtvrt na jedenáct parkujeme na okraji obce Dreistetten. Po žluté turistické si uděláme asi kilometrovou vycházku během níž se můžeme kochat nejen modrou oblohou, ale i překrásnou krajinou chystající se na podzimní přešacení. Klid neruší ani tichá stáda skotu a stejně tak zřícenina nedalekého hradu. Okouzleni přicházíme pod cvičné Céčko, snažíme se dostat Janičku bezpečně do prsáku a vzhůru vzhůru. Uklouzaná skála nám nečiní zvlášť velké problémy, rozhodně ne takové, jaké představuje Rakušan slézající ferratu v protisměru :-) V půlce nás nad "propastí" čeká přelezení na žebřík, asi nejzajímavější místo a dál, dál už nic. Krásná ferrata zasazené v krásné krajině končí příliš rychle, co naplat. Tak se aspoň rozhlédneme po krajině z dvou laviček na vrcholu a zase dolů. U paty skály se ještě můžete zastavit v jeskyni a nebo přilehlém občerstvení - Einhornhöhle a pak zpět k autu, jede se dál.



Frauenluckensteig


Béčková ferrata na Hohe Wandu pro mě byla skutečně překvapením. Přístupná je přímo z "hlavního" parkoviště pod skalní stěnou, kousek za vstupem do parku. Njn, tam se mi nechtělo platit vstup, takže jsme zamířili do vedlejší obce, Maiersdorf, auto zaparkovali ve stínu hřbitovního parkoviště a po značené zelené turistické stezce se vydali pod masiv. Zde jsem díky Janičce dostal příležitost vidět poprvé ve volné přírodě Kudlanku nábožnou, vážně mazec... Další mazec/mazanec byl pohled na nástup HTLka, které jsme s holkami v plánu neměli, ale byl jsem rád, že viděly, co je jednou čeká :D Ale zpět k našemu Frauenluckensteigu, který byl nejtěžší  Béčkovou ferratou, kterou jsem lezl. Za prvé postrádala jakékoliv jištění, za další se mi rozpadávala skála pod nohama, cesta co chvíli mizela v suťovisku nebo v roští z popadaných stromů a ke všemu to rakouské značení... hledat červené tečky na skále a na stromech nebylo vůbec jednoduché... proto se nám podařilo minout jedinou zábavnou část této ferraty, žebříkový průlez jeskyní... Aspoň jsme narazili na výlez, takže já se nejprve ponořil z vrchu na dno a pak si to vyšplhal, bohužel tu chybí jistící lano, takže se jistíte na schůdcích žebříku, což vás značně zpomaluje... Po čase jsme přeci jenom zdolali cestu nejištěnou a stanuli tak na jedné z paraglidových (spíše rogalových) startovaček. O kousek dál jsme zkoukli výlez Blutspuru a Skywalk.

Následovala zasloužená pauza na slunci s výhledem na startující a poletující padáčkáře. Nechápu, předpověď slibovala špatný směr větru a tu se létalo jak o život, přiznávám, trochu mě užíralo, že nelezu s padákem... Ležení v trávě spojené s obědem a sluněním bylo téměř dokonalé a to až tak, že mi bylo líto vyhnat holky i sebe... Proč to? Ještě nás čekala ferrata dolů a o kousek dál Turecký hrad.



Völlerin

Z vršku Hohe Wandu jsme to vzali po Ačkové ferratě Völlerin, která na rozdíl od té předcházející byla zajištěná a vcelku i příjemná, díky ní sestup netrval příliš dlouho a my se tak mohli vydat k poslednímu sobotnímu cíli, Tureckému hradu.



Pittentaler (Türkensturz)


Přejezd nebyl zvlášť dlouhý a nezměnila to ani návštěva Billy, ve které jsme doplnili již tak doplněné zásoby :-) Auto jsme odložili pod kopcem ve vsi Gleissenfeld, prosíravě nabízející parkování u řeky, poblíž východiště turistických cest. Jedna z nich, černou tečkou značená, vedla až k úpatí skály, po které se plazila vytoužené jištěná cesta C/D. Nepřekvapivě s ní nikdo neměl závažnější problém, a tak mohu opět jenom poznamenat, jak nás překvapilo, že jsme hore... Oslava vrcholovými fotografiemi netrvala dlouho. Ač se romantické zákoutí spájelo s neméně romantickým západem slunce, před námi se přeci jenom rýsovaly obrysy poslední sobotní cesty, cesty za složení hlavy ke spánku.



Gasthof Gesslbauer

Ubytování v Gasthof Gesslbauer ve vesnici Spital am Semmering bylo více než příjemné, jaké ubytování by také nebylo, při vyhlídce spánku v autě :-) Ne že bych variantu B neměl rád, ale vzhledem k mému nalomenému zdraví a vyhlídce nízkých teplot...

