Štítky

auta (18) běh (34) beskydy (13) brusle (34) cukroví (11) divadlo (1) DIY (2) filmy (17) golf (1) hory (37) IT (68) jednokolka (1) kola (109) kolce (10) koloběžky (4) koncert (4) koně (1) létání (20) lezení (22) literatura (8) lodě (2) lyže (130) motorky (61) osobni (1) osobní (102) plavání (4) posilování (2) potraviny (27) příroda (8) recenze (3) recepty (62) sauna (1) squash (3) tanec (3) telefony (19) turistika (60) USA (58) vlaky (4) vysocina (3) wakeboarding (1) závod (1) závody (84) ZLM (66)

pátek 26. srpna 2016

Grimming a Krippenstein aneb Rakousko lezecky a letecky

Předposlední srpnový víkend vyrazila (ne)početná skupina sedmi lidí do Rakouska zdolat nějakou tu ferratu a možná i víc. O organizaci se báječně postaral Jirka, o dopravu Olaf (s osmimístným Ranultem Traffic) a o zábavu se, krom výše zmiňovaných, starala Janička, Pavel, Michal, Standa a Standa ;-)



Pátek, 19.8.2016

Po práci vyrážím na prehistorickém kole značky Velamos (kterému jsem konečně zalepil přední kolo) do Futura, na místo srazu. Na zádech táhnu paraglidistickou, ferratovou, horolezeckou, turistickou a spací výbavu, jo a krom toho asi tak tunu jídla. Obrovský batoh s váhou přes dvacet kilo je darem z nebes, danajským darem :-) Kolo zamykám ve stojanu a doufám, že na mě pár dní počká...



Plánovaná cesta by neměla trvat déle než čtyři až pět hodin. I přes páteční provoz se daří dosáhnout očekávaného dojezdového času. Po osmé večerní přijíždíme na malé parkoviště v obci Niederstuttern (670). Než se vykodrcáme z auta a přebalíme své sakypaky pro následující den, sešeří se. Kluci vytahují čelovky, ale nakonec je pokorně vypnou a naše ekipa pomalým tempem stoupá po štěrové cestě směrem k vrcholu. Ne, vážně asi nikdo neměl v úmyslu vyšplhat se až nahoru, zvlášť, když útulná dřevěná chata nesoucí ne nečekaný název Grimminghütte (966) očekávala náš příchod. No, abych byl přesný, očekávala příchod šesti Čechů v osm večer, proto také došlo sedm Čechů v deset večer :-) Krom toho, že jsme nic neviděli, co byste také chtěli vidět potmě v noci v lese... jsme viděli obrovský vycházející měsíc a v neposlední řadě došlo ke kalibraci turistického značení. Zdá se, že rakouské značení nekecá, slibovanou třičtvrtěhodinu jsem o pár minut nedali, ale plus mínus to odpovídalo.

Spoře osvětlená zahrádka před chatou evokovala pocit nadpozemského klidu. Mohutný strom tyčící se na kraji srázu pečetil bezpečí sálající všude kol. Pohled na chatu nenechal člověka zapochybovat, zda tu mohlo stát něco vhodnějšího, prostě krása. Genius Loci patrný v každém záhybu dřeva. Ano vnitřek a mnohé doplňky, ve tmě neviditelné, nelze než označit za kýč, ale možná to k horským chatám tak nějak patří... Po příchodu padlo nejedno pivo s nejednou vysokohorskou přirážkou a pak hurá na kutě. Luxus, tekoucí voda, studená sprcha zdarma, teplá za peníze, možnost zakoupit snídani a nebo občerstvení... Pokoj pro 6-8 ldí s řadou lůžek, vše ze dřeva, prostě paráda.



Sobota, 20.8.2016

Domluvený odchod okolo osmé ranní vychází, Jirka nás burcuje snad už v šest :-) Hygiena a snídaně, to by mi ke štěstí stačilo. Jenže tu dostáváme bonus v podobě krásné zahrádky se skvostným výhledem jak do údolí tak do kopců. Prostě luxus, který tvrdí ranní ledová sprcha. A vzhůru na to. Bohužel se za nedlouho ukazuje, že jsme se vydali špatnou cestou, řeklo by se "zbytečné výškové metry", ale tak to není, je to přeci sport. Když jsme u sportu, všichni jsme psychicky připravení na celodenní ferratovou tůru z 966 do 2351mnm, proto většina z nás krom zmiňovaných ferrtových udělátek nese nezbytné minimum v podobě pití, jídla a asi i nějakého oblečení. Jen my s Jirkou máme trochu jiný plán, vylezeme nahoru a dolů poletíme, což efektivně neznamená nic jiného, než že na zádech neseme kompletní paraglidovou výbavu... Hmmm, i lehká ferratka bude asi trochu těžší... Štěstí mám v tom, že mi Jirka půjčil Reversku, díky níž (zejména jejímu vzduchovému chrániči) se velikost mého batohu smrskla na polovinu. Hmotnost se příliš nezmenšila, nicméně těžiště a průchodnost se díky mnohem menšímu batohu posunulo do snesitelného pásma a to nemluvě o lepších "zádech" Reversky a tedy i větším komfortu. Cesta po jiho-východním úbočí byla celkem výživná, tu a tam se vyskytl obtížnější úsek, ať už jde o uklouzané kameny, banhno s kořeny kosodřevin, obří vyklající se kameny, štěřková pole, sněhová pole... Troška nebezpečí se mísila s čím dál tím povedenějšími výhledy do údolí, prostě krása. Jediné, co mi a nejenom mně chybělo, bylo avizované ferratové jištění, no nebudu vás napínat, po cestě vzhůru jsme potkali jedninné ani ne desetimetrové ocelové lano. No, tak tohle se trochu nepovedlo, nicméně to bylo to jediné, co se nepovedlo. Se vzrůstající nadmořskou výškou ubývalo logicky porostu a přibývalo skal a obtížnějších úseků. Nejednou jsem se přistihl nad myšlenkou, že bych tu a tam to ocelové lano vážně uvítal. Lézt po dvou až třímetrových kolmých stěnách s nelehkým batohem bez jištění mi vážně nedělalo dobře. Připadal jsem si jak stařenka, úzkostlivě jsem lezl po kolenou a tiskl své tělo k sluncem rozpáleným skalám, tak aby mě těžký batoh neposlal po zádech do hlubin nicoty... Jasně, bez zátěže a pro lidi bez strachu z výšek by výstup nebyl hodný jakýchkoliv poznámek mého typu, ale s pořádnou leteckou výbavou... Jen si to zkuste. S přibývajícími metry vzrůstala má únava a jestliže jsem ještě pod kopce nebyl zdaleka rozhodnut z Grimmingu sletět, tak mé přesvědčení o tom, že není jiné cesty, v tuto chvíli narůstalo do obludných výšin :-)



To bych asi mohl trochu vysvětlit. Grimming najdete na paraglidových mapách, nicméně tu není žádná oficiální startovačka natož přistávačka. Co se týká přistávaček, tak to je ten nejmenší problém, ze severu i jihu obklopují horu rovinnatá údolí s pastvinami, takže pokud si člověk dá pozor na pár detailů, jako jsou silnice, vysoké a velmi vysoké napětí, řeky, železnici a letiště :-), tak mu stejně zbývá tolik místa k přistání, že by to jinde těžko pohledal. Trochu horší je to tu se startem, když jsem slyšel jak se na jižní stranu někteří pouštějí z pětimetrového rozběhu v kamení a ještě ne na zcela nafouklém vrchlíku skáčou de facto do propasti... no ani za mák jsem to nehodlal riskovat, tedy to bylo dole, na hoře jsem se na to díval už trochu jinak :-) Tak či onak jsem preferoval severní stranu, kde měly být a zdá se, že i byly delší travnaté svahy s pár kameny, kde by byl start téměř bezproblémový... No jo no, jenže my měli auto pod jižním úpatí... Nakonec to nebylo tak horké, šli jsme na jih, ale Jirka vybral zhruba 10-15m skoro rovinu téměř bez kamení, za kterou až následoval sráz dolů :-) Po rozloučení se s kamarády na vrcholu a přirozeně i po nezbytných vrcholovkách jsme se dali na cestu dle rad speedgliderista... Na výše popsaném místě jsme přidělali záložku do půjčené sedačky, rozložili křídlo na šutrech okolo (ještě do malého dolíčku) a začali očekávat příznivý vítr... S nemalou pomocí Jirky, který stál u srázu, kontroloval vítr a můj start, aby mě případně zabrzdil, kdybych provedl něco nehezkého se mi podařilo na poprvé odstartovat!

Zvláštní pocit, jak vám po pár metrech zmizí země o stovky výškových metrů :-) Točím nepříliš ostrou pravou a snažím se svahovat v uctivé vzdálenosti od skal (ne, není to úplně dobře), ale mám z toho velký respekt. Sotva se můj let ustálil, začalo mi být nedobře, nevím o jaké vzdušné proudění se jednalo, ale začalo to se mnou ve vzduchu pěkně šít, křídlo mě co chvíli předbíhalo, chvílemi se i trošku hroutilo z boku, já se přesýpal na pevné desce Reversky a pokoušel se s pohledem upřeným do nebe (tedy do vrchlíku) korigovat to, co bych měl cítit v sedačce. Byť mi to bylo hodně nepříjemné, postupoval jsem podle domluvy, že se pokusím svahovat a počkám na Jirku ve vzduchu. Ten se šel chystat na start až po mně, ale vzhledem k tomu, že měl drobné problémy na startu, chvíli trvalo než se objevil na obloze. Díky mému strachu a dalším házečkám v sedačce následovanými i ne příliš fajn klesákem, jsem se ještě více odklonil od skal a už jen vyklouzával do údolí. Nicméně tu se mi to začalo líbit, jakmile jsem se dostal z, pro mě nepříjemného, vlivu skal, vzduch byl rázem klidný a já si začal užívat to, co mám na létání tak rád, pohodu a klidnou plavbu. Najednou tu byly všechny ty krásy, slunce na modré obloze, rozlehlé údolí obklopené skalními masivy, zelené pastviny a lesy, klikatící se toky řek, malebné podhorské vesnice... Těžko se to popisuje, to musíte zažít sami. Deset, možná patnáct minut téhle krásy bylo k nezaplacení, pohádka. Jakmile se začala blížit zem, udělal jsem si kolečko, abych si ověřil odkud fouká a bez problémově dosedl tam, kam jsem si naplánoval. To Jirka se ve vzduchu mohl držet nekonečně dlouho, ale vzhledem k našim úkolům, vyběhnout zpět na chatu pro lůžkoviny, které jsme tam záměrně zanechali a objetí hory autem, tak abychom mohli naložit zbytek výpravy ho "přinutil" pobyt ve vzduchu zkrátit. Takže jsem měl možnost vidět jeho pilotáž na uších jak od slona, pak tam hodil spirálu a přistál chvíli po mně.

