Štítky

auta (18) běh (34) beskydy (13) brusle (34) cukroví (11) divadlo (1) DIY (2) filmy (17) golf (1) hory (37) IT (68) jednokolka (1) kola (109) kolce (10) koloběžky (4) koncert (4) koně (1) létání (20) lezení (22) literatura (8) lodě (2) lyže (130) motorky (61) osobni (1) osobní (102) plavání (4) posilování (2) potraviny (27) příroda (8) recenze (3) recepty (62) sauna (1) squash (3) tanec (3) telefony (19) turistika (60) USA (58) vlaky (4) vysocina (3) wakeboarding (1) závod (1) závody (84) ZLM (66)

čtvrtek 31. prosince 2020

Jak jsem sbalil kufry během Kráteckého kufrování aneb zcela netradiční a o to rozumnější DNF

Považuji za krajně neslušné vyhýbat se "dobrovolně" orientační aktivitě více než deset let a zvlášť, když se zcela pravidelně koná na Vysočině, v srdci Žďárských vrchů. Beze sněhové okolnosti a nemožnost organizace typického novoročního běžkařského pobytu někde v horách mi přinesly jedinečnou příležitost nevyhnout se letos Kráteckému kufrování. Ale nebyl bych to já, kdybych to celé nepojal trochu jinak. Na tradiční turistickou formu LOBu jsem se necítil a o běhu jsem ani nepřemýšlel, poněvadž neběhám. 

Ve středu odpoledne jsem sedl na kolo a společně s Mirkem vyrazil na Krátkou do Domu přírody Žďárských vrchů, kde šlo zcela bezkontaktně přijít k mapě, bez které jen stěží můžete rozumně provozovat orientační běh, v mém případě spíše aktivity, rozuměj horské kolo a jeho tlačení a nošení. Ale to jsme si poměrně hodně zapředbíhal...

Předpokládám, že jen okrajově zmíněnou bezkontaktnost lze považovat za úlitbu establishmentu a možná i pokus o drobný prank, čemuž by i nahrávalo umístění kamerového systému nasměrovaného právě na vstupní vrata do obrovské selské usedlosti, kde dnes můžete najít zmínění Dům přírody. A okolo čeho že tu provádím takové nezdařilé tance? Na vratech si nešlo nevšimnout připínačky chycených instrukcí a dvou fóliových kapes, jedna z nich nabízela mapy pro orientační běh a druhá malé pytlíčky. Asi tušíte, že zakopaný lampion se skrývál, podobně jako ďábel, v detailech, viz citace:

Mapa 11. Kráteckého kufrování 1:10 000 se zákresem kontrolních stanovišť ke koupi zde. Do sáčku vložte 20 Kč a přehoďte přes vrata do dvora.

Pobaveně jsem se podíval na asi čtyři metry vysoká vrata a přemýšlel, zda jde o novoroční vtípek. Docela živě si představuji, jak se o několik dní později baví organizátoři, tj. Chaloupky o. p. s., Bratrstvo Žďárských vrchů a Dům přírody Žďárských vrchů, teď čekám, že ze seznamu vyskočí i Rychlé šípy, při stříhání videa ze zmiňované kamery, nepovedenými pokusy chudáků sportovců, případně rodin s dětmi. Na druhou stranu jde zároveň o nepříliš radostnou známku, že civilizovanému světu (kulturně) jsme se stále ještě nepřiblížili, když musíme budovat pokladničkou se čtyřmetrovou zdí, aby do ní někdo nestrkal nenechavé prsty pro dvacetikorunu... BTW sorry jako, organizátoři, že jsem neměl dvacku a že ta hromada kovových mincí měla hmotnost dostatečnou k tomu, abych vám nepřilil ani kapku oleje do ohně malinko škodolibé zábavy.

Ale zpět na kolo, mapa v kapse není zcela ideálním pojetím MTBO, ale co už, nejedu na čas a záhy si přestávám být jistý, že toho moc objedu. První kontrolu sbírám s přehledem, další vynechávám, protože je příliš daleko a už druhá mě stojí asi tak 90% sil, které mi po 15km na kole v mrazu zbyly. Ono není divu, pokud se s kolem pohybujete v okolí Milov pod Drátníkem, v lepším případě skrze zamrzlé kaluže v ještě zamrzlejších půl metru hlubokých kolejích od těžké lesní techniky v kopcích, kde se vám plaší kovový oř a stále se staví na zadní... Silou vůle jsem sebral i třetí a čtvrtou kontrolu v neprostupném terénu plném nízkého smrčí a obrovských kamenů, které byly pro jistotu pokryty tenkou vrstvou přimrzlého sněhu, to snad pro případ, že by někdo dostal inteligentní nápad pobíhat v tomto kraji s běžeckými tretrami, které typicky kloužou jak čert. Ne zcela skvěle zvolený postup, rozuměj stál úplně za ..., nošení kola v příkrém svahu přes spadlé stromy a prodírání se nízkým porostem po uzoučkých stezkách zcela nevhodně nenadimenzovaných na současná široká řidítka horských kol byl vskutku slušný porod. Mirek překvapivě tiše snášel příkoří způsobená mým špatným čtením mapy a která byla zcela neslučitelná s představou odpolední vyjížďky na kole po Vysočině. Pro pátou pod-skalní kontrolu jsem už zdaleka pelášil po svých a šestá, osudová, vidíte, že Beethoven vydržel dokonce o jednu méně než já, mě stála membránu běžkářských kalhot, to když mě další špatné čtení mapy donutilo prolézt dva metry hustým smrčím. 