Neděle, 25.9.2016

Hans von Haidsteig


První a nakonec i jediná nedělní ferrata na nás čekala v Raxalpe a nebyla ji žádná jiná ferrata, než-li slavná Hans von Haidsteig. Ač nebylo nouze o indicie typu "netoužíte-li po Václaváku na horách, buďte na skále včas", nikterak závratně jsme po ránu nespěchali, zkrátka pohoda a tabáček, bez tabáčku, zato však s klidnou snídaní a horkou sprchou. Pak se to trošku zvrtlo v zatáčkách, přeci jenom jsem seděl za volantem a lehce se nechal unést, jak už se mi tak nějak občas stává v podobném terénu...

I tak se nám podařilo dospěchat vcelku bez újmy na zdraví na parkoviště za obcí Griesleitenhof (nedaleko Prein an der Rax), které rozhodně nezelo prázdnotou, naopak se znepokojujícně plnilo. Prudký výjezd a přejezd "vodního příkopu" mi dělal vrásky na tváři s ohledem na neterénní schopnosti našeho vozu, ale vše dobře dopadlo a my tak o chvíli později mohli vyrazit na celodenní výlet. Aspoň tak se mohlo zdát z většiny "ferrato/cesto-pisů" slibujících 2h nástupu, 2h lezení a 2h sestupu.

Realita samozřejmě vypadala trochu jinak, přeci jenom jsem vyrazil se sportovkyněmi, takže za třičtvrtě hodiny jsme stepovali v řadě čekající na nástup přímo pod horským masivem. Excelentní čas! Díky rychlosti holek se nám podařilo předběhnout většinu fronty a hurá na velkou ferratu. Celou cestu jsem s malými obavami čekal na úseky C/D a hlavně D. Ačkoliv dobře vím, že na to holky mají levou zadní, přesto se jejich drobné obavy promítly i do mé bezstarostnosti a to dokonce již před výjezdem, proto jsem také koupil hromadu jistícího lana a další potřebné drobnosti k tomu :-) Když jsme u toho, lezl jsem tam jak vánoční stromeček, batoh na zádech díky horolezecké výbavě, pití, jídlu, oblečení a dalším drobnostem měl hrubo přes deset kilo, což v kombinaci s mým zdravotním stavem nebylo to nejlepší, ale co už.

Výstup nahoru jsme si opravdu užili, přirozeně netrval zmiňované dvě hodiny, odhadem byl o dobrou půl hodinu kratší, ale stál za to. Nakonec jsem rád, že nikdo z nás během výstupu nepřišel na to, který že úsek se honosí stupněm obtížnosti D, tj. za normálních podmínek (sucho a teplo) šlo o vcelku jednoduchou ferratu, na kterou nemusíte být vybaveni zvlášť technicky ani silově. Na stranu druhou to nebyl ani vyloženě choďák, ale hlavní obtížnosti spočívá spíše v délce a převýšení, než-li v nějaké záludnosti. Vynikající taktéž byla skutečnost, že nás nikdo nebrzdil, česká rodinka před námi udržovala de facto naše tempo, takže jsme naopak mohli dobře pokecat... Za daných okolností (dokonalé počasí - azuro a přijatelné teplo) považuji za výhodu také to, že větší část ferraty se v tomto ročním období v dopoledních hodinách nacházela ve stínu, takže mé čtyřlitrové zásoby vody byly zcela zbytečné...

Sluší se neopomenout nejednu zásadní věc a to to, že jak nástup, tak samotná ferrata leží v překrásném horském prostředí, kde si užijete luxusní vůně vzduchu, milých rozhledů a vůbec vší alpské krásy, kterou si jen dokážete představit, proto nezbývá nic jiného, než vám tento zážitek velice doporučit.

Cestě z vrcholu Preiner Wand (1783) nám byla lehce znechucena překvapivým (není tu lanovka) množstvím turistů, které podporuje existence turistické chaty Neue Seehütte, před kterou hodovalo několik desítek turistů a někteří z nich i kouřili, což vážně nesnáším (oč v krásnějším a čistějším prostředí se nacházím o to více mi to vadí)...

Za krátko jsem se však na sestupové žluté turistické od těchto davů oprostili a mohli si tak zase užívat klidu a krásy vůkol.

Při příchodu k autu jsme se nestačili divit, kam až sahaly kolony vozů vrcholuchtivých turistů (jasně, i my mezi ně patřili :-)) Necelé tři hodiny cesty před námi zpříjemnila velice skutečnost, že se holky postaraly o řízení a já tak vesele mohl pospávat, protože, co si budeme povídat, unavilo mě to, ale tak krásně!

Horám a ferratám zdar!



Co to stálo:
  • Celkem, 827Kč
    • Doprava, 360Kč
      • benzín: 536km, 5,3l/100km, 28,408l, 28Kč/l, 795Kč/3=265Kč
      • dálniční známka: 285Kč/3=95Kč
    • Ubytování, 467Kč
      • ubytování: 51,60EUR*27,15=1401Kč/3=467Kč
    • Jídlo, ?