Padáky jsme zahodili do dodávky a spěchali vzhůru. Čekaly nás dobré tři kilometry s převýšením necelých 400m. Na malebné Grimminghütte se nic nezměnilo, odpoledne vypadala stejně úchvatně jako v noci či po ránu, snad jen ze vzduchu byla ještě o něco milejší :-) Se šesti spacáky jsme o pár chvil později zase mašírovali dolů. Dodávka nás přemístila do obce Kulm, která fanouškům letu na lyžích jistě nebude neznámou. Sotva jsem do sebe nacpal něco těstovin, zbytek (no tesy spíše většina výpravy) byl tu.



Po rychlé domluvě bylo jasno, naskočíme do auta a mažeme do Hallstattu, kde oblažíme svojí přítomností nějaký rozumný kemp a pořádně se najíme. V Bad Mitterndorfu jsme si udělali nákupní zastávku, místní Spar zavíral v 18h, takže jsme měli ještě dost času, asi tak osm minut na doplnění zásob. Přeci jenom nedělní nákupy jsou v Rakousku zapovězené... Přestože tu rozhlašuji, jak jsme mířili do Hallstattu, první zastávka se odehrála již ve vsi nesoucí jméno Winkl, těžko zastírat, že jediným důvodem byla vzdálenost přistávačky od kempu poměrně dobře měřitelná v malých celočíselných násobcích desítek metrů. Bohužel poněkud výstřední Camping am See se ukázal být přiliš drahým nocovištěm, necelých 20 EURO za osobu a noc ve stanu mi nepřipadalo adekvátní nabízeným službám a ne, ani ten nabubřelý kýč vydavající se za něco vznešeného mě neobměkčil... Jáňa a kluci to viděli podobně, takže následoval odsun do Hallstattu. Zakotvili jsme v Camping Klausner-Höll, kde ubytování vycházelo na 13 EURO. Na stranu druhou jsme narazili na blbce non plus ultra. Tak povýšený a opovržlivý přístup jsem zatím nepotkal nikde jinde na světě (tím světem ve skutečnosti myslím těch několik, na prstech jedné ruky vypočitatelných, zemí v Evropě, co jsem navštívil :-)) nezažil. Ač pacifista, tohle bylo napřesdržku, skoro jsem se až obával, aby mu kluci neřekli něco od srdce...

Jídlo, večerní návštěva Hallstattu, který mě očaroval, noční koncert, noční koupačka v jezeru a pak vzhůru na kutě. Díky předpovědi dlouhotrvajících dešťů jsem více než ocenil možnost nastěhovat se k Michalovi do rozumného stanu. Svoje jednoplášťové áčko jsem se neopovážil vytáhnout do tmy Alpské, jo o deštích raději ani nemluvě. Jak předpověď pravila, tak se i stalo...




Neděle, 21.8.2016

Bohužel nedělní ráno přineslo drobné korekce v předpovědi počasí, ten tam zdál se být plán na polétání nad Hallstattem, de facto celodenní deště tuto představu poměrně úspěšně bořily. Od rána jsem tak poměrně nešťastně serfoval ve snaze nalézt záložní/lepší/nedeštivé řešení. Překvapilo mě rozhodnutí většiny pokusit se jet podle původního plánu... Hurá do auta a vzhůru ke stanici lanovky do Obertraun, kde došlo k dělení osádky. Jáňa s Pavlem se rozhodli prozkoumat okolí Hallstattu, kam je měl zavést Olaf. Jirka, Standa a Michal měli jet lanovou na Krippenstein. Olaf měl po návratu vzít moji paraglidovou výbavu a vyvézt mi ji na totéž místo a já jsem měl neprodleně vyrazit po svých na kopec. Jaká chyba, velká chyba, velká převeliká chyba.



Krátce po dešti, stoprocentní vlhkost vzduchu, kapající voda ze stromů, blátivé podloží a na obzoru plán zdolat 1600m převýšení do dvou hodin. Vždyť mapy od Seznamu říkaly, že se to dá stihnout za 1,5h. Já klukům na parkovišti slíbil, jak už jsem řekl, hodiny dvě. Trochu mě pak zarazilo, když jsem během opouštění dolní stanice lanovky zakopl o ceduli, která mluvila o 4,5h na vrchol. Vzpomínka na včerejší noční cestu, která nám trvala ještě déle, než říkalo značení, mi začala nahánět trochu strach. Podle všeho (rozuměj, několik pokusů provedených 26.8.2016 odhalilo, že v ČR se berou v potaz výšková data zatímco v Rakousku nikoliv) v Rakousku "mapy.cz" nezapočítávají převýšení... Ach jo... Nasadil jsem tempo vyšší než jsem sám mohl akceptovat, slovo je slovo! Počáteční tempo 4,2km/h však mé tělo nehodlalo akceptovat příliš dlouho. Na té cestě bylo však i mnoho vtipného. Začalo to výbavou, vyrazil jsem nalehko, asi 1,5kg tašku přes rameno s mobilem, doklady a dvěma sojovými suky, v ruce pak 1,5l flašku s pitnou vodou. Na sebe jsem hodil PG boty a kalhoty a nedbaje upozornění ostatních, že na vrcholu, soudě dle záběrů kamer, chodí lidé schoulení v zimních bundách, já vyrazil v tričku s krátkým rukávem, aneb Merino to jistí. Bohužel v té vlhkosti a kalupu bylo i toto příliš teplé, takže jsem záhy zakusil koupel ve vlastním potu... Celou první polovinu mi hlavou běhaly myšlenky, zda nesednout uprostřed trati na lanovku a nenechat se dovézt, nicméně průměrná rychlost stále převyšující magickou čtyřku a prozření, že čas od času není špatné vyžrat si, co si sám člověk nadrobí. Kousl jsem se a pokračoval po svých. Další chyba... Jestliže doposud byl podklad (až na bahno) pevný a většina cesty byla zpevněna improvizovanými schody, tak to všechno se rázem ztratilo. Mittelstation Schönbergalm se ukázal být zkrátka zlomem, průchod skrze Höhlenmuseum a okolo Rieseneishöhle mě stál několik minut, protože jsem zakufroval a dál bylo už jen a jen hůř. Úzké cestičky, všude skály a hlavně mi na záda dýchala únava...Nicméně, to vše bych skousl, ale ty kapky deště... potvory, které minimalizovali naději, že se bude létat. Neházím sice flintu do žita často, jo, raději volím pšenici ;-) ale tohle nevypadalo zvlášť dobře. Po pár minutách deštík zmizel a já nabíral opět optimismu... Opět ne na dlouho. Sotva jsem vylezl dostatečně vysoko, mohl jsem si užít pohledu směrem do cíle mé cesty, který... který se kua válel v mlze... Ach jo. Ale ani tu jsem nepolevil, navíc jsem právě předběhl první pěší turisty, které jsem od své začátku potkal. Prostě bylo to k svini, ale co se dá dělat. Hodiny splašeně ubíhaly a já se dostal pod samotný vrchol Krippensteinu nabízející až nemravné pohledy na ledovce, Dachstein a dál... Jestliže po celou dobu panovalo bezvětří, na kopci tomu bylo poněkud jinak. Dokonce jsem vytáhl cyklistickou větrovku, abych nebudil pohoršení mezi turisty vystoupivšími z lanovky (no dobře, ani po umrznutí jsem netoužil).



Ještě pár kroků a najednou vidím tu trojici, trochu překvapivě nezmizel ani Standa a ani Michal s Jirkou. Nějak tak jsem očekával, že pokud to vyjde, potkám se s Olafem, zatímco ostatní budou už někde v Mexiku... Pohled k jezeru mě rozradostněl, žádná mlha/mraky. Nadšení však záhy uhasil Jirka klepající se zimou. Prohlásil, že si není jistý, zda jsou to podmínky pro mě... Njn foukal vítr trochu bokem na svah a větrný rukáv se držel ve vodorovné poloze... No však uvidíme. Přebral jsme batoh od Olafa, převlékl se do suchého a stále mrzl... No nebylo to fajn a to ani tehdy, když mi Olaf půjčil svoji mikinu.



Záhy vykrystalizovala do šedi padající z nebes nad Hallstattským jezerem domluva, že Standa půjde první a vyzkouší, zda je to schůdné pro ostatní. Přes pár problémů na startu bezproblémově odlétl z kopce a tak přišla řada na mě. Bohužel můj start nepřipomínal sobotní skok do prázdna. Nedělní startovačka byla bezproblémová, ale já to slušně zkonil. Poprvé mi vítr sfoukl křídlo a já dost rychle namotával řidičky, abych neputoval někam kam nechci, přesto jsem křídlem sestřelil neopatrnou fotografku ze Země vycházejícího slunce (ne nic jsem ji neudělal, jen, jak se lekla křídla poskakujícího okolo ní, si sedla na zadek...). Druhý start zmařil závlek pravého ucha, který jsem nebyl schopný vyklepat na startu a tak to vyšlo až na potřetí. Ale ani poslední start nebyl zvlášť ukázkový, blbě nastavené popruhy mi dovolily utíkat asi tak, jako by se mi hodně chtělo na záchod... Ale co, byl jsem ve vzduchu a na rozdíl od předcházejícího dne tu pohoda panovala od samého začátku. Nebýt zakaboněného počasí, rozplýval bych se nad dokonalostí zdejší přírody, takhle budu jen suše konstatovat, že to bylo luxusní! O jisté superlativy mě připravily i promrzlé nohy v mokrých botách a podobně vypadající kalhoty :-)

Po necelé půlhodince přišlo na řadu přistání, které jsem zdupal ještě hůř než start. Jestli jsem se ze vzduchu divil Standovi z jakého že směru přistává, tak mi rukáv ukazoval to stejné, tj. směrem k jezeru... Vtipné bylo, že na jezeře šli vlnky proti směru rukávu... No a nejvíc nejlepší byl okamžik, kdy jsem to z osmiček srovnal přímo na přistávací dráhu, odbrzdil jsem to a říkám si, že letím nějak podezřele rychle, kouknu vlevo na rukáv a on se, potvora, otočil, takže jsem šel po větru... Těsně nad zemí jsem to pořádně zabrzdil, ale stejně jsem se nevyhnul pěknému sprintu, což s těmi utaženými popruhy, které mě nenechaly běžet ani na startovačce a slušně promrzlými nohami z letu byl zážitek... Ale co, dobře to dopadlo, ustál jsem to.