Končím a jedem domů! Od té chvíle můžeme hovořit o tom, že jsem si to na kole překvapivě užíval. To pobíhání v kopci mě totiž přehřálo takovým způsobem, že jsem nestihl vychladnout až domů... 

Má to nějaký závěr? Jasně, navíc zcela jasný a zřejmý, měl bych začít trénovat čtení mapy, svévolně nezaměňovat LOB za MTBO a konečně se začít pořádně hýbat. LOBu zdar!





Paprsek na otočku aneb kulhající tradice přežívá i na přelomu let 2020/2021

Nedlouhá tradice novoročních běžkařských výletů přežívá, byť již druhým rokem ve velice okleštěné podobě. Žádné Švýcarsko, Itálie či Rakousko, ale domácí Paprsek tentokráte však se slunečními paprsky a naopak bez výborných borůvkových knedlíků.

Repetitio, mater studiorum...
  • 2012/2013 Jizerské hory
  • 2013/2014 Paprsek a Jeseníky
  • 2014/2015 Švýcarsko, Engadin
  • 2015/2016 Rakousko, Kötschach-Mauthenu
  • 2016/2017 Rakousko/Itálie, Obertilliach, Toblach, Cortina, Ramsau
  • 2017/2018 Švýcarsko, Engadin, Davos
  • 2018/2019 Rakousko, Radstadt
  • 2019/2020 Paprsek na otočku
  • 2020/2021 Paprsek na otočku

Pro tentokráte, a to zejména díky epidemiologické situaci, jsem vyrazili jenom rodinně - Mirek, Honza a já. Od kluků jsem věděli jaké silniční katastrofy se děly při stoupání na Paprsek předchozího dne, proto jsem se rozhodl pro nepopulární řešení a parkování pod sjezdovkou ve Velkém Vrbně, což s sebou přináší nutnost počátečního výstupu kilometrové sjezdovky... A už příjezd samotný mě překvapil, v obci působilo několik usměrňovačů dopravy a parkování. Tytéž lidé nás informovali o všech otevřených jídelních okýnkách a toaletách, tomu, páni, říkám služby...

Výplaz po sjezdovce nepovažuji za hodný poznámky, ale u čeho bych se rád zastavil je počasí. Tak krásno, občasné azuro, sluncem zalité lesy a pláně, bělostným sněhem zasypané stromy a daleké výhledy mě vážně okouzlily, takhle Paprsek neznám. 

Co se týče lyžování, šlo o první pořádný výlet v sezóně, plánovaně neplánovitý a bolestivý, už jen protože jsem si vzal skaty na klasické stopy, takže mě čekala soupažová dřina, která vyvrcholila někdy na konci dne křečemi pobřišnice, tak to jsem ještě nežral. 

Už si pořádně nepamatuji, které okruhy jsme zdolali, a to nejen protože jsem se je ještě nenaučil a díky ne zcela zdařilému značení ani nikdy nenaučím, ale i kvůli tomu, že je to jedno. Jediné co mohu říct zodpovědně, že už tolikrát jsem prohlásil, jak moc nemám rád Velký Šengen, že mi nezbývá než se divit, proč ho stále ještě jezdím. 

Ale to nejzásadnější se událo na Smrku, tedy domnělém Smrku, ve skutečnosti na Brousku. To je to místo, kde jsem se nechutně dotloukl na přelomu let 2013/2014, čemuž odpovídá 7 let žití v bludu, že jsem spadl ze Smrku. Při té příležitosti mi nezbylo než vyrazit na skutečný Smrk a to bylo pro mě opravdové zklamání, nedá se z něj spadnou, jde o zalesněnou rovinku, což můžete vyčíst z mapy a netřeba se tam trmácet po svých. BTW po cestě na Brousek jsem se chvílemi brodil v půlmetrových závějích sněhu a zjistil jsem, co už dávno vím, jsem houby ledoborec.

Nepřekvapivě náš výlet skončil celkovým vyčerpáním a to už na kótě 43km s mnoha zcela zbytečnými pády, o těch na sjezdovce se raději ani nebudu zmiňovat, poněvadž jsem si akorát obnovil zranění palce. To bylo pro mě stejně nepochopitelné jako asi stovka lidí u výdejního okénka Paprsku, hudba, ohně... Prostě tady se na vše kašlalo. Stejně tak nechápu nekonečné zástupy pěšáků, kteří nejen že nerespektovali ani ta nejzákladnější hygienická opatření (skupiny 20 lidí nebyly výjimkou), ale navíc se motali všude po stopách a tak tu stále přežívalo vysoké riziko nějakého zranění. To že šlo vesměs o bezohledné analfabety asi netřeba dodávat, jest to zřejmé z výše řečeného.

A přesto šlo o jedno z nej lyžování na Paprsku...