O chvíli později dosedl Jirka s Michalem, a já slyšel samé: "Blázni, blázni, blázni... :-)" Tož krásné to bylo. Sbalili jsme křídla a najednou začalo kapat a když naše hlavy zmizely pod přístřeškem autobusové čekárny, zcela se rozpršelo. Jen minuty bylo třeba počkat, než se objevil Olaf s autem a hurá k domovu, tedy ještě přizastavit v Hallstattu a nabrat Janičku s Pavlem a pak zavřít oči a spát.

Co říci závěrem? Báječný víkend ve společnosti báječných lidí. Nikdy bych netušil, že budu kdy šplhat na Grimming, který si z letošního března dobře pamatuji, vždyť jsem na něj koukal každý den z okna hotelu v Kulmhofu. Hallstatt jsem trochu zanedbal, rád bych ho ještě viděl ve dne, rád bych se koupal znovu koupal v jezeře a ještě raději bych ho viděl ze vzduchu za lepšího počasí. Stejně tak by nebylo špatné kouknout na nedaleko stojící Dachstein... No zkrátka toho je moc :-)

Co to stálo:

  • Celkem, 1.132Kč
    • Doprava, 500Kč (osoba)
    • Ubytování, 632Kč
      • Grimminghütte, 297Kč (11EUR)
        • osoba, 11EUR
        • snídaně, 5,2EUR
        • Raddler, 4,2EUR
      • Camping Klausner-Höll, 335Kč (12,42EUR)
        • auto, 4,7EUR
        • osoba, 7,6EUR
        • pobytová taxa, 1,7EUR
        • stan, 5,7EUR
    • Jídlo, ?

Co jsme zdolali:

  • Celkem, 50,7km/3999m
    • Pěšky, 29,4km/3999m
      • Niederstuttern-Grimminghütte, 3,3km/378m
      • Grimminghütte-Grimming, 7,6km/1599m
      • Niederstuttern-Grimminghütte, 3,8km/394m
      • Grimminghütte-Niederstuttern, 3,3km/0m
      • Hallstatt, 3,5km/116m (mapa)
      • Talstation Krippenstein-Seilbahn-Krippenstein, 7,9km/1512m
    • Letecky, 21,3km
      • Grimming-Niederstuttern, 10,9km
      • Krippenstein-Obertraun, 10,4km

středa 10. srpna 2016

O tom proč mít rád uekI

Jsou věci, které mi vážně pijí krev, kupříkladu taková hloupost a nejvíce samozřejmě ta vlastní. Pak je tu kategorie nelogičností, nad kterou obvykle kroutím hlavou, ale krev mi nemizí, jen vře :-) Jo a následují příhoda vypráví o tom, kterak mi rychle ubývala krev a zbytek nepřiměřeně vřel...

To jsem se takhle rozhodl koupit kuchyňskou pracovní desku a díky okolnostem (modelovaným jako sekvence argumentů uspořádaná od toho nejdůležitějšího, na jehož čele stojí nemanželský poměr, rozuměj poměr cena/výkon) padla volba na obchoďák, kde nakupuji (na to, jak ho nemám rád) poměrně často. Tento nákup se mi protáhl na poněkud delší dobu a to z několika příčin. Mnohé se dá vydedukovat z následujícího návodu:

  • 1) Cesta do obchodního domu IKEA Brno (Dolní Heršpice)
    • 1.1) Vyjedete z Brna
    • 1.2) Po cestě vystojíte frontu na několika místech Brna a i za Brnem
    • 1.3) Zmoknete při chůzi ze zaplněného parkoviště do obchodního domu
  • 2) Objednávka zboží
    • 2.1A) Prolezete obchodní dům po klikatící se stezce mezi stovkami lidi do oddělení kuchyní
    • 2.2A) Vystojíte frontu na nepřítomného "prodavače", kterým vám napíše lístek s objednacím číslem kýženého zboží
    • 2.3A) Prolezete zbytek obchodního domu po klikatící se stezce mezi stovkami lidí k pokladnám
    • 2.4A) Vystojíte frontu u jedné ze 4 otevřených pokladen a budete se divit proč jich tu je řádově 3x tolik
    • 2.5A) Zaplatíte za zboží

    • 2.1B) Prolezete obchodní zkratkou nebo východem rovnou do informací
    • 2.2B) Vystojíte frontu na dva z šesti otevřených informačních kiosků
    • 2.3B) Pomůžete "prodavači" nalézt zboží, které chcete koupit, což díky vtipným švédským jménům (často obsahují podivná diakritická znaménka a zdvojenná písmenka) není zas tak snadné
    • 2.4B) Dobrovolně odevzdáte "prodavači" své jméno, adresu a telefon, a pak-li že ne, systém mu nedovolí vytvořit objednávku      
    • 2.5B) Zaplatíte za zboží
  • 3) Cesta do výdejního skladu IKEA Brno (Slatina)
    • 3.1) Zmoknete při chůzi z obchodního domu k autu někde daleko od vchodu
    • 3.2) Po cestě vystojíte nejednu frontu v Brně a okolí
    • 3.3) Zmoknete při chůzi z parkoviště do výdejního skladu
  • 4) Vyzvednutí zboží
    • 4.1) Projdete do téměř prázdného skladu, kde zcela chybí obsluha
    • 4.2) Na velké televizi se snažíte dohledat stav vaší objednávky (bohužel vaše číslo je osmiciferné, přestože by mělo být šesticiferné)
    • 4.3) Během nekonečného čekání zjistíte, že přeci jenom posledních 6 cifer vašeho 8 ciferného čísla odpovídá jistému číslu na obrazovce ve sloupci nachystané objednávky
    • 4.4) Čekáte
    • 4.5) Objevuje se skladník a mizí s vašimi papíry
    • 4.6) Čekáte a přemýšlíte, co asi tak znamenalo to, že vaše objednávka je nachystaná
    • 4.7) Dostanete zboží
    • 4.8) Zmoknete při cestě k autu a nakládání
  • 5) Cesta domů
    • 5.1) Čekáte v kolonách

...zkrátka Ikea nad zlato, zvlášť když vyjde počasí a provoz v Krně :-) A nakonec, co že to moc nechápu?
  • Proč všechno zboží nemají na jediném místě
  • Proč mi nejsou schopní objednané zboží zboží dovést do obchodního domu
  • Proč není možné přijet, objednat a zaplatit zboží ve výdejním skladu
  • Proč musím objednat zboží v obchodním domě, kde ho nemůžu dostat
  • Proč mi musí ukrást osobní údaje, abych si u nich něco mohl koupit
  • Proč si musím vyzvednout objednané zboží týž den i když ho zaplatím a v tom skladě stejně leží
  • Proč mají všude milion pokladen a terminálů, jen tak řídce obsazených
  • Proč musím stále na něco čekat

středa 3. srpna 2016

Jak jsem si užíval v cyklistické ráji na Gardě všeho krom cyklistiky aneb dvanáctka na Ledru

Kdy? 1.7.-10.7.2016. Kde? Pieve di Ledro (Lago di Ledro) v Itálii. Co? Multisportovní dovolená. Kdo? Banda 12 lidí (Janička, její brácha a rodiče, já a moji rodiče, Jirka s Verů, Magdička, Andrejka a Kuba). Jak? Třema autama (dva osobáky a dodávka).

Aneb o tom, jak se zdařil husarský kousek v podobě dovolené nejvíc nejpohodovějších a nejsportovněji založených lidí co znám...


Pátek, 1.7.2016, ČR-Itálie (#cesta) aneb radosti a strasti nočního cestování

Pátek byl vyloženě srazový, zkrátka jsem se všichni srazili u nás na bytě. Vše šlo podle plánu, takže v deset večer jsme byli de facto nachystaní k odjezdu, tedy až na skutečnost... že nejprve musel padnout tradiční obětní ananas, resp. rovnou dva... A pak ještě došlo na pokusy na jednokolce a na hraní si s kvadroptérou, takže jsem odjezd zpozdil o dobrou půlhodinu :-)

Cesta byla... co k ní více říct? Cesty přes noc jsou zkrátka náročné... Krom neutuchající únavy však přinášejí i jisté benefity, jako je např. zpravidla dokonalá průjezdnost dálnic a snesitelné počasí (aspoň ve srovnání s 30° vedry přes den, polední písečnou bouří a nebo podvečerní sněžnou stěnou atp.) Ovšem únava, která mě zkosila, byla tuze silná. Díky partě šikovných děvčat to však nevyústilo v závažný problém, zaslouží si za to písemné uznání, jmenovitě Janička, Veru a nejvíce řídící paní řídící, Magdička. Díky dámy!


Sobota, 2.7.2016,  Pieve de Ledro (#ubytování) aneb nečekaně bez problémů

K Lagu di Garda (do Arca) jsme dorazili zhruba po 12h cesty, tj. někdy před 11h. Vzhledem k tomu, že při příjezdu lilo jak z konve, vydali jsem se do Rivy, abychom všichni spatřili proslavené jezero. Díky tomu nás však stihl trest v podobě poledních kolon, které se táhly jak přes Rivu, tak přes Arco. Obou jsme si řádně užili při cestě do Lidlu na velký nákup.

Za dobrou půl hodinu poté (možná už okolo 14h) nás vítalo Lago di Ledro, mnohem menší a klidnější jezero, ležící necelých 5km daleko (vzdušnou čarou) od svého většího a známějšího bratříčka. Krom velikosti se zásadně liší i nadmořskou výškou, ve které leží, Garda řádově 60mnm a Ledro řádově 600mnm. Tento faktor je jedním z těch určujících pro celou oblast okolo jezera, takže na rozdíl od nesnesitelného středomořského počasí panujícího na březích Gardy, vás zde čeká počasí jak pro sport ušité, teplo, ale ne děsné teplo, slunce, ale ne výpal s úpalem, dusno by stěží pohledal, prostě paráda... K počasí si dovolím jednu poznámku, ani jednodenní předpovědi počasí na Gardě zrovna nevycházely, o těch dlouhodobějších raději ani nemluvě a jedno jest, kdo s předpovědí přišel. Zdálo se, že nám polovinu dovolené proprší a jaká byla skutečnost? Pršelo při našem sobotním příjezdu asi 2h, pak jednou večer a jednu část dopoledne... Hmm, to není špatné, počasí nám prostě vyšlo.

Na západním břehu Ledra se krčí Pieve de Ledro, vesnice, ve které lze nalézt Hotel Lido spravující náš týdenní příbytek, Casa Filanda. Při ubytování se překvapivě nevyskytl žádný problém, přestože jsme dorazili asi o čtyři hodiny dříve oproti nahlášenému času, fakt dobrý, dokonce na recepci mluvili anglicky, takže jsme se ani nemuseli pustit do pantomimy.



Sobota, 2.7.2016, Pieve de Ledro (#kolo) aneb Magdin prapor (mapa)


Naše skupina obsadila polovinu podkrovního prostoru velké vily a po nezbytném vybalování se přišla na řadu první, ještě trochu ospalá aktivita, seznamovací projížďka na kole kol jezera Lago di Ledro. Naše hlavní řidička a biková specialistka šlápla do pedálů a my za ní zcela typicky vláli jako prapor. Jak mi jen tato slova přijdou povědomá, kolikrát jsem je již vtiskl do virtuálních stínítek monitorů? Zkrátka Magdička letěla jak šíp a my s Jáňou jsme se jí snažili nepříliš úspěšně udržet... Z polovic silniční a z té první lehce terénní projížďka stála za to, výhledy na jezero, hory, údolí, lesy, oblohu, ženy na plážích ;-) Jo tato dovolená se mi líbí ještě dříve než ve skutečnosti začíná. Nejvíc nejzajímavější byl však průjezd vesničkou Mezzolago, kde mnozí obyvatelé (možná i všichni, kdo ví) měli vymalován HUP (hlavní uzávěr plynu). Krásné naturální a rurální motivy nás nutili co chvíli zpomalovat a zkoumat tuto lidovou tvorbu... Nakonec jsem však byl poměrně rád, že nám první vyjížďka utekla poměrně rychle, poněvadž síly po probdělé noci v autě chyběly nemálo a nešlo se tak netěšit na odpočinek.




Neděle, 3.7.2016, Tremalzo (#kolo) aneb lesk a bída...



První velká cyklistická odysea nesla titulek Tremalzo, tedy jméno ne neznámého vrcholu nedaleko Gardy. Na cestu jsme se vydali všichni s výjimkou Veroniky a mých rodičů a nutno poznamenat, že udělali velice dobře. Z naší domoviny Pieve de Ledro jsme to vzali po nějakém značeném okruhu, který nás vedl po asfaltových cyklostezkách vstříc jistému stoupání. Kupodivu se mi od začátku nejelo vůbec zle, tedy aspoň ve srovnání s předešlým dnem. Je však také pravdou, že se nikam nijak zvlášť nespěchalo, už jen protože italské značení... a to stojí za pěkné... no škoda mluvit. Za nedlouho nás v rovinatých pasážích dorazila skupina staříků na silničních kolech a pseudocyklohrdost mi nedovolila nechytit se jich, se mnou tak učinil i Jirka s Kubou... Spokojeně jsme se pověsili na hrb postárlému pelotonu a s nesrovnatelně nižším úsilím (na mysli mám úsilí naší skupiny) jsme okamžitě začali mizet našim. Trochu jsem litoval borce z našeho pelotonu, kteří nám rozráželi vzduch, jejich vyladěné silničky totiž příkře kontrastovaly s mojí povrzávající plečkou... Spanilá pouť skončila v kopci, který by se směle mohl poměřovat s nejvíc nejprudší asfaltkou na Vysočině co znám, s cestou na rozhlednu Horní les. Bohužel Italové cestu vybetonovali (celkem častý typ horských silniček v okolí) a hrubost povrchu odradila naše dobrodince od další cesty, v kopci zastavili, otočili to a zmizeli... Já tam nechal velkou pilu, nastřelil "Španěla" a tahal to dál, seč mi síly stačily... Tu a tam jsem uhnul zběsile jednoucím autům, kua co tady ta auta dělají? Lesní cyklostezka úzká akorát tak pro jedno auto a jezdní po ní auto za autem... další příjemná záležitost, se kterou je třeba počítat minimálně v této oblasti, na auta narazíte všude a to i tam, kde byste to vážně nečekali... Kopec mě už nebavil, proto jsem zavele k zastávce, prý že musíme počkat na ostatní, bohužel jsme nečekali nijak zvlášť dlouho... :-) Za pár minut jsme se z děsivého kopce s děsivým povrchem dostali na normální silnici s dvěma jízdními pruhy vedoucí do sedla pod Tremalzo. A poněvadž jsem ještě v tuto chvíli neměl dost, pustil jsem se po vzoru alpských a pyrenejských titánů do sólo úniku, nevydrželo mi to však dlouho, zpomalil jsem a nechal se dojet Jirkou a Kubou. Spolu jsme to táhli pěkných pár kilometrů, během kterých nás předjížděly nejrůznější motorky a auta, cyklisty jsme naopak dávali my. Jak bývá mým dobrým zvykem, úvod jsem přepálil a pak nehorázně tuhl, na prvním možném místě jsem kluky poprosil, aby jeli sami, neposlechli... místo toho se se mnou na chvíli zastavili na mši :-) Uprostřed kopce spočíval malý kostelík, před nímž se slavila nedělní mše. Těch pár oddechových chvil stačilo k tomu, aby nás sjela vrchařka nejvrchovatější, Janička... Návrat ke dřině! Po cestě vzhůru potkáváme téměř výhradně Čechy, ostatní, mám pocit, využívají služeb mikrobusové dopravy, zatímco jejich kola se vezou na vlecích... Překrásné utrpení dosáhlo svého lokálního maxima v sedle, kde muselo dojít na vrcholovou (sedlovou) fotografii a svačinku, kterou jsem potřeboval jako zlato nad sůl. V sedle jsme se rozloučili s použitelnou asfaltkou a po šotolinovém děsu se vydali k vrcholu. Organizačně jsme to trochu nezvládli, protože ani na vrcholu (ne nebyl to skutečný vrchol Tremalza, jen ten cyklistický) nedošlo na spojení fragmentované skupiny a po právu nám to vyčetla Magdička, na kterou jsme, jako jedinou, přeci jenom počkali... Po průjezdu vrcholovým tunelem se před námi otevřel výhled na Gardu a další nádherná údolí, kopce a zejména divoce kroucenou cestu, která nás vábila... Bohužel i přes moji opatrnost potkal kolo defekt, prekérce nepomohla ani ta skutečnost, že všichni včetně mě vezli lepidla, tedy vyschlá lepidla, takže fleky mi byly málo platné. Situaci zachránila až Magdička se svými samolepicími fleky, sláva jí! Jen tak mimochodem, pár chvil před společným setkáním jen o fous unikla, na kole netypické, srážce s koněm, no co, Italky... Situace se opakovala o pár set metrů dál, no ne, ne s tím koněm, ale s defektem zadního kola, opět cvaklé o ráfek. Když mi, potvora, zadní kolo znovu ušlo při foukání, to se odlepil jiný samolepící flek, byl jsem zlostí bez sebe, ne nechci to! Člověk se dře do kopců na povrzávající plečce, ztrácí drahocenou energii a dopadne takhle, místo toho aby si užil zasloužený sjezd a dal na prdel všem HTčkům, je nucen přefouknout na max pláště, tak aby ho nepotkal třetí nebo čtvrtý defekt (záleží jak to počítáte). Nutno poznamenta, že ve spojení s Enduro plášti Kenda Nevegal 26x2.1" kolo vůbec nedrželo a vlastně jsem se to snažil udriftovat tak, abych zůstal v říši živých. Jo, skvělé pláště, na asfaltu hučící nejedoucí traktor, v terénu nedržící těžítka k zlosti, do háje s němi! Takže jaká, totálně vyčerpaný a nasraný a stejně tak otrávený (na rozdíl od ostatních) jsem dorazil zpět k Ledru a už se nemohl dočkat, až kolo zahodím a budeme se věnovat záživnějším a radostnějším aktivitám... Doufám, že se vám mezi řádky podařilo vyčíst, že vyjížďka na Tremalzo stojí vážně za to, že byste ji neměli minout, ale prosím vás, pořiďte si na to odpovídající kolo...






První VF proběhla bez velkého zájmu pléna, takže na parkovišti u fotbalového hřiště v Biacesa di Ledro (420m) zanechala své otisky pouze pětice ve složení Janička, Magdička, Andrejka, Kuba a já. Vedro a dusno nám přichystalo nejednu horkou chvilku :-) Technicky zcela složitostiprostá VF nás mohla ubíjet pouze svým dlouhým nástupem a pak také sestupem, což se jí vážně povedelo. Počasí tomuto typu žertů výslovně nahrávalo, takže jen samotný nástup nás slušně vyčerpal, lezení lanoprosté (že Kubo) nebylo nikterak náročné. Za nezdolnost v našem postupu jsme byli odměněni luxusními výhledy na jezero a města v okolí, zejména Rivu a Arco. Ten nejvíc nejlepší nás přirozeně čekal na vrcholu VF na Cima Capi (909m). Na sestupu začalo naši ferratovou specialistku, Andrejku, trápit koleno a nevypadalo to s ní dvakrát dobře, no konec konců ani jednou dobře... Není tak divu, že na rozcestí pod kostelíkem Chiesa di San Giovanni nám dala vale a rozhodla se místo bonusové ferraty vedoucí přes vrchol Cima Rocca (1090m) pro nejkratší možný sestup k autu. Holky ji v tom nenechaly samotnou a vyrazily s ní směrem dolů. Kuba a já jsem naopak vyběhli směrem vzhůru. Za krátko bylo nutné běh (ano, skutečně jsem běžel) vystřídat za chůzi, to když jsem začal zakopávat, přeci jenom rozmázlý úsměv o místní skálu mi nepřišel zrovna sexy... Koukám, najednou se nám pod nohy začaly motat davy lezců, kdo by to byl řekl, že to budou všichni Češi... Fajn, tak krásnou předbíhanou na VF jsem ještě nežral. Znenadání se nám ztratila cesta uvnitř válečného bunkru vytesaného ve skále. Nádhera! Na to se z příšeří vynořil žebřík, který nám umožnil pokračovat dál a výš. To však nebylo všechno. Další bunkr, tma jako v pytli, Kuba vytahuje svoje extra silné kolosvětlo a my prolézáme půl druhého metru vysokými chodbami dál do nitra hory až tam... tam, kde leží neznačená slepá cesta. No nic, úpravy zpět, makáme na poslední rozcestí a zkoušíme druhou cestu, trefa! Za krátko dobudeme vytyčeného cíle. Trochu netypicky dávám foťák do ruky českému děvčeti a s další vrcholovkou spěcháme dolů, aby na nás holky nečekaly extra dlouho. Úzkými cestičkami mezi kamennými zdmi, jako v zákopech, kloužeme po hlíně a kamenech. Občas nedávám nějakou zatáčku a tak to lehce odnáší mé tělo, střet se skálou kruci bolí... Durch propocení zvyšujeme tempo, na jištěných úsecích se nejistíme, překotně klopýtáme dál. V půlce cesty odhazujeme horolezecké úvazky do batohů, a klouzajíc po kamench pokrytých vlhkým listím balancujeme na hranici pádu. Sestup je nepříjemnější než-li výstup, stehenní svaly vypovídají službu a mozku se nelíbí myšlenka na traverzování celého kopce, vždyť je tu náznak pěšinky po spádnici... Kuba se neohroženě pouští za mnou, chvílemi více driftujeme, než běžíme, hlavou prorážíme pavučiny, přeskakujeme padlé kmeny a vůbec adrenalin nám vře v tepnách... Vesnice je na dohled, předbíháme řadu turistů, Kuba hlásí, že mu hoří podrážka, ale já nehodlám zpomalovat... Holky nikde... Už jsme za prvními domy, pohled v pravo odhaluje něco známého, snažím se ubrzdit odumřelé nohy... Holky sedí na pivu v malé kavárničce schované v zahrádce. Téměř po čtyřech se došourám k jejím nohám, usednu na patník a nechávám zkapávat čůrky potu z mé hlavy na zem. Servírku odešlu do patřičných míst s tím, že potřebuji vychladnout a pak si už jen užívám zasloužených křečí :-) Nádhera, doufám, že to takhle půjde dál :-)



Úterý, 5.7.2016, Alpo di Storo (#paraglide) aneb ranní relax nad jezerem Lago d'Idro


Již před odjezdem do Itálie jsem byl skálopevně a křídloměkce rozhodnut vzít si svoji leteckou výbavu s sebou. Původní plán zalétat si na Monte Baldo vzal nakonec za své, ale o tom až později, nebudeme přeci předbíhat, že? V pondělí večer při návratu z ferratového dobrodružství číslo jedna jsme si nemohli nevšimnout paraglidistů přistávajících v náší vesnici na fotbalovém hřišti. Na nic moc jsem nečekal, holky s Kubou vysadil u baráku a splašeně spěchal na fotbal, kde začala poněkud kostrbatá anglicko-italská domluva. Měl jsem to štěstí, že jsem zastihl místní letoborce... Poradili mi pár míst a časů, kde a kdy si v okolí zalétat. Pozdě v noci téhož dne jsem pak sjížděl na Internetu přepovědi počasí, větru ad. V úterý brzy ráno jsem uprosil holky ať na mě počkají s plánovaným cyklistickým výletem a spolu s rodiči a Janičkou jsme vyrazili do vesnice Baitoni (380m) ležící pod úpatím hory, na kterém spočívá vrchol Alpo di Storo (1520m) a to vše v těsné blízkosti nádherného jezera Lago d'Idro (368m). Den jak ze škatulky se zdál být zárukou úspěchu a když jsme ve vzduchu uviděli nějaký ten padáček, nečekal jsem na nic a začal popohánět řidiče, aby z přistávačky hned u jezera spěchal vzhůru... Za chvíli jsme minuli ves Bondone, kde silnice končila. Z ní vedla už jen úzká (tak akorát pro jediné auto široká) asfaltová cestička pochybné kvality jež byla uvozena cedulí "slepá silnice" s dodatkovou tabulí, že si na slepost několik kilometrů počkáme. A že to byly výživné metry kopírující příkré srázy s chvílemi krásnými a chvílemi děsivými výhledy do krajiny. Krátké traverzy byly pospojovány vracečkami, až se všem chtělo zvracet... Měli jsme velké štěstí, že jsme nikoho nepotkali ani směrem nahoru a ani směrem dolů, vlastně nevím, co by bylo horší, zda potkat cyklisty nebo motoristy... Tak či tak jsme autem vyšplhali do 1170mnm takže mi chybělo pěšky zdolat pouhých 350 výškových metrů. Svůj pomalejší doprovod jsem záhy odehnal a ranní rosou se brodil výš a výš, startovačce blíž... Do pasu promočený trávou a od pasu vzhůru vlastním potem jsem zdolal nelehký výšlap právě v okamžiku, kdy ze startovačky zmizela poslední dvě křídla... Neznaje mísních poměrů jsem na nic nečekal, vybalil jsem nádobíčko, převlékl se, popouštěl elektroniku a skočil do vzduchu... Nádhera, slast a pohádka! Naprosto klidný vzduch, hřejivé paprsky slunce šplhajícího se nad okolní kopce, čarovná hladina jezera, milé údolí, zkrátka nevím nad čím se rozplývat dříve. Ze startu jsem si to namířil rovnou na přistávačku, která byla vidět přímo ze startovačky (moc příjemná vlastnost). Nad vsí Bodone jsem na heliportu zmerčil posádku mého auta, tak jsem na ně divoce mával v domnění, že mě vidí a fotí... Jak jsem byl po přistání překvapen, že se nic takového nedělo, že se fotili navzájem a nikoho se nenapadlo podívat se přímo nad sebe, kde mě mohli spatřit :-) No co už... Přiletěl jsem klidným letem plným relaxace nad přistávačku, kde jsem v osmičkách vyklesal a pohodově přistál na obrovské ploše nalepené ke břehu jezera. Ani jsem nestačil sbalit padák a už tu byla osádka auta... Luxus! Naskákali jsme do auta a hurá domů, čeká nás cyklistika...



Úterý, 5.7.2016, Arco (#kolo) aneb holčičí výlet



Dívčí cyklovýprah(v)a do Torbole se mi líbila, jen ženy a já, no dobře a ještě modrá obloha nad Gardou... no co víc si přát. Začátek poklidně plynul okolo Lago di Ledro následovaný luxusním sešupem až dolů do Rivy. Je pravdou, že jsme trochu zakufrovali a to ne zrovna jednou, značení je prostě takové... no takové italské, prostě stojí za... (dosaďte si, co ustojíte). Ale tyto naše malé minely nám nemohly pokazit povedený výlet. Jakmile jsme dorazili údolím říčky Ponale ke břehu Gardy, otevřela se nám luxusní podívaná na toto nádherné jezero. Po světoznámé stezce vytesané ve skále, Strada del Ponale (spojuje jmenovanou Rivu s vesničkou Pragesina) jsme se za občasných zastavení na kochačku pomalu posunovali níž a níž až ke břehům vodou omývaným. Dole panovalo typicky středomořské podnebí, pohled na rozsáhlou vodní hladinu evokoval moře a dusno panující všude okolo nabádalo k ulehnutí na přeplněné pláže. My chvíli odolávali, no vlastně poměrně dlouhou, protože jsme to po pobřežní promenádě dotáhli až do Torbole ležícím na SV jezera. Odhozená kola nám uvolnila ruce pro pádlování v rozpálené vodě a neslaných nemastných vlnách nemalé výšky. Ale i pohodička jednou končí stejně jako život Magdinách plavek, které jsem provizorně vyspravovali cyklistickými proprietami :-) No dobře, o opravu se postaraly dámy bez mé pomoci ;-) Andrejka vyrazila o chvíli dříve poněvadž ještě cítila koleno z předešlého dne a nebo z úplně jiného důvodu, kdo ví? Jisto jest, že ve, pro mě brutálním, stoupání zpět na Lago di Ledro po ní nebylo ani památky... Pomalu jsme se začali obávat, zda někam špatně neodbočila... Celkové převýšení na cestě zpět činilo téměř 1500m, čemuž nerozumím, vzhledem k rozdílu nadmořských výšek jezer odpovídajícím přibližně 600m, ale co... Samo o sobě by mi to stačilo, ale aby toho nebylo málo, Jáňu dostihla závodnická, takže jsme začali stíhat borce na závodním horském kole, který si nás dovolil předjet, takto jsme se zbavili Magdičky a já zároveň potenciálu pro další cestu, umřely mi nohy :-) Nejvíc nejvtipnější bylo dostižení Andrejky, která přes problémy s kolenem a přes handicap v podobě snad dvacetikilového kola jela naprosto neuvěřitelně a my jí dostili po neméně heroickém výkonu až na Ledru... Nářez a smekám před děvčaty cyklistickou helmu!



Středa, 6.7.2016, Sentiero Del Colodri (#via_ferrata) aneb první společná ferrata, opět v Arcu


Sentiero Del Colodri se mělo stát milníkem v náší hromadné ferratštině a také se jím stalo. Tři auta a skupina deseti lidí odhodlaných pokořit jednu ze začátečnických jištěných cest. Auta jsme zahodili, kupodivu zdarma, na parkovišti u kempu Camping Arco, který je výchozím bodem pro tuto VF. Po absolování brífinku a ferratového školení z večera předchozího dne, dostali všichni povolenku pustit se do akce na této převážně A-B VF, ne nezapírám, že její konec je značen jako B/C, což se ovšem po kalibraci značení na naší první italské VF z pondělí, ukázalo být jako naprosto snesitelné a vyhovující. Pro některé to byla vůbec první zajištěná cesta v životě, pro další toto platí o pondělní VF, to uvádím jen pro případ, že byste nechápali proč sportovci lezou "Áčko"... Je více než praveděpodobné, že (tedy za předpokladu, že by je nezradila hlava) by naprostá většina z nich fyzicky zvládla cesty ohodnocené jako D-E. Celá cesta zabrala odhadovaných 2,5h času (včetně nástupu, lezení a sestupu). Celkové převýšení 300m a necelých 200m jištěných cest spolu s technickou nenáročností předurčují tuto cestu pro naprosté začátečníky, kterým se pak navíc na vrcholu dostane milých rozhledů...  



Středa, 6.7.2016,  Arco (#inline) aneb na bruslích u moře


Po prvním hromadném ferratovém dobrodružství bylo třeba trochu zchladit těla vyhřátá z vypečené skalní stěny, nejlépe v moři (pardon v jezeru, které mi více než hodně připomínalo moře)... To proto většina z nás s sebou pašovala in-line brusle, do kterých jsme naskákali a hromadně vyrazili na jih. Cíl se skvěl nedaleko včera námi obsazené pláže. Jaké však bylo naše překvapení, když teplota vody nedosahovala včerejších 22°C, ale o poznání nesnesitelnějších 13°C. Celé to bylo prý způsobeno včerejší noční bouřkou, která spolu s říčním přítokem pěkně zamíchala tímto koktejlem. Každý z nás se sice v mrazivé vodě na chvíli smočil v celé své kráse, ale málokdo vydržel déle než nějakou minutu... Děsivá kosa... Na druhou stranu příjemné osvěžení po přehřátí, no ne? Krom jiného jsme mohli pozorovat jednoho krajana na prazvláštní obludě, které se říká Aquaskipper neboli Waterbird, radost pohlědět, úlet na druhou, to bych rád vyzkoušel :-) Sotva jsme ulehli, už nás něco tlačilo, možná to nebyly ani tak oblázky, jako spíše hlad. Hromadný oběd naplánovaný na tento čas jsem všem nechutně pokazil. Nejprve jsem odmítl jíst na předražené pláži přesmažené blafy a pak se ukázálo, že po cestě (na cyklostezce) neleží žádné stravovací zařízení. Mezi tím jsme se zapletli do drobného hromadného pádu na bruslích, za který mohla ztřeštěná vyřvávající Italka, která se s kočárkem rozjela tak nešťastně, že nám nezbylo než okolo popadat. Jak typické, vše co lze řídit, řídí Italové příšerným způsobem :( Naštěstí se nikomu z nás nic vážného nestalo a tak jsme s odřeninami a modřinami pokračovali až do Arca, kde jsem objevili jedno občerstvení, bohužel při objednávce vyšlo najevo, že slowfood v italském provedení nemá dostatek zamražených lasagní, což byl dostatečný důvod k našemu odchodu. Nakonec jsem byl vcelku rád, že si nebudu kazit žaludek ani v tomto pajzlu. Dvě další restaurace neprošly sítem hromadného rozhodování, a tak jsme nakonec dojeli zpět k autům bez jídla vyhladovělí. O nápravu se měla postarat rychloautoakce zvaná "vypleň svůj Coop"... Hromada zakoupených základních surovin pak nasytila převážnou většinu z nás. Tedy s výjimkou Magdičky, která si dala osamocený pěší výlet okořeněný posezením v restauraci :-)



Středa, 6.7.2016,  Rio Sallagoni (#via_ferrata) aneb nejkrásnější ferrata 


Rio Sallagoni jest jménem nejzajímavější ferraty, jakou jsem zatím spatřil. Některým z nás nestačily in-line brusle ani dopoledí VF... Co s tím? Rio Sallagoni! Kousek za Arcem, mezi městečky Dro a Drena leží malé parkoviště u silnice SP84, ze kterého je to co by kamenem dohodil do údolí, no spíše kaňonu říčky Rio Sallagoni, kterým se je natažena úchvatná VF. Necelé dvě hodiny vám budou stačit na zkompletování tohoto "Céčkového" unikátu. Na rozdíl od exponovaných skalisek zmizíte z dohledu slunečních paprsků a ocitnete se v jiném světe. Skalnatá soutěska, zurčící potůček, rozumné vlhko a chlad vám budou dělat společníky během cesty vzhůru. Většina jištěné cesty kopíruje v traverzu vodní koryto z výšky dvou až tří metrů, nic děsivého. Pravdou jest, že jistící lano je tu a tam převislé z pohledu polohy vašich nohou, takže sílu paží jistě oceníte, ale i bez ní to zvládnete, tedy nebudete-li se příliš zastavovat :-) Po prvotním úseku se před vámi otevře mnohem šiřší vegetací pohlcený prostor, přes který je natažen lanový most. V zájmu pořízení co nejzajímavějších fotografií jsem se dostal do drobných problémů. Spadl jsem pod ferratou aneb to se může stát snad jen mně. Utrhl se se mnou kus skály i zeminy na ní usazené a spolu jsme sjeli asi třímetrový sešup. Přežil jsem bez většího zranění, ale ani tak nepotěšil dodřený loket, koleno, nárt, sedák, helma, batoh a zničené brýle. Následující snaha zbavit se černozemě ze své pokožky také vyzněla do prázdna, případně do záporna. Uklouzl jsem na mokrém kameni, pád zachráněný úskokem nebyl však natolik razantní, abych minul koryto řeky, takže jsem v ní nakonec přeci jenom skončil... Mezi tím mi všichni s výjimkou Janičky utekli... Lézt další úseky VF s morkými botami nebylo příliš radostné, stejně jako skutečnost, že celá výprava špatně odbočila a obrala se tak o navazující druhou polovinu této úchvatné VF. Ale co, vylezli jsme za ostatními na hrad nepřekvapivě pojmenovaný Drena, kde padlo u stánku malé obřerstvení a zpět na parkoviště. Možná bych neměl zapomenout zmínit setkání předferratové, kdy jsem se na parkovišti potkali s Liberečáky, kteří nám vysvětlili jak je to s Karlem a Pastýřskou stěnou a jejím o půl stupně až stupeň velkým podhodnocením...



Čtvrtek, 7.7.2016, Dell Amicizia (#via_ferrata) aneb žebříky kam se podíváš


Ve čtvrtek se jelo znovu do Rivy, kdo by to byl řekl. A kdo by to byl řekl, že bude na pořadu dne další VF. Pro tentokráte Via dell' Amicizia, slavná žebříková nádhera. Opět nešlo o technicky náročnou cestu, vždyť maximální obtížnost je B/C a to ještě při sestupu :-) Nicméně kouzlo a i případná náročnost se skrývají jinde. Předně v náročnosti psychické, zvlášť pro lidi jako jsem já, prostě pro ty, kteří se bojí na druhé šprušli žebříku,není úplně fajn lozit po 70m dlouhém žebříku... A tomuto králi sekundují další, celkem je jich podle schématu snad osm. Takže pokud vám nedělají dobře otevřené ferraty, kdy pod sebou nemáte ani zbla skály, tady si to jistě užijete. Děsivě občas působí i prohnutí jednotlivých šprušlí popř. sváry těch, které to nevydržely... Nicméně nejedná se o jedinou záludnost cesty vedoucí na vrchol Cima SAT (1246m). Neméně přitěžujícím faktorem je orientace skalní stěny, na kterou po dobu celých šesti hodin, které budete potřebovat na nástup, zdolání jištěných úseků a sestup, pere v plné síle slunce a není tu zase přehršel míst, kde se před ním schováte. A nakonec, to jde ruku v ruce s výše popsaným, cesta není krátká, 6h si vyžaduje dostatek tekutin a možná i něco k snědku, zvlášť, když vezmete v potaz skutečnost, že během cesty nasbíráte více než 1200 výškových metrů. Zkrátka to bude výživné :-) Ale zpět na začátek. Během celého týdne se nestalo, abych někde platil za parkovné, ne že bych na to neměl, ne že bych byl až zas tak velký lakomec, ale kdo ví, možná že to všechno platí naráz, každopádně se snažím nebýt maxilenoch... A proto jsem se rozhodl neplatit ani v centru nejcentrovatějším v Rivě, místo toho jsem si našel boční uličku "Via Ardaro", kde jsem nechal auto na parkovišti před bytovkou, na parkovišti, kde se samozřejmě neplatilo. Tím jsme si o dobrého půl kilometru prodloužili nástup, ale dobrého nepálí, byť by bos šlapal do rozpálených cestách, co vedou do Říma. První část nástupu vedla po velmi upravené cestě a končila u hradní zříceniny Bastione, zde se myslím všichni cítili ještě dobře, 150 výškových metrů v nohách a jde se dál. BTW tím všichni mám na mysli Andrejku, Janičku, Kubu a mě. Dál ale začalo jít do tuhého, následovaly asi dva kilometry s převýšení 600m, které byly stále jen součástí nástupu, ale daly nám pěkně požrat. Až tam, daleko, v půli kopce došlo na ferratovou výbavu a na toužebně očekávané žebříky :-) Na většině z nich se skvěla tabulka omezující počet nastupšivších na pouhé tři osoby, takže jsem zvolili bezpečnou variantu lezení po dvouch, chlap vždy "jistil ženu pod sebou" :-) No, jistil, já koukal do zdi (skály) a málokdy se odvážil pohlédnout dolů. Přeci jenom jsem netušil, co to se mnou udělá. Na opačné straně spektra odlišností stála Andrejka, které to nic nedělalo, vlastně prý relaxovala... Pohled na ni, jak na nejvyšším žebříku sundává batoh, otáčí se a fotí telefonem propast pod sebou patří mezi mé noční můry :-) Jak se dá soudit ze slov, které právě čtete, přežil jsem to já a přežili to i ostatní. Po sérii vrcholových fotografií, se kterými nyní obíhá Andrejka dámské časopisy (že Kubo) otevřel náruč svého pohostinství nejeden batoh nesoucí se na našich bedrech, zkrátka čas na příjemnou svačinu (v čase obědu). Vzápětí se už snad po miliónté ukázala pravdivost výroku o tom, že nahoru je to mnohem lehčí než dolů... Tak odkráglové stehenní svaly jsem neměl ani nepamatuji, neskutečná síla...



Čtvrtek, 7.7.2016, Alpo di Storo (#paraglide) nevstoupíš dvakráte do stejného nebe


Ne že bych nebyl víc než dost vyřízený, a nebo právě proto jsem toužil po relaxu v podobě klidné vzduchoplavby a tak jsem se rozhodl vyrazit na ověřené místo Alpo di Storo (1520m) nad jezerem Lago d'Idro (368m). Rodiče, kteří mě vezli však nepovažovali, na rozdíl ode mě, za rozumné, abych si dal daších 400m výšlap s PG výbavou na zádech... Takže mě ukecali, abych našel cestu až na vrchol, no a já to udělal, ale sekl jsem se, takže jsme si zajeli dobrých 20km a nechtějte vědět kam a jak. Cesta se neustále kopírovala skalnatý sráz, její šířka častokráte odpovídala šířce našeho auta, nic proti ničemu, tedy až na ty serpentýny, kdy jsme čumákem dřeli o skálu a zadkem o stromy :-) Po většinu doby jsem jel na jedničku, maximálně na dvojku a i sám sebe děsil... a pak po 10km děsu se objevil zákaz vjezdu a starý italský mužík s cigárem, který se nám lámanou ruční řečí snažil vysvětlit, že výše zůstaneme s naším autem ležet na břichu... No, uvěřili jsme mu a otočili to... Po strastiplném otočení se na této cestičce, kdy máma vylézala strachy okénkem se slovy, že se zřítíme dolů, jsme se nějak dostali k jezeru na přistávačku. Na mé poměry silný vítr vylučoval možnost, že bych se toho dne proletěl, ale... Ale dalších deset pilotů sedící na louce mělo jasno, počkají ještě dvacet minut, že prý vítr lehne okolo 20h a pak se půjde na to. Jak řekli, tak udělali :-) My jsme se chytli vývozu (asi za 8EUR) a nenápadně ho sledovali, kam že zamíří... Jak jen jsem mohl na mapách přehlédnout tu odbočku... Cesta na startovačku odhalena! Já se nechal vyhodit sto výškových metrů pod vrcholem, přeci si let musím zasloužit :-) Durch propocený s květinou v ruce jsem dorazil na vytoužené místo v okamžiku, kdy tam zbývali asi tak dva piloti. Bohužel vítr začínal sílit a měnil svůj směr nepříliš ideálně. Na otázku zda jsou podmínky ještě cajk, jsem dostal odpověď, že pokud umím startovat na křižák, tak ještě jo... No jasně že umím, proto mi vzápětí křídlo klaplo a mohl jsem jít znovu chystat zmuchlanou plachtu, skvělé! Jeden z těch dvou byl už také ve vzduchu a já vážně neměl chuť jít jako poslední. Rychle jsem do toho skočil a téměř ihned pozbyl ideálů. Vzduch byl dosti neklidný, plnily ho nárazy větru, se mnou to šilo jak na šicím stroji... Žádná radost, spíše naopak... Přicházející soumrak navíc zahalil celé údolí do divného kouřma, a tak jsem na nic nečekal, přestal jsem sledovat trajektorii místního pilota a namířil si to do středu údolí k jezeru, rovnou na přistávačku. Jaká chyba! Netrvalo to dlouho a já pochopil, co jsem pokazil, bučící vario dávalo jasně a srozumitelně najevo svoji nespokojenost a mou konec konců také. Vyhníval jsem jak durch prožrané jablko a navíc, navíc ten silný vítr od jezera mě téměř zastavil. Začal jsem se pěkně bát a pomalu se poohlížel po místě na nouzové přistání, strach sílil. Díky tomu, že jsem doposud ochutnával jen hodné počasí, nepotřeboval jsem ještě speed, na kterém jsem tak vlastně téměř neletěl (nepočítaje kurz). Teď přišla jeho slavná chvíle. V nárazech jsem měl obavu o to, aby mi to neklaplo (neklapalo), ale co se dalo dělat, opřel jsem se do hrazdy speedu a pomalu se začal prosazovat proti větru. Po pár minutách se vrátilo podezření, že bych přeci jenom mohl doletět a posadit to tam, kam jsem měl... Nad přistávačkou nebylo příliš chutí na vyčkávání, takže jsem tam švihl pár osmiček, BTW při každém otočení se bokem na vítr mě to zase unášelo dál za přistávačku, a tak můj strach nepolevoval... Rozpočet na přistání byl vyrovnaný asi jako český státní rozpočet, tj. schodek jak kráva! Jenže já byl naopak příliš vysoko a bál se otáčet, aby mě to neodneslo pryč do teplých krajů... Takže jakže? Teď vzrůstala má obava, že to přelétnu a vykoupu se v jezeru. Chytil jsem křídlo pod krkem a začal ho nechutně dusit, až jsem z toho neměl ani trošku dobrý pocit, ukájel jsem se tím, že protivítr zajišťuje takový vztlak, že to dám... Nakonec jako dobrý, ale pocit vážně špatný, nedobře jsem se vybál... Ale má to i své výhody, např. rozhodnutí nestartovat na Monte Baldu, které mi ušetřilo nemalé peníze za mé vylovení z Lago di Garda... No neslavně skočilo moje výletní létání (a to jsme nevěděl, že bude ještě hůř...)



Pátek, 8.7.2016, Monte Baldo (#kolo) aneb já na hory nepojedu


Pohoří ohraničujíčí Gardské jezero z východu nese název Monte Baldo. Jeho nejvyšší vrchol, Cima Valdritta, sahá do výše 2218m a ani zbytek pohoří (mám na mysli hřeben) neleží o moc níž, zkrátka ideálka na likvidační celodeňák na kole. No ještěže jsem navrhl a pak zavrhl a pak pod tlakem okolností a ostatních znovu navrhl jet auty, takže se sedlo do všech tří vozidel, naložila se kola a vzhůru dolů... Cesta stála za to, jen co je pravda a vlastně ani nevím, zda více děkovat Nokii Here (á la kdo se polňačkou skrze vinohrady dere) nebo Italům, kteří postavili v neskutečně prudkých svazích osázených révou vinnou úzké zběsilé silničky, které označili za normální silnice, na což nás naše skvělá navigace protáhla právě jimi. Spojky a brzdy smrděly ještě následujícího dne, fakt díky! Ale co, nakonec jsme se dostali do toužebně očekávané... divočiny... jen restaurace a dolní stanice vleku/pomy/lanovky a nebo co to bylo, každopádně to v mapách vypadá jako Bar Ristoro Prà Alpesina :-) Na místním parkovišti jsme zcela zdarma odložili naše vozidla, vylodili kola a začali sušit moje mokré hadry, které se vykoupaly v mém vlastním pití, díky vám cykloláhve za vaši těsnost!

Vzhůru do sedel a vzhůru do sedla nebo raději rovnou na hřeben... Jak se to vezme, ještě teď hořce lituji, že jsem se nenechal vyvézt... Teplo sice bylo, ale i mraky slibující déšť, cesta byla, ale i peklo bylo, dusno slibující infarkt. Než jsme vylezli po sjezdovce (jistě má i jméno, ale je naprosto nedůležité), stíkal mi po spáncích ledový pot, nějak jsem se utavil na blbém kopečku s převýšením pouhých 400 výškových metrů... Škoda, i přestože jsem na sebe hodil na vrcholu větrovku, už jsem nezachránil příchod pocitů nemocného člověka, bolest v krku a totální únava... Dokonce mi nepomohl ani pohled na paraglidisty spokojeně se vozícími nad kopcem... Pohled na Gardské jezero za to za moc nestál, za což mohl všudypřítomný opar zahalující všechny okolní krásy. No a dokonce mi nepomohl ani pohled na lamy, které jste si mohli za jistě nekřesťanské peníze pronajmout, abyste je vyvenčili... kam jen ten svět spěje?

V restauraci La Capannina ležící přímo na hřebeni jsem si vážně nedal nic, nějak tak nemusím vysokohorské přirážky a rychloobčerstvovací kvalitu... Ale aspoň jsme se posadili na jejich židličky a na jejich stolu pojedli něco vlastních zásob, jako byl tuňák v konzervě, tuna sušeného ovoce a oříšků... Bohužel ani po obědovém hodování ve mě nepřevážily pocity zdravého jedince a tak jsem se rozloučil s výpravou s tím, že to balím, protože nechci padnout za vlast a zvlášť ne za tuto :-) Kupodivu se ke mě přidala i Andrejka na svém plečkostroji, snad dvacetikilovém ocelovém děsu.

Zatímco většina výpravy vyrazila směrem na Monte Altissimo di Nago (2079mnm), já vybral luxusní asfaltku, která de facto jen klesala rovných 12km z nějakých 1650mnm do 250mnm v městečku Mori. Hýk, hýk, konečně mě to na kole začalo bavit :-) Bez šlapání, rychle, s výhledy a stále předjíždějící Andrejkou na zádech? No počkat! To je možné jako jak? Pánové... ona mě sjížděla jak na rovinkách tak v zatáčkách, spolu jsme pro změnu zase dojížděli auta a už už to vypadalo, že nějaké i předjedeme... Andrejka nakonec vytvořila svůj rychlostní rekord někde mezi 70-80km/h, klobouk i helmu dolů, na takové plečce... Když jsme u pleček, já na té své upálil zadní brzdu a stále mi nezbývalo než být nešťastný z toho, jak to kolo jede stejně blbě, jako jsem na tom já s fyzičkou... Uprostřed našeho sjezdu jsme si dali pauzu v nějaké zapadlé horské vesničce, která však disponovala jedním zajíámavým artiklem, dětským hřištěm, a tam jsem se dostatečně vyblbĺ... Ani následující cesta nebyla zlá, zazávodili jsme si se silničářem z kopce, projížděli vinohrady a vůbec to bylo fajn až do Torbole k moři, pardon, jezeru... Nohy hore a k tomu povedenou italskou zmrzlinu, chvilka klidu a pak poslední část přejezdu k Lidlu do Rivy, kde jsem se měli všichni sejít a také se tak stalo, jediní, kdo měli zpoždění, byli osamocení horští cyklisté, které zdržel Kuba, který se za každou cenu musel koupat :-) No, povedený výlet, takhle by se mi to asi líbilo, do kopce autem a pak nekonečné sjezdy na kole ;-) No dobře, trochu kecám...




Sobota, 9.7.2016, Salzburg a Gaisberg (#paraglide) aneb jak jsem nelétal

Při plánovaní zpáteční cesty mi padl do oka paraglidistický kopec nad Salzburgem - Gaisberg. Předpověď počasí byla víceméně příznivá, tak proč to nevyzkoušet? Víceméně znamená, že foukal v nárazech mnohem silnější vítr, než by bylo vhodné, aspoň s ohledem na moje schopnosti a také se honily po obloze nepěkné mraky, byť pro fotografování byly více než povedené :-) Krom jiného bylo fajn, že se dá na kopec dojet autem a že na něm naleznete tři různé startovačky... Zbytek je horší, mám na mysli ty dvě přistávačky, které jsem z té správné startovačky nemohl najít... Ale ono to bylo stejně nakonec jedno. Místních borců jsem se optal, jak to vypadá... Odpověď byla víceméně klasická, pokud umíš startovat na křížák, jsi zkušený a máš výkonné křídlo, no problem! Ukázalo se, že nemám ani jedno, při pokusu o start si mě vzal do parády poryv větru, který si mě nadhodil metr do vzduchu, zatwistoval a odhodil o dobrých deset metrů dál na skálu, po které jsem udělal pár kotrmelců, zatímco mé křídlo skončilo v přihlížejících divácích... Luxus, potlučená hlava, všechny klouby a zejména kyčel dostala přímý zásah od skály :-( Raději se nezmiňuji o rozdrceném řezáku v kapse sedačky a o pilce, která prostřednictvím síly nárazu vylezla a prořízla mi sedačku... Bomba! Já to však nevzdával a tak jsem ještě dobrou třičtvrtěhodinu marně bojoval s větrnými mlýny, než jsem se to rozhodl zabalit. Přeci jenom lepší být živý (a dotlučený jak zmlácený pes) na startovačce než odstartovat a pak jít pod kytičky. Pošramocené sebevědomí je však ne neočekávaně logickým vyústěním skutečnosti, že jsem poprvé neodletěl ze startovačky, odkud vzlétalo asi deset lidí (a taky přistávalo)... BTW radost pohledět na místní akrobatické piloty, kteří za podmínek v nichž jsem se nebyl schopný dostat do vzduchu vzlétali a přistávali na stejném místě, plácali si v půlmetrové výšce s kamarády na zemi a vůbec předváděli ve vzduchu úžasné divadlo a to vše na pozadí v horách zasazeného města Salzburgu, nádhera nevídaná!



Sobota, 9.7.2016, Itálie-ČR (#cesta) aneb domů?

Itálie, Itálie, Itálie, krásná zem, jen ti její obyvatelé... Ach jo... Pokoje si měli přebrat v 9:00, samozřejmě, že jsme čekali snad do 10! Aspoň, že jsem bez řečí dostal zpět zálohu ve výši 200EUR :-) Kupodivu se nikomu nijak zvlášť nechtělo natahovat pobyt, což mě (ne)překvapuje, takže padlo rozhodnutí vyrazit k domovu, tedy s tím, že v Rivě nakoupíme dárky a u Salzburgu si dopřeji trochu pohybu viz paragliding a dále ještě mělo dojít na inline brusle u jezer opodál. Co říct o cestě zpět? Byla, byla ve dne, bylo vedro, ale nijak zvlášť jsem neusínal, takže jsem ji odřídil snad i celou. Když pominu Rakouskou odbočku, tak do republiky jsme dorazili pozdě večer, spíše v noci a do Brna někdy před půlnocí. Naštěstí se vše obešlo bez jakýchkoliv nepříjemných situací. Naši spolu s Andrejkou a Magdičkou (ve svém autě) vyrazili ještě na sklonku dne zpět na Vysočinu, jen Jirka s Veru u nás zůstali spát, místo plánované ranní cesty vlakem domů.




Pátek-Sobota 2.-9.7.2017, Ostatní (#sport) aneb nejen vypsaným živ je člověk

Kdyby se náhodou zdálo, že popisovaných sportovních aktivit není zrovna přehršel, tak je nutné poznamenat, že byli tací, kteří běhali, jezdili na skatu, chodili na slacklině, posilovali s TRX, posilovali s vlastní váhou těla, koupali se v bazénu, koupali v jezerech a já se dokonce jednou koupal ve sprše, zato ve vlastní šťávě každý den... Někdo by za sport mohl snad i považovat některé momety, kdy jsme seděli (no spíše poletovali) v autě, zatímco já svíral pevně volant... kdo ví? Třeba by se našly i další sportovní aktivity, jen o nich nevím:-)


Pátek-Sobota 2.-9.7.2017, Ostatní (#kultura) aneb nejen sportem živ je člověk

Kupodivu nebyla dovolená jen o zničujících aktivitách tak typických pro některé zúčastněné a to mě překvapuje :-) Přeci jenom jsme měli s sebou trenéra (Jirku) jehož posilovací zapálení ještě rozdmýchává Veronika a přesto jsme chodili spát s pocitem, že cítíme ruce, nohy, břicho i záda. Prostě žádná soda... A nejen to, dokonce se našlo dost času na různé jiné aktivity...

V první řadě je třeba vyzdvihnout nákupu v Lidlu :-) Má přeoblíbená prodejna během jednoho týdne měla tu čest přivítat moji maličkost mnohokráte. Modří již vědí - sýry. Co třeba takové 24. měsíční Parmigiano-Reggiano za 9EUR/kg? No? A to přirozeně nebyl jediný sýr, kterým jsme se zaobírali a sýry obecně nebyly tím jediným, co jsme nakupovali :-)

No dobře, považovat nakupování v Lidlu za kulturu, je stejné, jako mě považovat za sportovce... O kulturu se starala nepřekvapivě Veronika, která našla koncert místního pěveckého sboru v kostele, bylo to tak povedené, až jsem usnul :-) Trochu si dělám srandu, tedy jen s tou příčinnou souvislostí, pravdou jest, že se mi koncert nad míru líbil, ale má únava byla silnější, takže jsem se musel jít prospat na lavičku před kostelem :-)

Do kategorie "ostatní" spadají i společenské hry, které má už tak nějak typicky na starosti Andrejka a dělá to dobře...

Obklikou se ještě vrátím k Lidlu, pár společných večerů jsme strávili i u grilu na zahradě a přestože jsem do sebe cpal párky, byl jsem namdíru spokojen, aniž by mě děsily stravovací hříchy...

Obecně lze považovat všechny jídelní okamžiky (především snídaně, obědy a večeře, těch svých dvacet svačin v průběhu dne mezi to neřadím) za krásný čas, který jsme strávili v milé společnosti na balkoně s výhledem do klidu zahrady... Hlasuji pro více takových chvil :-)


Pátek-Sobota 2.-9.7.2017, Závěr (#hodnocení)

Zcela výjimečně výstižně a stručně. Nebýt "italské nátury", musel bych dovolenou oznámkovat stupněm "dokonalá", ale ten zvláštní národ to prostě kazí (třeba jakože mi odřeli auto a nemálo stížností jste jistě zaznamenali i výše). Bylo to poprvé, co se podařilo dát do kupy v podstatě celou vysočinskou ekipu a já osobně si to užil dosyta. Skvělí lidé v neméně skvělém horském prostředí... Luxus očekávaný a naplněný. Navíc oceňuji z nouze ctnost, bydlení u Ledra a nikoliv na Gardě, rozhodně bych neměnil, klid a přívětivější podnebí byly totiž k nezaplacení.

Co to stálo?

  • celkem, 3963Kč
    • ubytování, 2560Kč
    • cesta, 1403Kč
    • jídlo, ?Kč

Finanční kalkulace:

1EURO = 27,21Kc
==========================
 490,00 pokoj 1
 490,00 pokoj 2
  29,40 mestska dan, 6 lidi
  29,40 mestska dan, 6 lidi
  45,00 uklid, pokoj 1
  45,00 uklid, pokoj 2
==========================
1128,80 ubytovani, 12 lidi
  94,07 ubytovani, 1 osoba
2560,00 ubytovani, 1 osoba (Kc)  
==========================
  
1EURO = 27,21Kc
==========================
Osobak:
 285,00 dalnicni znamka, Rakousko (Kc)
  10,20 poplatek dalnice, Italie
  10,50 poplatek dalnice, Italie
  42,90 benzin OMV, Rakousko
  20,00 benzin Arco, Italie
  51,32 benzin Shell, Rakousko
 847,30 benzin ONO, CR (Kc) 
-300,00 (3xparagliding, 70+80+30km = 180km, 5,5l/100km, 10l, 1l = 30Kc) (Kc) 
==========================
4503,47 osobak, 6 lidi (Kc)
 751,00 osobak, 1 osoba (Kc)
==========================

1EURO = 27,21Kc
==========================
Dodavka:
 285,00 dalnicni znamka, Rakousko (Kc)
  10,40 poplatek dalnice, Italie
  10,90 poplatek dalnice, Italie
 399,90 nafta Hate, CR (Kc)
  57,00 nafta OMV, Rakousko
  57,00 nafta Shell, Rakousko
1500,00 nafta NMNM, CR (Kc)
==========================
5866,41 dodavka, 9 lidi (Kc)
 652,00 dodavka, 1 osoba (Kc)
==========================